Daha fazla web sitesi ziyaretçisini çekmenin ve onları karlı müşterilere dönüştürmenin yollarını mı arıyorsunuz? Önümüzdeki birkaç ay içinde satışlarınızı ikiye katlamak ister misiniz?

O halde gizli GROW huni stratejisi tam size göre!

Bu kılavuzda, potansiyel müşteri sayılarını ve satışlarımızı artırmak için kanıtlanmış sistemi öğreneceksiniz. Bu huni sistemi agresif büyüme, maksimum getiri ve hızlı ölçeklendirme için tasarlanmıştır. GROW formülümü şunlara dayanır:

Asırlık satış hunisi konseptiyle kendi bilimsel olarak test edilmiş ve kanıtlanmış stratejimizin mükemmel bir kombinasyonu öğreneceksiniz.

dijital pazarlama danışmanı

İnternet Üzerinden İşletmenizi Büyütmenin 4 Zorluğu

Çevrim içi pazarlamadan neden sonuç alamıyorum?

Özellikle DIY yaklaşımını deneyenlerden çok sık duyduğumuz çok yaygın bir sorudur. Bir süre kendi kendilerine kampanyalar yürüttükten sonra, ziyaretçi sayısının azaldığını ve sitenin beklendiği kadar çok sayıda potansiyel müşteri veya satış olmadığını fark ediyorlar.

İşletmeleri için “dijital pazarlamanın işe yaramadığı” veya “Facebook Reklamları abartılıyor ”,” Google Ads çok pahalı “vb. cümleleri çok duyuyorum.

Dijital pazarlama, sadece geçici yaptığınız ve satışların yoğunlaştığı sihirli bir araç değildir. Zorlukların ve fırsatların net bir şekilde anlaşılması için bir sisteme stratejiye ihtiyacınız var.

Zorluklarla başlayalım. İşletmenizi İnternet’te büyütmeye çalışırken karşılaşacağınız 4 ana zorluk şunlardır.

1- Pazarlama Faaliyetleri Acımasızca Rekabetçi Hale Geldi

Dijital pazarlamanın etkinliği, özellikle SEO ve ücretli reklamcılık giderek daha fazla şirketler tarafından kullanılmaya başlandı.

Her marka, işletme ve küçük işletmenin artık bir web sitesi var ve her alanda rekabet ediyor. Müşterilerin olduğu, her işin olması gereken yer artık dijital platformlar oldu.

Bu yüzden çevrimiçi pazarlama faaliyetlerini son derece rekabetçi kılıyor ve bugünün çevrimiçi arenasında bunu başarmak için güçlü bir stratejiye ihtiyacınız var.

2- Reklam Maliyetleri Artmaya Devam Ediyor

Daha fazla rekabetle birlikte, daha yüksek reklam fiyatları ile karşılaşmak zorunda kalıyoruz. Bu nedenle çevrimiçi satışlarınızı ve anlaşmalarınızı karlı hale getirmek için yalın, verimli ve etkili pazarlama yapmayı gerektiriyor.

3- Çoğu Müşteri Reklamları İlk Gördüğünde Alışveriş Yapmaz

Çoğu kullanıcı, Facebook veya Google’daki tek bir reklamdan veya yalnızca tek bir blog gönderisinden sonra sizden alışveriş yapmaz. Bunun nedeni, markanızla ilk kez tanışmalarıdır.

Marka bilinirliğini oluşturmuş bir marka değilseniz çoğu insan hala sizi tanımıyor, size güvenmiyor ve muhtemelen ürününüzü / hizmetinizi umursamıyordur.

Ayrıca, müşteri yolculuğu açısından, çoğu insan muhtemelen ürününüze ihtiyaç duyduklarının zamanda sizin ürün veya hizmetlerinizin farkında bile değildir. Yavaş yavaş potansiyel müşterilerle etkileşime geçmeli, güven inşa etmelisiniz ve birden çok temas noktasıyla satışa teşvik etmelisiniz. Buda ancak farkındalıktan bir huni ile satın almaya yönlendirilmesi gerekir.

4- Müşteri Yolculuğu Daha Karmaşık Hale Geliyor

İnternetin yükselişi ile müşteri yolculuğunda bazı büyük değişiklikler yaptı. Müşteriler araştırma yapmayı sever
hale geldiler. Artık her zamankinden daha fazla bilgi sahibidirler ve tam kontrol onlardadır.

Ayrıca, bugünün satın alma yolculuğu düz bir çizgi değildir. Tüketicilerin ürünler hakkında bilgi edinmek için çeşitli temas noktaları vardır. Araştırmalarını yürütür ve satın alma kararını verir.

Yolculuk bir Facebook reklamıyla başlayabilir, bir Google aramasıyla devam edebilir, web sitenizi ziyaret edebilir ve ardından tekrar devam edebilir. Instagram, ardından başka bir Google araması ve son olarak bunun gibi birkaç döngüden sonra ve bir Facebook reklamı, altın dönüşüme – satışa ulaşırsınız.

Potansiyel müşteriler, dönüşüm huninize girip çıkabilir, ardından dönüşüm huninize tekrar tekrar girebilir. Modern müşteriler girip çıkıyor ve yeniden etkileşim kurmak ve bir sonraki aşamaya geçmelerini sağlamak size kalmış. Müşteri yolculuğunu birkaç örnekle tanıyalım.

Müşteri Yolculuğuna 3 Örnek

Potansiyel müşteri yolculuğunu daha iyi anlamanıza ve iyi düşünülmüş bir strateji ihtiyacına yardımcı olmak için, işte gerçek hayattan üç yaygın örnek:

Örnek 1:

 1. Adım – Burak arabasından garip bir ses geldiğini fark ediyor ve endişeye kapılıyor. Eve döner dönmez Google’da “arabamdan gelen tuhaf sesler” yazarak sorunu aratmaya başlıyor. İlk olarak “Ali Usta Tamir Merkezi” in bir blog yazısı geliyor. Gönderide Burak aynı sorunu yaşadığını hemen fark eder.
 2. Adım – Artık Burak bilgili olduğu için, Google’da “şanzımanı tamir etmenin maliyeti” için tekrar arama başlıyor  ve yine “Ali Usta Tamir Merkezi” in web sitesinde çeşitli farklı araba sorunlarına yönelik aralıkları içeren oldukça ayrıntılı bir fiyatlandırma tablosu buluyor.
 3. Adım – Burak karısıyla bu konuyu tartıştıktan sonra, “İstanbul’daki oto tamir atölyelerini” aramaya karar verdi ve tahmin ettiniz, “Ali Usta Tamir Merkezi” bir kez daha arama sonuçlarının en üst sıralarında yer aldı. Ancak bu sefer Google’da bir reklamda görüyor. Diğerlerinin yanı sıra, en çok göze çarpan reklamı, yorum yıldızlarının yanı sıra çok ikna edici reklam metnine sahipti. Ayrıca Burak, daha önceki içerikler sorunu tanımlamasına yardımcı olduğu için buranın en güvenilir mağaza olduğunu düşünüyordu. Bunun en iyi seçim olduğuna karar verir ve Ali Ustanın mağazasını ziyaret eder.

Örnek 2:

 1. Adım  – Özge, YouTube’da en sevdiği youtuber’ı izlerken, “Madame” markasının ruj satışı ile alakalı eğlenceli bir video reklamını görür. Videoyu izlemeyi bırakır ancak herhangi bir işlem yapmaz.
 2. Adım – Reklamdan etkilenen Özge, makyaj için Google’a göz atıyor ve “Madame” tarafından yazılan şık bir blog yazısı bulur.
 3. Adım – Ertesi gün Instagram’da en sevdiği şarkıcının Madame “ruj” modelini tanıtan başka bir “Madame” reklamı görüyor. Özge, reklamı tıklar ve mevcut tüm ürünlere ve abonelik kutularına göz atar ve her hangi bir satın alım yapmadan siteyi terk eder.
 4. Adım – Birkaç gün sonra Özge, Facebook haber akışına göz atarken, Madame’den başka bir reklama rastladığında “Şimdi %30 özel indirim ve ücretsiz kargo” sunan reklamını görür. Özge artık direnemez ve cüzdanını çıkarır hoşuna giden ruj’u sipariş eder.

dönüşüm adımları

Örnek 3:

 1. Adım – Büyük bir şirketin yöneticisi olan Burak, LinkedIn’de proje RoketProje hakkında bir sektör raporunu tanıtan çok ilginç bir reklam görüyor ve ücretsiz raporu indirmeye karar verir.
 2. Adım – Raporda Burak, kendi sektöründen birçok şirketin proje yönetimi ve iletişim ile ilgili mücadeleleri hakkında yazıları görür. Bu içgörüler, şirketinin de mücadele ettiği büyük bir acı noktası olduğunu bildiği için bu ücretsiz raporu düşüncelerinin derinliklerine yerleşmiştir.
 3. Adım – Burak, meslektaşıyla yaptığı bir tartışmanın ardından, bazı proje yönetimi ipuçları üzerine bir Google araması yapıyor ve RoketProje üst sayfada. Kılavuz son derece iyi yazılmış ve son derece anlaşılırdı. Şirketinin bu ipuçlarından bazılarını nasıl uygulayabileceği üzerine kafa yoruyor.
 4.  Adım – Burak aradan biraz zaman geçtikten sonra Facebook’a göz attığında, Proje yönetimini yapmayı vaat eden RoketProje’in reklamına maruz kalır. Reklam, proje yönetimini iyileştirmek için RoketProje yazılımının nasıl kullanılacağına dair belirli taktikler içeren indirilebilir bir teknik inceleme sunuyor. Burak tekrardan ücretsiz PDF’yi indirir ve inceler.
 5. Adım – Gelecek Pazartesi, ekibi Burak ile haftalık toplantı sırasında yeni proje yönetimi çözümünü sunar. Ekip, RoketProje üzerinde biraz araştırma yapmayı ve aynı zamanda bazı rakip çözümlerin mevcut olup olmadığını kontrol etmeye başlar. Burak, özellikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için Google’da RoketProje web sitesini bulur. Ayrıca, başka hangi çözümlerin mevcut olduğunu ve bunların nasıl biriktiğini görmek için “RoketProje rakiplerini”, “RoketProje incelemelerini” vb. Google’da araştırmaya koyulur.
 6. Adım – Ekibiyle derinlemesine araştırma ve tartışmanın ardından Burak, RoketProje ile canlı bir demo planlamak için yeşil ışık yakar. Temsilci, ürünle ilgili kapsamlı bir eğitim verir ve Burak’ın ücretsiz deneme için kaydolmaya davet eder.
 7. Adım – Aradan birkaç ay geçer ve ekip yeni ürünü sevmeye başlıyor ancak ücretsiz sürüm yalnızca sınırlı özelliklere sahiptir. Tam deneme süresi dolmak üzereyken, Burak LinkedIn’de uygulamanın tam sürümünü %50 indirimli tanıtan başka bir reklam görür. Şirket nihayet premium plana yükseltir.

3 Farklı örnekte farklı sektörlerin getirmiş olduğu karar alma aşamalarını gördük. Her sektörün her müşteri yolculuğu birbirinden farklıdır. Bu farklılıklar beraberinde zorlukları da getirir. Stratejinizi belirlerken sektörünüzün müşteri yoluculuğunu bilmiyorsanız muhtemelen binlerce dolar pazarlama yatırımlarınızı çöpe atacaksınız.

Tüm Bu Örneklerin Ortak Noktası Nedir?

 • Her biri, sosyal medya reklamları, bloglar, arama ağı reklamları vb. Dahil olmak üzere birden çok pazarlama kanalında birden çok temas noktası içerir.
 • Bu temas noktaları Adım 1,2,3… ile işaretlenmiştir ve bir potansiyel müşterinin işletmenizle nasıl etkileşime girdiğini gösterir. Yolculuğunun çeşitli aşamalarında reklamlar, web sitesi ve içerik.
 • B2B veya B2C pazarında olsanız da, müşteri olmayan ve potansiyel müşterilere rehberlik edecek güçlü bir huni stratejisine ihtiyacınız var.

Grow Huni Formülü

GROW huni formülü, müşteri yolculuğunun her aşamasında tam ihtiyaç, istek ve davranıştan yararlanacak şekilde yaklaşarak size matematiksel bir avantaj sağlamak için bilimsel olarak tasarlanmıştır.

Kapsamlı araştırma ve testlere dayanarak, çevrimiçi olarak yeni müşteriler kazanmaya katkıda bulunan 3 temel bileşen olduğunu artık biliyoruz.

Hedefler

Müşteri yolculuğuna uygun hale getirmek için her huni aşaması için doğru hedefleri belirleyin. Hedefler, her aşamada neyi optimize ettiğinizi ve başarıyı nasıl ölçeceğinizi belirler.

Ulaşmak

Her pazarlama kanalının, belirli bir dönüşüm hunisi aşaması için en iyi sonucu veren belirli hedefleme seçenekleri vardır. Doğru kişilere, potansiyel müşterilere dönüşebilecek kişilere ve müşterilere ulaşmak için her bir pazarlama kanalının tam hedefleme potansiyelinden yararlanın.

Teklif

Doğru zamanda karşı konulmaz bir teklif sunun. Müşteriler, müşteri yolculuğunun her adımında farklı bir yaklaşıma ihtiyaç duyar. Teklifi, her bir özel huni aşamasında ihtiyaçlarıyla mükemmel bir şekilde eşleştirmeniz gerekir.

dönüşüm hunisi

Maksimum Potansiyel için SEO + PPC Yaklaşımı

GROW huni sistemi, istikrarlı büyüme ve kalıcı yatırım getirisi için SEO ile birlikte hızlı kazançlar ve hızlı ölçeklendirme için optimum PPC kombinasyonunu kullanır. Organik + ücretli, birbirini güçlendirmek ve birbirinin eksikliklerinin üstesinden gelmek için birlikte çalışır.

Sürekli olarak müşterileri bitiş çizgisine getirmek ve satışları artırmak istiyorsanız şunları yapmanız gerekir:

PPC ve SEO kombinasyonu, en performanslı dijital pazarlama kampanyalarını yönlendirir. Kısacası, organik erişiminiz ne kadar büyükse, reklam cabalarınızda o kadar artar. Kötü yönetimle tam tersi de olabilir.

PPC Avantajları

 • Anında sonuç verir.
 • Daha hızlı test ve optimizasyon sağlar.
 • Hedefleme üzerinde daha fazla kontrol sağlar.

PPC Eksiklikleri

 • Maliyetlidir.
 • Bazı pazarlarda oldukça pahalı olabilir.
 • Sürekli yatırım gerektirir.

SEO Avantajları

 • Kalıcı sonuçlar sağlar.
 • Dönüşüm huninize büyük trafik getirebilir.
 • Güçlü bir marka oluşturmaya yardımcı olur.

SEO Eksiklikleri

 • Hedefleme üzerinde daha az kontrol sağlar.
 • Sonuçları görmeye başlamak zaman alır.

dönüşüm döngüsü

Grow Huni Stratejisi

GROW stratejisi, modern 3 aşamalı huni modeli için geçerlidir. Tüm sistem, yeni potansiyel müşterileri çekmek, ardından ödeme yapan müşteriler haline gelene kadar potansiyel müşteriler oluşturmak ve beslemek için tasarlanmıştır.

 

Dönüşüm Hunisinin Başı

Müşterileri keşfedin ve onları dönüşüm hunisine sokun.

Dönüşüm Hunisinin Ortası

Soğuk kitleyi potansiyel müşterilere dönüştürmeye başlayın

Dönüşüm Hunisinin Altı

Artık potansiyel müşterileri ödeme yapan müşteriler haline çevirin.

Dijital pazarlamanın performansını arttıracak, üç temel başarı faktörünü belirledik. Tekrarlamak gerekirse, yeni müşteriler kazanmak (Y) için her aşama (H) için en uygun hedefleri belirlemek ve ardından müşterinin yolculuğundaki konumlarıyla eşleşen doğru teklifle (T) doğru kişilere (U) ulaşmaktır.

dönüşüm hunisi

Dönüşüm Hunisinin Başı

Dönüşüm hunisinin üst kısmındaki kullanıcılar buz gibi soğuktur. Markanızı bilmiyorlar ve muhtemelen sizin ürünlerinize / hizmetlerinize ihtiyaçları olduğunu bile bilmiyorlar. Peki bu kitleyi hani yöntemlerle nasıl yakalayacağız?

HEDEF

 • Kaliteli potansiyel müşterileri çekin.

ULAŞMAK

 • Google Görüntülü Reklamlar
 • Sosyal Medya Reklamlar
 • SEO (Bilgi Amaçlı Anahtar Kelimeler)

TEKLİF

 • Blog gönderileri
 • Nasıl yapılır kılavuzları
 • İnfografikler
 • Podcast’ler
 • Raporlar
 • Kontrol listeleri
 • Ücretsiz şablonlar
 • Sektör istatistikleri
 • E-kitaplar
dönüşüm hunisin başı

Kullanıcının bakış açısından bu aşama, Farkındalık aşaması olarak da bilinir. İnsanlar ihtiyaçlarının farkına varıyor ve potansiyel çözümleri araştırmaya başlıyor. Bu nedenle, insanları yüksek baskılı satış temsilcileriyle bir telefon görüşmesi yapmaya veya onları aramaya çalışmak işe yaramayacaktır. Bunun için çok erken. Bu aşamada daha fazla çalışarak bu soğuk kitleyi huninize çekmek ve sihrini çalıştırmasına izin vermektir.

Dönüşüm Hunisinin Başında hedefiniz, ideal müşterilerinizle eşleşen potansiyel müşterileri çekmektir. Çok geniş hedeflemeyle çok sayıda insana ulaşın ancak, bunların sizi tanımayan ve satın alma niyetleri çok düşük olan çok soğuk izleyiciler olduğunu unutmayın. Henüz hakkınızda bilgisi olmayan büyük bir kitleye faydalarınızı göstermek için görüntülü reklamları kullanın.

İlgi alanlarına, yaşamdaki olaylara, bağlantılarına, şirketlerine, iş pozisyonlarına vb. belirli kişileri hedefleyin. Bu kullanıcılar aktif olarak sizi aramadığından satın alma niyetleri düşüktür. ilgi çekici reklamlar, teklifler ve mesajların mükemmel bir karışımıyla onların ilgisini hızla çekebilirsiniz.

Geniş potansiyel müşteri oluşturmaya ek olarak, mevcut müşterilerinize ve potansiyel müşterilerinize benzer kullanıcıları hedeflemek için Lookalike kitlelerini kullanın. Bu, mevcut en iyi müşterilerinizle aynı özelliklere sahip oldukları için işletmenizle ilgilenme olasılığı yüksek olan yeni kişilere ulaşmanın güçlü bir yoludur.

DHB aşamasında, potansiyel müşterileriniz bilgi arıyor ve karşılaştıkları bir sorunu araştırıyor olabilirler. SEO kullanarak Google’da ve diğer arama motorlarında keşfedilin. “Nasıl yapılır…” gibi kullanıcı sorularını yanıtlayın veya adım adım kılavuzlar sunun. İçeriğiniz, farkındalık ve güven oluşturan ve kullanıcıyı dönüşüm huninize çeken bir ilk temas noktası olabilir.

Dönüşüm Hunisinin Ortası

Bu aşamada müşterilerin sıcaklığı artar. Müşteriler önceki adımda işletmenizle zaten etkileşimde bulunduklarından veya sorunu tanımladıklarından ve aktif olarak en iyi çözümü aradıklarından ısınmaya başlarlar.

HEDEF

 • Potansiyel müşterileri adaylarını müşterilere dönüştürün

ULAŞMAK

 • Google Ads Yeniden Pazarlama (Site ziyaretçilerine göre)
 • Facebook (Instagram) ve LinkedIn Yeniden Hedefleme (Ziyaretçilere ve etkileşime göre)
 • Google Arama Reklamları (Genel anahtar kelimeler)
 • SEO (Ticari Amaçlı Anahtar Kelimeler)

TEKLİF

 • Raporlar
 • Sınav veya Anket
 • Web seminerleri
 • Durum çalışmaları
 • Video Demolar
 • Ücretsiz denemeler
 • Ürün örnekleri
dönüşüm hunisin ortası

Bu aşama, potansiyel müşterilerin potansiyel çözümler hakkında daha fazla şey öğrendiği, seçeneklerini tarttığı ve nihai kararı vermeden önce karşılaştırdığı Değerlendirme olarak bilinir. İşiniz, belirli ürün veya hizmetlerinize daha fazla ilgi ve istek oluşturmaktır. Nasıl çalıştığını gösterin, değerini kanıtlayın ve yavaş yavaş harekete geçmeye ve sıcak bir müşteri olmaya hazır olacaklar.

Dönüşüm Hunisinin Ortası aşamasında amacınız, müşteri adaylarına teklifleriniz ile dönüşümlerini artırarak  potansiyel müşterilere dönüştürmektir.

Web sitenizdeki önemli sayfaları ziyaret eden kullanıcılarla yeniden etkileşime geçin. Bu, ürünlerinizle ilgilenebileceklerini gösterir. Böylece onları huninizin daha derinlerine çekmeye devam edebilirsiniz.

Yalnızca web sitesi ziyaretçilerini değil, aynı zamanda sosyal medya reklamlarınız ve içeriğinizle kullanıcı etkileşimine dayalı olarak yeniden hedefleyin. LinkedIn ayrıca kullanıcıları satışa yaklaştıran çok güçlü yeniden hedefleme seçeneklerine sahiptir.

Bu aşamadaki kullanıcılar, ürün / hizmetle ilgili bazı genel anahtar kelimeleri araştırıyor olabilir. Bu nedenle, Google arama ağı reklamları DHO aşamasında harika çalışıyor. Potansiyel müşteriler aktif olarak bir ürün arıyor, ancak henüz neye ihtiyaçları olduğundan emin değiller. Satın alma amacı orta düzeyde olduğundan, teklif verme stratejiniz de orta düzeyde olmalıdır.

Değerlendirme aşamasındaki beklentiler hala çözümleri araştırıyor ve karşılaştırıyor. Muhtemelen son kararı vermelerine yardımcı olabilecek karşılaştırmalar, incelemeler, fiyatlandırma ve diğer şeyleri gözden geçiriyorlar.

Değerlendirme aşamasında ziyaretçileri çekmek ve onları dönüşüm huninizin derinliklerine çekmek için SEO kullanın.

Dönüşüm Hunisin Altı

Dönüşüm huninizin altına yalnızca en sıcak olası satışlar ulaşır. Bu aşamayı para kazanma aşaması olarak adlandırabiliriz.

HEDEF

 • Anlaşmaları kapatın ve satış yapın

ULAŞMAK

 • Google Ads Yeniden Pazarlama (Geçmişte dönüşüm gerçekleştirenlere göre)
 • Facebook (Instagram) ve LinkedIn Yeniden Hedefleme (Geçmişte dönüşüm gerçekleştirenlere göre)
 • SEO (İşlem amaçlı anahtar kelimeler)
 • Google Arama Reklamları (Yüksek satın alma amaçlı anahtar kelimeler)

TEKLİF

 • Ücretsiz denemeler
 • Canlı demolar
 • Eğitim videoları
 • Fiyat Teklifleri ve Tahminler
 • Görüşler
 • Örnek olaylar ve başarı hikayeleri
 • Kuponlar
 • İndirimler
dönüşüm huni altı

Dönüşüm Hunisinin Alt kısmında hedefiniz anlaşmaları kapatmak ve satış yapmaktır. İtirazları açıkladığınızdan, sosyal kanıt sağladığınızdan ve acil eylemi tetikleyen karşı konulmaz bir teklif sunduğunuzdan emin olun. Temel iş teklifinizdeki dönüşümleri artırarak potansiyel müşterileri müşterilere dönüştürün.

Web sitelerinde ası amaç potansiyel müşteri yaratmaktır. Sıcak potansiyel müşterileri, anlaşmayı tamamlamak için satış ekibinizle bir görüşmeye yönlendirmektir. E-ticaret web sitelerinde amaç, çevrimiçi mağazanızda doğrudan satışları artırmaktır.

Google Ads, önceki adımda teklifinizi dönüştüren ziyaretçilere güvenilir web sitelerinden oluşan ağlarında alakalı reklamlar göstermenize olanak tanır. Bunlar, son karara doğru küçük bir iteklemeye ihtiyaç duyan çok sıcak izleyiciler olacaktır.

Facebook ve LinkedIn, önceki aşamadan teklifinize dönüştürülen kullanıcıları hedeflemenize de olanak tanır. Doğrudan ve anında yanıt veren DHA tekliflerini vurgulayan reklamlar gösterebilirsiniz.

Reklamlar için ödeme yapmanın yanı sıra, ticari web sayfalarınızı DHA anahtar kelimeleri (ürününüz veya hizmetinizle ilgili olanlar) için optimize ederek Google’da organik olarak üst sıralarda yer alabilirsiniz.

Son olarak bu aşamada, Google arama reklamlarını kullanabilir ve satın alma amacı yüksek olan anahtar kelimeler için (satın al, çevrimiçi sipariş ver, vb. kelimeleri içerenler) çok agresif bir şekilde teklif verebilirsiniz. Aşağıdaki üç gruba ayrılırlar;

 • Tam ürün / hizmet adları
 • Markalı anahtar kelimeler
 • Rakip marka adları

Kontrol Listesi

SEO Kontrol Listesi

 • Anahtar Kelime Araştırması: Anahtar kelimeleri keşfedin en yüksek trafik potansiyeli olanlar ve bunları satın alma niyeti üzerine temel alarak önceliklendirin.
 • İçerik: Hedef anahtar kelimelerinizin etrafındaki sayfalar ve blog gönderilerini ticari biçimde oluşturun.
 • Sayfa İçi SEO: Sayfayı seçilen hedef anahtar kelimelerle alakalı hale getirmek için Sayfa İçi optimizasyonlar gerçekleştirin.
 • Bağlantı Kurun: Web sitenizin gücünü artırmak ve Google’da üst sıralarda yer almak için web sitenize ve sayfalarınıza bağlantılar oluşturun.

PPC Kontrol Listesi

 • Hedefleme: En yüksek satın alma potansiyeline sahip doğru kullanıcılara ulaşmak için anahtar kelime veya kitle hedeflemenizi ayarlayın.
 • Kampanya Yapısı: Kampanyalarınızı, her bir reklam grubunu / kümesini, teklif stratejisini ve reklam öğesini mantıksal temalı bir yapıya yerleştiren optimum bir kurulumla yapılandırın.
 • Reklam öğesi / mesajlaşma: Maksimum etki için doğru anda doğru mesajı iletmek için reklamlarınızı huni aşamasına uygun hale getirin.
 • Açılış sayfası: Denenmiş ve gerçek taktiklerle sayfanızı yüksek dönüşüm oranları için optimize edin.

darts

DISCOVER (KEŞFEDİN): Potansiyel müşterileriniz, rakipleriniz, mevcut performansınız hakkında bilinmesi gereken her şeyi öğrenmek, anahtar kelime araştırması yapmak, içerik takvimi oluşturmak için erkenden araştırma yaparım.

AUTOMATE (OTOMATİKLEŞTİR): Doğru potansiyel müşterilere otomatik ulaşarak ve onları bir aşamadan diğerine taşıyarak SEO ve PPC kampanyaları kurgularım.

Ziyaretçileri izlemek için etiketleri ve pikselleri ayarlarım. Hedeflemeyi, yeniden pazarlama kitlelerini ve kitle hariç tutmaları yapılandırırım. Reklam kampanyaları, reklam grupları ve optimum yapı oluştururum. Reklam öğelerini, mıknatıs gibi ve açılış sayfaları etkileyici tasarlarım. Her huni aşaması için içerik oluşturur ve SEO optimizasyonu yaparım.

RUN (KOŞ): Kampanyalarınızı başlatır, potansiyel müşteriler ve satışlar oluşturmaya başlarım. Sizde şimdiye kadar tüm adımları izlerseniz, kampanyalarınız, web sitenize ve açılış sayfalarınıza hedeflenmiş trafik çekmeli ve dönüşümleri artırmaya başlamalıdır. Yeni fırsatlar bulmak ve düşük performans gösterenleri belirlemek için veri toplayın, performansı ölçün ve sonuçları analiz edin.

TWEAK (ÇİMDİK): Verilerinizin sizi bilgilendirmesine izin verin. Veriye dayalı olmanın anlamı budur! Güçlü bir hipotez bulun ve test edin, test edin, test edin. Kazandığınız müşteri ve satış sayısını en üst düzeye çıkarmak için olası en iyi hedef, erişim ve teklif karışımını bulmak için denemeler oluşturun ve çalıştırın. Daha da yüksek performans elde etmek için ayarlamalar yapın ve optimize edin.

SCALE (ÖLÇEKLENDİRME): Mevcut kurulumunuzla en yüksek performansa ulaştığınızda, ölçeklendirme zamanı gelir. Bütçelerinizi artırın, daha fazla anahtar kelimeye genişletin, yeni kitlelere ulaşın, yeni platformlar deneyin. Aynı performans seviyesini (ve hatta daha yüksek) korumak için mevcut kampanyalarınızı optimize etmeye devam etmeyi unutmayın.

dijital pazarlama danışmanı

İşletmelerin hızlanmasına yardımcı olma konusunda uzmanlaşmış, sonuç odaklı bir Dijital Pazarlama Danışmanı olarak hizmet vermekteyim. SEO, Google ve Sosyal Medya kombinasyonu aracılığıyla hızla büyümenize ve satışlarınızı arttırmanıza yardımcı oluyorum.

Başarım, sürekli ölçeklendirme için bilimsel olarak test edilmiş ve kanıtlanmış sistemleri ve stratejileri izlemekten geçiyor. Müşteri edinme maliyetlerini düşürmek ve yatırım getirisini önemli ölçüde artırmak için optimize edilmiş dijital pazarlama kampanyaları planlıyorum.

ŞİMDİ AŞAĞIDAKİ FORMU DOLDURUN İŞLETMENİZ İLE ALAKALI NELER YAPABİLİRİZ KONUŞALIM.

 

  Başa dön tuşu