Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal Medya Reklam Türleri

Bu sosyal medya reklamcılık kılavuzunda sosyal medya reklam türleri ve nasıl etkin kullanabileceğinize dair tüyolar yer almaktadır.  Yeni hedeflenecek kitleye hızlı bir şekilde ulaşmak istiyorsanız sosyal medya reklamcılığı bir zorunluluktur. Bu yüzde hedef kitlenizi nerede yakalayacağınızı bilmek ve sosyal medya reklam türlerini bilmek her zaman paranızı çöpe atmanıza engel olur.

Beğenin ya da beğenmeyin, organik erişim daha zor ve zaman alıcıdır. Özellikle sektöre yeni girmiş veya dijital ortamlarda yer edinmeye çalışan işletmelerin sosyal medya reklamlarına düzenli olarak belirli bir bütçe ayırmak zorundadır.

Sosyal Medya Reklam Türleri

Sosyal medya reklam türleri bilerek sosyal medyada reklam vermek, istediğiniz kitleye ulaşmanın doğrudan bir yoludur. Yepyeni veya mevcut müşterileri hedefleyerek yeni ürünlerinizi tanıtabilir ve satabilirsiniz. Tüm büyük sosyal ağlar reklam seçenekleri sunar. Ama bu, hepsini kullanmanız gerektiği anlamına gelmez. Hedef kitlenizin en çok nerede zaman geçirdiğini düşünüyor veya biliyorsanız bütçenizi o mecraya ayırmanız hedeflerinize ulaşma noktasında kilit rol oynar.

Gençleri mi hedefliyorsunuz? Belki TikTok, anneleri mi hedefliyorsunuz belki Facebook yada İnstagram, İş insanlarını mı hedefliyorsunuz belki Linkedin sizin için en verimli mecra olarabilir.

Markanız için organik olarak iyi performans gösteren sosyal ağlara bakmayı deneyin. İçeriğiniz nerede hayranlarda doğal olarak ilgi uyandırıyor? Bu, ilk sosyal reklam kampanyalarınız için bariz bir seçim olabilir.

İşte Pew Araştırma Merkezi’nin en son sosyal medya bilgi sayfasından kısa bir özet.

sosyal medya reklam türleri

Artık hangi sosyal ağların işletmeniz için en iyisi olduğuna dair bir fikriniz olduğuna göre, her ağın reklam türlerine bir göz atalım.

Facebook Reklamları

Sosyal medya reklam türlerinden bir diğeri olan Facebook reklamları, kampanya hedefinden birine ulaşmanıza yardımcı olur. Bunlardan en önemli 3’ü;

 • Farkındalık Yaratma: Marka bilinirliği oluşturun veya erişimi artırın.
 • Dikkat Çekme: Web sitenize trafik gönderin, etkileşimi artırın, uygulama yüklemelerini veya video görüntülemelerini teşvik edin, potansiyel müşteriler oluşturun veya insanları Facebook Messenger üzerinden sizinle iletişim kurmaya teşvik edin.
 • Dönüşüm: Siteniz veya uygulamanız aracılığıyla satın almaları veya olası satışları artırın ve çevrimdışı mağazalara trafik çekin.

Facebook, 2,45 milyar aylık aktif kullanıcıyla birçok demografide popülerdir. Bu büyük kullanıcı havuzu için ayrıntılı hedefleme seçenekleri ile Facebook, sosyal medya reklamcılığına başlamak için harika bir platformdur.

Reklamlarla kullanıcıları Facebook Sayfanıza veya web sitenize yönlendirebilirsiniz. Ayrıca onları özelleştirilmiş bir hızlı deneyime yönlendirebilirsiniz.

Facebook Fotoğraf Reklamları

facebook resim reklamı

Facebook’un dahili verileri, yalnızca fotoğraf içeren bir dizi reklamın, diğer reklam biçimi türlerinden daha fazla benzersiz trafik çekebileceğini göstermektedir.

Bir fotoğrafa ek olarak, Facebook fotoğraf reklamları 90 karakterlik metin ve 25 karakterlik bir başlık içerir.  Bu reklamlar, Şimdi Alışveriş Yap veya İndir gibi bir harekete geçirici mesaj düğmesi de içerebilir.

Fotoğraflı reklamınızı Facebook Business Manager’da oluşturabilir veya Facebook Sayfanızdan bir resimle bir gönderiyi öne çıkararak tanıtabilirsiniz.

İpucu: Fiziksel bir ürününüz varsa Facebook fotoğraf reklamı ile ürününüzü sergilemenin harika bir yoludur. Ürünün basit bir fotoğrafı yerine ürününüzü kullanan kişiler ile reklamını yapın.

Facebook Video Reklamları

facebook reklam boyutlarıFacebook video reklam seçenekleri, kullanıcıların akışlarında otomatik olarak oynatılan kısa, döngüsel video kliplerden masaüstü için 241 dakikalık orijinal tanıtılan videolara kadar uzanır. Ayrıca diğer videolarda oynayan video reklamlar geliştirebilir veya hatta 360 derecelik videoları paylaşabilirsiniz.

Bu kadar çok seçenek varken, sağlam hedeflere sahip olmak ve hedef pazarınızın kim olduğunu ve videonuzun onlara nerede ulaşacağını anlamak çok önemlidir.

İpucu: Kısa videolar genellikle amaca ulaşma noktasında daha verimli oluyor. Ancak, ikna edici bir mesajınız varsa, biraz daha uzun sürebilirsin. Video, hizmetlerinizi net bir şekilde göstermenize yardımcı olabilir.

 

Facebook Hikaye Reklamları

Facebook hikaye reklamları

Facebook’un bu reklam modeli tam ekran formatında, fotoğraflar altı saniye görüntülenir ve videolar 15 saniyeye kadar sürebilir.

Facebook hikaye reklamlarını kendi başlarına özel olarak seçemezsiniz. Haber Kaynağı veya Instagram Hikayeleri kampanyaları için reklamınızı oluştururken Otomatik Yerleşimler’i seçtiğinizde olası bir yerleşim olarak dahil edilirler.

İpucu: Hikayeler yalnızca 24 saat sürer, bu nedenle  sınırlı süreli teklifler gibi anlık pazarlama için harika bir formattır. Facebook’ta ankete katılan kişilerin çoğu Hikayeler reklamlarının “hızlı ve anlaşılması kolay” olmasını istediklerini söyledi. İşleri basit tutmanız sizin faydanıza.

 

Facebook Döngü Reklamları

facebook döngü reklamları

Facebook döngü reklamı, hepsi tek bir reklama, her biri kendi bağlantısına sahip en fazla 10 resim veya video eklemenizi sağlar.

Döngü reklamlar, bir ürünün farklı özelliklerini sergilemek veya bir süreci adım adım açıklamak için iyi çalışır. Aynı zamanda birden fazla ürün veya hizmeti sunmanın harika bir yoludur.

İpucu: İlgi çekici, etkili bir hikaye veya mesaj sunmak için döngü reklamınızdaki farklı öğeleri birlikte kullanın.

 

 

Facebook Slayt Reklamları

facebook slayt reklamlarıFacebook slayt reklamları birkaç statik resimler veya facebook sağladığı stok görüntülerden bir video oluşturur.

Slayt gösterileri, videonun ilgi çekici hareketini sunar, ancak oluşturmak için videoya özgü kaynak gerektirmez. Video reklamları denemeye hazır değilseniz, ancak statik fotoğrafların ötesine geçmek istiyorsanız, slayt gösterisi reklamları harika bir seçenektir.

İpucu: Elinizde profesyonel fotoğraflar yoksa, stok fotoğraflar markanızın havasını ifade etmenize yardımcı olacak harika bir seçenek olabilir.

 

 

Facebook Koleksiyon Reklamları

Facebook Koleksiyon ReklamlarıFacebook koleksiyon reklamı, ürünlerinizi doğrudan Facebook beslemesinde vurgular. Reklam, bir kapak fotoğrafı veya videonun yanı sıra fiyatlandırma ve diğer ayrıntılarla birlikte dört küçük ürün resmi içerir.

Bunu dijital vitrininiz veya kataloğunuza anlık bir göz atma olarak düşünün. Bu format, insanların Facebook’tan ayrılmadan ürününüz hakkında daha fazla bilgi edinmesini sağlar.

İpucu: Koleksiyon reklamları özellikle perakende ve seyahat markaları için çok işe yarar.

 

 

 

Facebook Messenger Reklamları

facebook messenger reklamlarıMessenger reklamları, Messenger uygulamasının Sohbetler sekmesine yerleştirilen Facebook reklamlarıdır. Konuşmalar arasında reklamlar yayınlanır.

Her ay 1,3 milyardan fazla kişi Messenger kullanıyor ve bunların çoğu Facebook kullanıcısı bile değil.  Messenger’da potansiyel bir müşteriyle otomatik bir sohbet başlatmak için kullanabilir, web sitenize veya uygulamanıza bağlantı verebilirsiniz.

İpucu: Kesilen sohbetleri yeniden başlatmak için Messenger reklamlarını kullanabilirsiniz. İşletmenize daha önce mesaj göndermiş özel bir kitle kullanın.

 

 

Facebook  Oynatılabilir Reklamları

facebook oynatabilir reklamlarıFacebook oynatabilir reklamları, oyun veya uygulamalarınızın mobil cihazlara özel etkileşimli önizlemeleridir. Bu reklam modeli, kullanıcılara satın almadan (veya indirmeden) önce deneme fırsatı sunar.

Kullanıcılar buradan herhangi bir şey yüklemeye gerek kalmadan tam ekran bir demo sürümünü tıklayıp anında test sürüşü yapabilirler.

İpucu: Giriş videonuzda oyunu doğru şekilde temsil ettiğinizden emin olun ve eğitiminizi basit tutun: ideal olarak iki adım kadar kısa tutun.

 

Instagram Reklamları

Sosyal medya reklam türlerinden Instagram’ın sahibiFacebook’dur dolayısıyla, Instagram reklamlarının Facebook reklamlarıyla aynı üç geniş kampanya hedefi kategorisini desteklemesi şaşırtıcı değildir.

 • Farkındalık Yaratma: Marka bilinirliği oluşturun veya erişimi artırın.
 • Dikkat Çekme: Web sitenize trafik gönderin, etkileşimi artırın, uygulama yüklemelerini veya video görüntülemelerini teşvik edin, potansiyel müşteriler oluşturun veya insanları Facebook Messenger üzerinden sizinle iletişim kurmaya teşvik edin.
 • Dönüşüm: Siteniz veya uygulamanız aracılığıyla satın almaları veya olası satışları artırın ve çevrimdışı mağazalara trafik çekin.

Reklam verenlerin dikkate alınması gereken noktalardan biri  Instagramı en çok Y kuşağı arasında popülerdir. Birçok Z Kuşağı ve X Kuşağı da platformu kullanıyor ama en popüler kuşak Y kuşağıdır.

Facebook gibi, ideal izleyicinizi özel hedefleme seçenekleriyle hedefleyebilirsiniz. Benzer kitleler oluşturabilir, hedef kitlenizin davranışlarını ve etkinliklerini, ilgi alanlarını ve demografik özelliklerini tanımlayın.

Belirli Instagram reklam türleri, Facebook reklam türlerinden dördünü de yansıtır:

 • Fotoğraf
 • Video
 • Döngü
 • Koleksiyon

Instagram Hikayeleri için ana Instagram feed için her bir reklam türünü oluşturabilirsiniz. IG TV’ye reklam yerleştirmek, hedef kitlenize ulaşmak için de benzersiz yollar sunar.

Instagram Reels, platform için yeni bir içerik formatıdır. Makaraların yeniliği takip ederek organik erişimi denemek için harika bir fırsat haline getirebilir.

Instagram Fotoğraf ve Video Reklamları

Instagram fotoğraf ve video reklamlarıInstagram fotoğrafınız veya videonuz normal bir Instagram gönderisine benzer tek farkı profil altında Sponsorlu yazmasıdır. Kampanya hedefinize bağlı olarak, bir harekete geçirici mesaj düğmesi de ekleyebilirsiniz.

ipucu: Fotoğraf ve video reklamlarınızın Instagram’da paylaştığınız organik gönderilerle tutarlı olduğundan emin olun. Bu, görüntüleyenlerin reklamın markanızdan olduğunu anlamasına yardımcı olur.

 

 

 

Instagram Döngü Reklamları

Instagram Döngü Reklamları

Bir Instagram döngü reklamında, izleyiciler farklı resimler arasında gezinmek için kaydırır.

İpucu: Döngü reklamınızda kullandığınız resimlerin görsel olarak benzer olduğundan ve ortak bir temayla birbirine bağlı olduğundan emin olun. Reklamdaki farklı fotoğraflar arasında geçiş yapmak sarsıcı olmamalıdır.

 

 

 

 

Instagram Koleksiyon Reklamları

Instagram Koleksiyon Reklamları

Tıpkı Facebook Koleksiyonu reklamları gibi, bu reklamlar da bir kapak resmi veya videonun yanı sıra birkaç ürün fotoğrafı içerir. Reklamın tıklanması kullanıcıyı bir Anında Deneyime yönlendirir. Bir perakende markası için mükemmel uyum sağlar.

İpucu: Instagram Koleksiyonu reklamları bir başlık içermez, ancak 90 karaktere kadar metne izin verir. O yüzden 90 karakteri etkili kullanabileceğinize inanıyorsanız mutlaka değerlendirin.

 

 

 

Instagram Keşfedilen Reklamlar

Instagram Keşfedilen Reklamlar

Reklamlarınızı Keşfedin akışına genişletin ve takip etmek için yeni hesaplar arayan bir kitleye ulaşın.

Kendinizi alakalı ve trend olan içeriğin yanına yerleştirmenin ve her gün Instagram Keşfet sekmesine göz atan 200 milyondan fazla kullanıcının dikkatini çekmenin bir yoludur.

ipucu: Reklamınız doğrudan Keşfedin ızgarasında görünmez, ancak bir kullanıcı herhangi bir fotoğrafı tıkladığında, kayan haber akışında yayınınızı görür.

Instagram Hikaye Reklamları

Instagram Hikaye Reklamları

Instagram Hikayeleri reklamları 120 saniyeye kadar olan fotoğrafları veya videoları kullanabilir. Bu reklamlar, insanların hikayeleri arasında tam ekran formatında görüntülenir.

İpucu: En iyi performans için Hikaye reklamlarına etkileşimli öğeler ekleyin.

Dunkin , bir A/B testinde anket çıkartması olan bir Story reklamın video görüntüleme başına %20 daha düşük maliyete sahip olduğunu test etti. Ayrıca videoyu izleyenlerin %20’si ankette oy kullandı.

 

Instagram IGTV Reklamcılığı

Kullanıcılar, IGTV adı verilen bir platform içindeki platformda uzun biçimli videolar yayınlayabilir. Bu özellik Instagram’da 2018’de tanıtıldı ve Haziran 2020’den itibaren artık kullanıcı tarafından oluşturulan videolara reklam yerleştirebilirsiniz.

IGTV video reklamları, yalnızca bir kullanıcı feedlerinde IGTV’ye tıkladığında görünecektir. Reklamların dikey olması (mobil cihazlar için optimize edilmiş) gerekir ve 15 saniye uzunluğunda olabilir.

İpucu: Bu özellik, şu anda belirli Instagram hesaplarında kullanılabilir, bu nedenle büyük medya şirketlerinden ziyade etkileyicilerden gelen içeriklerle çalışmakla sınırlı kalabilirsiniz.

Twitter Reklamları

Sosyal medya reklam türlerinden Twitter reklamları üç farklı işletme hedefine yöneliktir:

 • Farkındalık: Reklamınızın erişimini en üst düzeye çıkarın.
 • Dikkat çekme: video görüntülemeleri,  uygulama yüklemeleri, web trafiği, katılım veya takipçi kazanma gibi reklam çalışmasr.
 • Dönüşüm: İşlem yapmaları için kullanıcıları uygulamanıza veya web sitenize getirin.
Twitter’ın reklam verilebilir hedef kitlesinin yaklaşık üçte ikisi erkektir.

Twitter, markaların Twitter reklamları oluşturması için iki yol sunar:

 • Twitter Promote Tweetleri sizin için otomatik olarak tanıtır. (Not: Bu hizmet artık yeni kullanıcılar tarafından kullanılamaz.)
 • Twitter Reklamları, pazarlama hedefinize göre kampanyalar oluşturmanıza olanak tanır.

Twitter Tanıtım Reklamları

Twitter Tanıtım ReklamlarıTwitter Promote ile Twitter algoritması, Tweetleri belirlediğiniz hedef kitleye otomatik olarak tanıtır. Twitter kalite filtresinden geçen ilk 10 günlük organik Tweetinizi tanıtır. Ayrıca yeni takipçiler çekmek için hesabınızı da teşvik eder.

En fazla beş ilgi alanına veya konuma odaklanabilir ve gerisini Twitter’a bırakabilirsiniz. Maalesef bu özellikle, hangi Tweetlerin tanıtılacağını seçemezsiniz.

İpucu: Twitter Promosyon modunun maliyeti aylık 99 ABD dolarıdır. Twitter, hesapların ayda ortalama 30.000 ek kişiye ulaşacağını ve ortalama 30 yeni takipçi kazanacağını söylüyor .

Twitter Reklam Kampanyaları

Twitter reklam kampanyaları ile önce iş hedeflerinize uygun bir iş hedefi seçersiniz. Tanıtmak için mevcut organik Tweetleri seçebilir veya özellikle reklam olarak Tweetler oluşturabilirsiniz.

İpucu: En iyi dönüşüm oranlarını elde etmek için mobil ve masaüstü kullanıcıları için ayrı kampanyalar yürütün. Twitter, reklamlarınızda hashtag’ler ve @ bahsetmeleri kullanmaktan kaçınmanızı önerir. (Bunlar, izleyicilerinizin tıklamasına neden olabilir.)

Snapchat Reklamları

Sosyal medya reklam türlerinden Snapchat reklamları, üç tür pazarlama hedefine ulaşmanıza yardımcı olabilir:

 • Farkındalık: Markanızın bilinirliğini artırmak ve ürün ve hizmetleri sergilemek için geniş bir kitleye ulaşın
 • Dikkat çekme: Web sitenize veya uygulamanıza trafik çekin, etkileşimi artırın ve uygulama yüklemelerini, video görüntülemelerini ve potansiyel müşteri oluşturmayı teşvik edin.
 • Dönüşümler: Web sitesi dönüşümlerini veya katalog satışlarını artırın.

Anında Oluşturma hizmeti, resim veya video reklamınızı beş dakikadan kısa bir sürede yayına sokmanın basitleştirilmiş bir yoludur. Basit bir reklamcılık hedefiniz varsa (örneğin, pizza salonunuzu çağırmak için bir Snapchatter almak), bu hızlı ve kolay bir başlangıç ​​yoludur.

Daha derinlemesine reklamcılık hedefleri için Gelişmiş Oluşturma var. Bu, daha uzun vadeli veya belirli hedefleri olan ve bütçeler, teklifler veya optimizasyon üzerinde daha fazla kontrole ihtiyaç duyabilecek reklamverenler içindir.

İzleyicilerde göz önünde bulundurulması gerekenler: Snapchat, 25 yaşın altındaki 220 milyon kullanıcıyla genç kullanıcılar arasında son derece popülerdir. 18 ila 24 yaş arasındaki kullanıcıların yaklaşık dörtte üçü uygulamayı kullanıyor. Bunu 30-49 yaşındakilerin yalnızca %25’iyle takip ediyor. Kullanıcıların 60% kadınlardan oluşuyor.

Snapchat, hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak altı tür reklam sunar.

Snap Reklamları

Snap reklamları, üç dakikaya kadar bir resim veya videoyla başlar. (Snapchat, her şeyi 3 ila 5 saniyede kısa ve tatlı tutmanızı önerir).

Reklamlar tam ekran, dikey biçimdir. Bunlar diğer içeriklerin arasında veya sonrasında görünür. Uygulama yüklemeleri, açılış sayfaları, potansiyel müşteri formları veya uzun biçimli videolar için ekler içerebilirler.

İpucu: Kısa bir reklamla çok fazla şey yapmaya çalışmayın: Güçlü bir harekete geçirici mesaj ve temel mesajı öne çıkarın. Gifler veya sinemagraflar gibi farklı formatları deneyin ve insanların dikkatini gerçekten neyin çektiğini görün.

Snapchat  Hikaye Reklamları

Snapchat  Hikaye Reklamları

Bu reklam biçimi, kullanıcıların Keşfet feed’inde markalı bir döşeme biçimini alır. Harekete geçirici mesaj içeren ekler de ekleyebilirsiniz, böylece kullanıcılar bir videoyu izlemek, bir uygulama yüklemek veya bir ürün satın almak için yukarı kaydırabilir.

İpucu: Snapchat kullanıcılarını dokunmaya teşvik etmek için Hikaye reklamınız için güçlü bir başlık yazın.

 

 

 

Snapchat Koleksiyon Reklamları

Snapchat Koleksiyon Reklamları

Koleksiyon reklamları, bir reklamda dört küçük resim içeren bir dizi ürünü sergilemenizi sağlar. Her küçük resim kendi URL’sine bağlanır. Snapchat kullanıcıları, web sitenizi görmek için yukarı kaydırabilir.

İpucu: Koleksiyon reklamınızdaki küçük resimlere dikkat çekmek için fotoğrafın kendisini basit tutun.

 

 

 

Snapchat Filtreler

Snapchat FiltrelerSnapchat filtreleri, kullanıcıların Snap’lerine uygulayabilecekleri grafik kaplamalardır. Snapchat kullanıcıları bunları günde yüz milyonlarca kez kullanıyor.

Filtrenizi gerçek zamanlı konum, geri sayım veya zaman bilgilerini içerecek şekilde “akıllı” yapabilirsiniz.

İpucu: Snapchat kullanıcıları, Snap’lerine bağlam sağlamak için filtreler kullanır. Filtrenizin kampanyanızın zamanı, yeri ve amacı ile alakalı olduğundan emin olun. Snapchat kullanıcılarının kendi görüntülerinin parlaması için yer bırakın. Filtreli reklam öğeniz için yalnızca ekranın üst ve / veya alt çeyreğini kullanın.

 

LinkedIn Reklamları

Sosyal medya reklam türlerinden LinkedIn reklamları, işletmenize üç tür pazarlama hedefiyle yardımcı olur:

 • Farkındalık: Şirketiniz veya markanız hakkında daha fazla farkındalık yaratın.
 • Dikkat çekme: Web sitesi ziyaretlerini artırın, etkileşimi artırın veya video görüntülemelerini teşvik edin.
 • Dönüşümler: Potansiyel müşterileri toplayın ve web sitesi dönüşümlerini artırın.
LinkedIn, bu gönderideki diğer sosyal ağlardan çok daha fazla iş odaklıdır. İş unvanı ve kıdem gibi profesyonel niteliklere dayalı hedefleme seçenekleri sunar.

LinkedIn Sponsorlu İçerik

LinkedIn Sponsorlu İçerikSponsorlu İçerik reklamları hem masaüstü hem de mobil cihazlarda haber akışında görünür. İçeriğinizi daha geniş bir izleyici kitlesinin önüne çıkarmak ve marka uzmanlığınızı sergilemek için kullanılırlar.

LinkedIn’deki sponsorlu içerik reklamcılığı için tek resimler, videolar veya döngü reklamlarının tümü farklı seçeneklerdir.

İpucu: 150 karakterin altındaki başlıklar en iyi etkileşime sahiptir. Daha büyük resimler daha yüksek tıklama oranları elde eder. LinkedIn , 1200 x 627 piksellik bir görüntü boyutu önerir. CTA’nızın sesli ve net olduğundan emin olun.

LinkedIn Sponsorlu InMail

LinkedIn Sponsorlu InMailSponsorlu InMail, mesajların doğrudan kullanıcıların LinkedIn gelen kutularına gitmesi dışında e-posta pazarlamasına benzer.

Bununla birlikte, Sponsorlu InMail’in ilginç ve benzersiz bir özelliği vardır. Kullanıcılar yalnızca LinkedIn’de aktif olduklarında reklam mesajları alırlar. Hedef kitlenize doğrudan bir mesaj gönderebilir veya daha fazla konuşma deneyimi yaratabilirsiniz.

İpucu: Kısa gövde metni (500 karakterin altında) en yüksek tıklama oranını alır. Ancak gönderen de sizi başarıya hazırlamada rol oynar.

 

 

LinkedIn Metin Reklamlar

Metin reklamlar, LinkedIn haber akışının üstünde ve sağında görünen küçük reklam birimleridir. Mobil cihazlarda değil, yalnızca masaüstü kullanıcılarına görünürler. İsme rağmen, metin reklamlar aslında 50 x 50 piksellik bir küçük resim içerebilir.

İpucu: Hem A/B testi için hem de hedef kitlenize birçok yönünüzü göstermek için kampanyanızın iki ila üç varyasyonunu oluşturun.

LinkedIn Dinamik reklamlar

LinkedIn Dinamik reklamlar

Dinamik reklamlar, potansiyel müşterilerinizin her biri için özel olarak otomatik olarak kişiselleştirilir. Kişiselleşmekten korkmayın! Kullanıcıları sizi takip etmeye, fikir liderliği makalelerinizi okumaya, işlerinize başvurmaya veya içerik indirmeye teşvik etmek için kişisel ve doğrudan hedefleyebilirsiniz.

İpucu: Kampanyayı görsel olarak kişiselleştirmek için hedef kitlenizin profil fotoğrafının kendi kişisel reklamlarında yer almasını sağlayın. Ayrıca, metinde her hedefin adını ve şirketi öne çıkarmak için makrolarla şablonları önceden ayarlayabilirsiniz.

Pinterest Reklamları

Sosyal medya reklam türlerinden Pinterest reklamları altı tür işletme hedeflerine ulaşmanız noktasında sizlere yardımcı olur:

 • Marka bilinirliği oluşturabilirsiniz.
 • Web sitenize trafik çekebilirsiniz.
 • Uygulama yüklemelerini arttırabilirsiniz.
 • Belirli ürünlere trafik çekebilirsiniz.
 • Web sitenizde belirli eylemleri teşvik edebilirsiniz.
 • Video gösterimlerini arttırabilirsiniz.
Pinterest, erkeklerden ziyade önemli ölçüde daha fazla kadın kullanıcıya sahiptir.

İnsanlar, fikirleri kaydetmek için Pinterest’i kullanıyor. Buda  bu ağın doğal olarak alışveriş ve satın alımlara yol açtığı anlamına gelir. Ancak bu satın alımlar hemen gerçekleşmeyebilir çünkü bu bir süreçtir ve bu süreci iyi yönetmekle ilgilidir.

Pinterest reklamları , Tanıtılan Pinler olarak adlandırılır. Normal iğneler gibi görünür. Tek fark, daha geniş bir izleyici kitlesi tarafından görülmesi için ödeme yapmanızdır.

Temel fotoğraf Pinlerinin yanı sıra, video veya beş adede kadar resimden oluşan bir döngü içeren Pinler oluşturabilirsiniz.

Tanıtılan Pinler, küçük bir “Tanıtılan” etiketine sahip reklamlar olarak tanımlanır. Bununla birlikte, kullanıcılar reklamlarınızı Pinterest panolarına kaydederse, bu tanıtılan etiket kaybolur.

Pinlerinizi tanıtmak için birkaç seçenek vardır.

Pinterest Reklam Yöneticisi

Reklam yöneticisini kullanarak, Pinterest reklam kampanyanız için bir hedef seçerek başlarsınız. Reklam stratejinizi, tıklama başına veya gösterim başına ödeme yapıp yapmadığınız dahil olmak üzere işletme hedeflerinize uygun olacak şekilde hedefleyebilirsiniz.

İpucu: Pinterest fikir planlamak ve üretmek için kullanıldığından, diğer bazı sosyal ağlardan daha uzun bir hazırlık süresine sahiptir. Yaklaşık 45 gün önceden sezona veya tarihe özel bir kampanyaya bağlı Pinterest reklamları yayınlamaya başlayın. Ve bir sosyal ağ olarak Pinterest’in DIY doğasıyla yaratıcı olmaya çalışın.

Pinterest Yükselt Düğmesi

Tanıt düğmesini kullanarak, yalnızca birkaç tıklamayla mevcut bir Pinden bir reklam oluşturabilirsiniz. Yükselt düğmesiyle oluşturulan Tanıtılan Pinler her zaman tıklama başına ödemelidir. Bu nedenle yalnızca birisi web sitenizi tıkladığında ödeme yaparsınız.

İpucu: Bu, Pinterest reklamcılığına başlamanın gerçekten kolay bir yoludur. İstediğiniz bütçeyle ulaşabileceğiniz erişim türü hakkında fikir edinmek için en iyi performans gösteren Pinlerinizden bazılarını tanıtmayı deneyin. İnsanlar Tanıtılan Pinlerinizi kendi panolarına kaydederken etkileri görmek için zaman içinde sonuçları izlediğinizden emin olun.

YouTube Reklamları

Sosyal medya reklam türlerinden YouTube reklamları, aşağıdaki iş hedeflerine ulaşmanıza yardımcı olabilir:

 • Potansiyel müşterileri toplayın
 • Web sitesi trafiğini artırın
 • Ürün ve marka üzerinde düşünmeyi artırın
 • Marka bilinirliği oluşturun ve erişiminizi genişletin
YouTube’da kadınlardan daha fazla erkek var . İzleyici, 65 yaşına kadar olan yaş grupları arasında iyi dağılmıştır.

YouTube’da kullanılabilen birkaç farklı video reklam biçimi vardır. YouTube’un sahibi Google olduğu için, YouTube reklamları oluşturmak için bir Google AdWords hesabına ihtiyacınız olacak.

Atlanabilir YouTube Yayın İçi Reklamlar

Atlanabilir YouTube Yayın İçi Reklamlar

Bu reklamlar, YouTube’daki diğer videoların öncesinde, sırasında veya sonrasında otomatik olarak oynatılır. Ayrıca, uygulamalar veya oyunlar gibi Google’ın görüntü ağındaki başka yerlerde de görünebilirler.

Kullanıcılar beş saniye sonra reklamınızı atlama seçeneğine sahip olur. Önerilen video uzunluğu genellikle 30 saniye veya daha kısadır. Ancak, harika görsellere sahip ilgi çekici bir hikayeniz varsa daha uzun süre kullanabilirsiniz.

İpucu: İzleyicilerin %76’sı varsayılan olarak reklamları atlıyor. Ancak, atlanan bir reklam, birisinin kanalınızı ziyaret etme veya kanalınıza abone olma şansını yine de 10 kat artırır. En önemli mesajlarınızı ve markanızı atlanamaz ilk beş saniyede verdiğinizden emin olun.

Atlanamayan YouTube Reklamları

Bunlar, videonun başında, ortasında veya sonunda görünen kısa reklamlardır. Reklamlar maksimum 15 saniye uzunluğundadır ve atlanamazlar.

Profesyonel ipucu: Kullanıcıların reklamı atlayamaması izleyecekleri anlamına gelmez. Reklamınız oynatılırken başka bir şey yapmaya bakmaları olasılığına karşı sesli mesajınızın ikna edici olduğundan emin olun.

YouTube Video Keşif Reklamları

Video discovery reklamları, ilgili Youtube videolarının yanında, bir Youtube aramasının sonuçlarında veya mobil ana sayfada görünür. Reklamlar, kullanıcıları tıklamaya ve izlemeye davet eden küçük bir metinle birlikte bir küçük resim olarak görünür.

İpucu: Küçük resminizin farklı boyutlarda görüntülenebileceğini göz önünde bulundurun ve statik görüntünün ister büyük ister küçük olsun net (ve cazip!) Olduğundan emin olun.

Tampon Reklamlar

Bu reklamlar da atlanamaz, ancak maksimum 6 saniye uzunluğundadır. YouTube videolarının başında, sırasında veya sonunda görünürler.

İpucu: Altı saniyede çok fazla şey yapmaya çalışmayın. Güçlü bir görselle başlayın, tek bir mesaja bağlı kalın ve harekete geçirici mesajınız için yeterli zaman bırakın.

Yayın Dışı Reklamlar

Yalnızca mobil cihazlara yönelik bu reklamlar Youtube’da mevcut değildir ve yalnızca Google video ortaklarında çalışan web siteleri ve uygulamalarda görünecektir.

Yayın dışı reklamlar, web banner’larında veya uygulamaların içinde geçiş reklamları veya yayın içi içerik olarak yayınlanabilir.

İpucu: Yayın dışı reklamlar sesi kapalı olarak oynatılmaya başlar, bu nedenle görsellerinizin tek başına mesajınızı verdiğinden emin olun.

Masthead reklamlar

Bu format gerçekten bir sıçrama yaratır ve yeni bir ürün veya hizmet için biraz tanıtım yapmak için harika bir seçenektir.

Masaüstünde, bir masthead reklamı Youtube Ana Sayfa beslemesinin üst kısmında 30 saniyeye kadar otomatik olarak bir önizleme oynatır. Kanalınızdan varlıkları çeken bir bilgi paneli içerir. Burada tamamlayıcı videolar da ekleyebilirsiniz. Otomatik oynatma durduğunda, video bir küçük resme geri döner. Kullanıcılar, sayfanızdan her şeyi izlemek için tıklayabilirler.

Mobil cihazlarda Masthead reklamları, Youtube mobil sitesinin veya uygulamanın üst kısmında tam olarak oynatılır. Burada, başlığı ve açıklamayı ve ayrıca bir harekete geçirme ifadesini özelleştirebilirsiniz.

İpucu: Bu reklamlar yalnızca rezervasyon temelinde kullanılabilir, bu nedenle daha fazla bilgi edinmek için bir Google satış temsilcisi ile iletişime geçmeniz gerekir.

TikTok Reklamları

TikTok reklamları, aşağıdaki iş hedeflerine ulaşmanıza yardımcı olabilir:

 • Trafik: Etkileşim ve yaratıcı içerikle katılımı artırın.
 • Erişim: Dünyanın her yerinden farklı kitlelerle bağlantı kurun.
 • Dönüşüm: Uygulama yüklemelerini ve satışlarını teşvik edin.

Global Web Index tarafından yapılan bir anket, TikTok kullanıcılarının %60’ının dünya çapında 25 ila 44 yaş aralığında olduğunu tespit etti. Bir diğer anket sonuçlarında ABD’de kullanıcıların %69’u 13 ile 24 yaş arasında olduğunu tespit etti.

TikTok reklamları şu anda yalnızca belirli bölgelerde kullanılabilir, bu nedenle nerede yaşadığınıza bağlı olarak, şimdilik organik içerik oluştururken takılıp kalmış olabilirsiniz. Ama zamanı geldiğinde reklam vermeye hazır olabilmeniz için okumaya devam edin. 🙂

Self Servis Seçeneği: Resimler ve Videolar

Self Servis Seçeneği: Resimler ve Videolar

TikTok’ta işletmeler için tek bir self servis seçeneği var ve bu feed içi video ve resimdir. İster resim ister video seçin, reklamlar kullanıcının “Sizin İçin” feed’inde görünecektir. Reklam, tıpkı kullanıcı tarafından oluşturulan içerik gibi her zaman tam ekran olacaktır.

Reklam 9 saniye gösterildikten sonra, markanızın profil adı ve görünen adının yanı sıra metin ve bir CTA düğmesi içeren bir kart görünür. Ayrıca TikTok Reklam Yöneticisi’nin içinden ana şirketin diğer platformlarına reklam yerleştirmeyi de seçebilirsiniz.

İpucu: Reklamlar oldukça sık yayınlanır, bu nedenle TikTok, reklam yorgunluğunu önlemek için en azından her hafta reklam öğenizi yenilemenizi önerir.

Diğer TikTok Reklam Türleri

Marka Devralmaları, Hashtag Zorlukları, Markalı AR İçeriği ve Özel Etkileyici paketleri gibi seçenekler bir reklam temsilcisinin yardımıyla kullanılabilir. Bu noktada, TikTok’ta her şey mümkün gibi görünüyor, bu yüzden doğrudan ulaşın ve neler yapabileceğinizi görün!

Sosyal Medya Reklam Maliyeti

Günde birkaç dolardan milyon dolarlık kampanyalara kadar her bütçeye uygun bir sosyal medya reklam çözümü var. Çoğu sosyal ağdaki reklamlar, açık artırma biçiminde satılır. Bir hedef sonuç (tıklama gibi) için maksimum teklif veya günlük maksimum bütçe belirlersiniz. Ödenecek belirli bir miktar yok. Reklamınızı oluştururken, reklam yöneticisi arayüzü belirttiğiniz hedeflere göre önerilen bir teklif sağlayacaktır.

Kampanya hedefinize bağlı olarak, genellikle aşağıdaki yöntemlerden birini kullanarak ödeme yapacaksınız:

 • Tıklama başı maliyet (TBM)
 • 1000 gösterim başına maliyet (BGBM)
 • Dönüşüm başına maliyet
 • Video görüntüleme başına maliyet

Rakiplerinizin verdiği teklifin ötesinde, bir sosyal medya reklamı için ne kadar ödeyeceğinizi etkileyen birkaç faktör vardır. Bu faktörler şunları içerir:

 • Reklamınızın kalitesi
 • Kampanya hedefiniz
 • Hangi tür kitleyi hedefliyorsunuz
 • Hedeflediğiniz ülke
 • Yılın zamanı ve hatta günün zaman dilimi
 • Ağ içinde yerleştirme.

Ferhat Burak Maden

Selam! Ben Burak, Dijital Pazarlamaya Gönül Vermiş İşini Aşk İle Yapan Aynı Zamanda Öğrendiklerini Aktarmaktan Zevk Alan Dijital Pazarlama Uzmanıyım. Bana Sormak İstediğiniz Herhangi Bir Soru Varsa Lütfen Çekinmeden Yorumlar Bölümüne Yazın. En Kısa Sürede Sorunuzu Yanıtlayacağımdan Emin Olabilirsiniz. Görüşmek Üzere...

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu