SEO

Dikkat Çekici Başlık Yazmanın 9 Sırrı

Dikkat çekici başlık yazmanın ne kadar önemli olduğuna inanamayacaksın. Bu yazımda sizlere mükemmel dikkat çekici başlık nasıl yazılacağını ve dikkat çekici başlık örneklerini aktaracağım. Muhtemelen internetin her yerinde dikkat uyandıran başlıklar görmüşsünüzdür. Muhtemelen siz yapmıyorsunuzundur ama bazı yazarlar dikkat çekici başlıklar yazarken kontrolü kaçırıyorlar.

Son zamanlarda, online ortamlarda özellikle haber siteleri ve bloglar da rekabet çok arttı. İstatistiklere göre, insanların %80’i makalelerinizin sadece başlığını okuyor. Okuyucuların tıklamaya mecbur hissettiği hiper manyetik makaleler oluşturmak sizin işiniz. İşte (çoğunlukla) bilim tarafından desteklenen gerçekler.

1. Dikkat Çekici Başlıklarınızda Sayılar Kullanın

İnternet insanlık için değer sunmak için vardır. Metin yazarlığı üzerine bu seriyi takip ediyorsanız, insanların hızlı bir şekilde cevaplar aradığını bilirsiniz. Bu liste bize tam olarak istediğimizi verir. Ayrıca, küçük parçalara ve taranabilir parçalara bölünmüş güzel, kolay bir yapıya sahip olacak.

Sadece bu da değil, göze hoş gelen bir şey. Dikkat çeken kelimelerin karşısında sayı ile ilgili heyecan verici bir şey var:

“Bu makaleyi tıklamanızın 9 nedeni”

veya

“Bunu fark etmemeniz için dokuz neden”

İpucu: Tek sayılar çift ​​sayılardan daha iyi çalışır.

2. Hiper Spesifik Olun Ve Dikkat Çekici Başlığınızda Değer Vaat Edin

Unutmayın, internette arama yapan kullanıcıların %80’ni hızlı ve özel cevaplar için internette aramalar yapıyor. Bağlantınıza tıklayan kullanıcılara tam olarak ne elde edeceklerini söylemelisiniz. Blog başlıklarınızda vaat verin yerine getirin.

3. Başlıklarınıza Biraz Entrika Ekleyin

Belirli bir düzeyde dikkat çekici başlığınıza entrika eklemeniz, tıklama oranınızı gerçekten artırabilir.  Dikkat çekici başlık örnekleri okuyucularınızın ve ziyaretçilerinizin daha fazlasını öğrenmeye teşvik eder. İnsanları içine çeken ve harekete geçiren bir blog başlığı doğal merakımızı harekete geçirir.

Her zaman içeriklerinizin ilgi çekici başlığa değdiğinden emin olun. Aksi takdirde, ziyaretçilerinizi hayal kırıklığına uğratırsınız.

4. Lezzetli Süper Sözler Ve Üstünlük Belirten İfadeler Kullanın

Herhangi bir iyi yazar, üstünlük belirten ifadelerin tehlikeli bölge olduğunu söyleyecektir. Bu tip yazarlara kulak asmayın çoğu zaman yanılırlar ve hantal yazılara neden olurlar. Süper dikkat çekici başlıklar güçlü dönüşüm oranları sağlıyorlar.

“Olağanüstü iPhone 6’nın şimdiye kadar kullanabileceğiniz en iyi telefon olmasının nedeni burada”

veya

“İşte iPhone 6’nın beğendiğim yönü”

Beyin heyecan verici sıfatlarla bağlanır. Dikkat çekici başlık diğer başlıklar arasından atlarlar ve okuyucunuzun gözünü yakalar. Bir sonraki blog başlığınızda şu kelimeleri deneyin:

  • İnanılmaz
  • Heyecan verici
  • İlgi çekici
  • Muhteşem
  • Dudak uçuklatan
  • Felaket
  • İğrenç
  • Korkunç!

Bu tür ‘seksi’ dil, yüzlerce makale arasında gezinirken okuyucularınızın dikkatini çeker. Küstah olun. Cesur olun. Cesaretiniz varsa küfür kullanın (gerçekten işe yararlar).

5. Dikkat Çekici Başlığınıza Duygusal Olarak Bağlanın

Şimdiye kadar açıklamalarıma rağmen, iyi bir metin sadece öne çıkıp dikkat çekmekten daha fazlası olduğuna inanıyorum. İyi bir metin, okuyucu ile duygusal bir bağlantı kurmalı. Okuyuculara ilham vermeli ve onları güçlendirmeli. Duygusal dikkat çekici başlıklar kullanıcıların bağlantıya tıklamaları ve harekete geçmeleri için onları teşvik eder. Öyleyse, süslü kelimelerden ve akıllı sayı numaralarından daha derine inerek zaman ayırın üretin.

“DUR! Yüzlerce potansiyel e-posta kaydını kaybediyorsunuz. ”

“Doktorunuzun size söylemediği 8 şey”

“Web sitenizin yeterince hızlı yüklendiğinden emin misiniz?”

6. Dikkat Çekici Başlıklarınızı Kişiselleştirin

Yukarıdaki üç örnek sadece güçlü değildir aynı zamanda korku ya da endişe uyandırırlar. Güçlüler doğrudan sizinle konuşur. Harika bir dikkat çekici başlığı, bir sayfada sözcük olmaktan çıkıp gerçek bir sohbet olmaya başladığında işe yarar. Kafanıza girdiğinde ve aslında sizinle bağlantı kurduğunda. Bunu yapmanın en kolay yolu, doğrudan okuyucuya hitap etmektir.

“Kendi web sitenizi nasıl oluşturabileceğinizi keşfedin (Sandığınızdan daha kolay)”

veya…

“Web sitesi nasıl oluşturulur?”

7. Dikkat Çekici Başlıklarınıza Anahtar Kelimeleri Kullanın

Bu numarayı listenin hemen altında saklıyorum. Neden? Çünkü blog başlığı yazarken akılda tutulması gereken son şey bu olmalıdır. Her şeyden önce, insanların yutacağı ve tıklayacağı ilgi çekici bir başlık oluşturun.

İkinci olarak, Google’ın keşfedeceği ve üst sıralarda yer vereceği blog başlıklarınıza anahtar kelimeleri ekleyin.

Web sitenizi ve ürününüzü tanımlayan güçlü bir anahtar kelime listesine sahip olduğunuzdan emin olun . Bunları olabildiğince başlıklarınıza ekleyin.

8. En Az 5 Başlık Yazın

Aslında, zaman ayırabiliyorsanız on başlık kullanın. Ne kadar çok başlık yazarsanız, o kadar benzersiz ve ilgi çekici bir şey bulmaya zorlanırsınız.

9. Tüm Kuralları Yıkın

Metin yazarlığıyla ilgili en iyi şey, tüm kuralları çiğneyip yine de sonuç alabilmenizdir. Upworthy, metin yazarlığı kılavuz kitabını yırtıp attı ve orman yangını gibi yayılan sürekli belirsiz başlıklar yazdı. Yeni fikirleri denemeye devam edin. Tıklama oranlarınızı test edin ve optimizasyona devam edin.

Ferhat Burak Maden

Selam! Ben Burak, E-Ticaret ve Dijital Pazarlamaya Gönül Vermiş İşini Aşk İle Yapan Aynı Zamanda Bildiklerimi Aktarmaktan Zevk Alan 🏆️SEO | PPC | SMM | Analytics | 🔥 E-Ticaret ve Dijital Pazarlama Danışmanıyım. Bana Sormak İstediğiniz Herhangi Bir Soru Varsa Lütfen Çekinmeden Yorumlar Bölümüne Yazın. En Kısa Sürede Sorunuzu Yanıtlayacağımdan Emin Olabilirsiniz. Şirketiniz İçin Danışmanlık Almak İstiyorsanız WhatsApp Butonuna Tıklayarak Yada İletişim Bölümünden Form Doldurarak İletişime Geçebilirsiniz. Görüşmek Üzere... 👋

Benzer İçerikler

2 Yorum

  1. Ferhat bey ben internetten çok anlamıyorum ama bunun eğitimini verebilir misiniz arıcılık yapıyorum sürekli Facebook hesabım kitleniyor işletme bile değilim kendim küçük bir girişimciyim bana nasıl yardımcı olabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu