SEO

Arama Motoru Nedir ve Nasıl Arama Motoru Optimizasyonu Yapılır?

Search Engine olarak adlandırılan Arama motoru genel olarak görevleri internet’te web sitelerini sıralamaktadır. Arama motorları oldukça karmaşık bir sistemdir. Arama motorlarında sıralama kazanmanız için izlemeniz gereken yollar bazen saç yolduran türden olabilmektedir. Arama motorları web sitelerini bot yazılımları ile indesksine dahil ederler.

ilk olarak 1990, yılında kurulan Archie adında bir arama motorudur. Ve devamında Magellan, Excite, Infoseeki Inktomi ile açılmaya devam etti. Bir çoğu geçerliliğini yitirdiği için aramızda yoklar.

Web’de milyarlarca web sitesi var. Bir arama motoru hangi sitenin arama sonuçlarında (indeksli) sıralanacağını ve ne zaman kullanıcıya göstereceğini belirler. Milyarlarca web sitesi arasında sizin sitenizi sıralayacağını tahmin etmek oldukça güç bir durumdur.

Google Örümcekleri / Tarayıcıları

arama motoru botları/örümcekleri

Arama motorları veri tabanlarına eklemek için, yeni web sitelerini veya sayfaları arayan dünya çapında web’de tarama yapmak için kullandıkları “bot“lardır. Arama motoru örümcekleri bunu başarıyla yapması için web sitelerinin kolayca taranabilmesi gerçekten önemlidir. Bozuk bağlantılar, kötü URL yapıları vb. olan siteler, örümcekleri kaçırmasına neden olabilir ve sayfalarınız arama sonuçlarında bulunmayabilir.

SEO Dostu URL Oluştrumayı Öğrenmek İçin Tıklayın » ferhatburakmaden.com/seo-dostu-url-olusturmayi-ogrenin/

Örümceklerin yaptığı iş tam olarak, arama moturunda sıralanmanın uygun olup olmadığını kontrol eder. Ayrıca ne tür anahtar kelimeler için gösterileceğini görmek için sayfanın içeriğini kontrol etmektedir.

Arama Motorlarında Anahtar Kelimelerin Önemi

anahtar kelime

Bir arama motorunu kullanmak için, arama çubuğuna bir anahtar kelime girersiniz ve bu size bir sonuç listesi çıkarır. Bir arama motorunun hangi web sitesini hangi anahtar kelimelerde arama sonuçlarında sıralamaya sokacağını nasıl belirler?

İlk süreç, arama yapılan anahtar kelimenin alaka düzeyi hakkında analiz yaptığı zamandır. Arama motorları web sitenizi taramak zorundadır. Bu, arama sonuçlarına sitenizi göstermenin uygun olup olmadığını görmek için sayfanızı analiz eden arama motoru botlarıdır.

Örneğin, Sitenizde SEO hakkında bir içeriğini olduğunu varsayalım. Bu sayfanın tamamını arama motoru tarar ve sayfanın ne hakkında olduğunu anlar ise önce sayfanın dizine eklenip eklenmeyeceğine karar verir. Daha sonra “SEO Nedir” anahtar kelimesi için arama sonuçlarında hangi sıralamaya sahip olacağına karar verir.

Ferhat Burak Maden

Selam! Ben Burak, E-Ticaret ve Dijital Pazarlamaya Gönül Vermiş İşini Aşk İle Yapan Aynı Zamanda Bildiklerimi Aktarmaktan Zevk Alan 🏆️SEO | PPC | SMM | Analytics | 🔥 E-Ticaret ve Dijital Pazarlama Danışmanıyım. Bana Sormak İstediğiniz Herhangi Bir Soru Varsa Lütfen Çekinmeden Yorumlar Bölümüne Yazın. En Kısa Sürede Sorunuzu Yanıtlayacağımdan Emin Olabilirsiniz. Şirketiniz İçin Danışmanlık Almak İstiyorsanız WhatsApp Butonuna Tıklayarak Yada İletişim Bölümünden Form Doldurarak İletişime Geçebilirsiniz. Görüşmek Üzere... 👋

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu