Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal Medya Araştırması Yapmanın 7 Etkili Yolu

İçerik kral olabilir, ancak kötü araştırılmış içerik sizi daha çok joker gibi gösterebilir. Harika sosyal medya araştırması, alanınızda uzman olarak itibarınızı artırmanıza yardımcı olabilir. Ama bilgi Dünyasında güvenilir bir kaynaktan aradığınız verileri bulmak zor olabilir. Peki, hevesli bir sosyal medya araştırmacısı ne yapmalı?

Bu kılavuzda, profesyonel ve doğru içerik için sosyal medya araştırması yapmanın 7 etkili yolunu öğreneceksiniz.

Google, elbette, çevrimiçi bir araştırmacının en iyi arkadaşıdır. Ama aynı zamanda en büyük düşmanınız da olabilir. Bir konu hakkında araştırma yaparken kendinizi bilgi karmaşası içinde çıkmazda bulabilirsiniz. Ayrıca güvenilirlik için filtrelenmemiş bilgileri döndürdüğü için sizi yoldan saptırabilir. Unutmayın: İnternette bir “doğru” bulduğunuza inansanız da bunu doğrulamak için farklı kaynaklara mutlaka göz atın.

İlk olarak, araştırma çabalarınızı hedeflemek için bazı gelişmiş arama tekniklerinden bahsedelim. Bunlar, alakasız bilgilerle arama yapmak için harcadığınız süreyi azaltmaya yardımcı olur.

1. Google Arama Motorunun Gelişmiş Arama Özelliğini Kullanın

Google arama operatörleri , Google’ın tam olarak aradığınızı anlamasına yardımcı olacak metin ipuçlarıdır. Aramanızdaki olası eşleşmeleri daraltarak alakasız bilgileri azaltır. En yararlı olanlardan bazıları şunlardır:

Alıntı işaretleri (“”)

Tırnak içine bir kelime öbeği yerleştirmek Google’a o kelime öbeğini aradığınızı bildirir. Tırnak işaretleri olmadan, Google kelimelerin herhangi bir kombinasyonunu arayacaktır.

Örneğin, “sosyal medya araştırması” nı aramayı deneyin . Arama, söz konusu ifadeyi içeren makaleleri (bunun gibi) döndürür. Tırnak işaretleri olmadan arama yaparsanız, belirli çevrimiçi ipuçları yerine genel olarak araştırma hakkında içerik bulma olasılığınız daha yüksektir.

Yıldız işareti (*)

Yıldız işareti joker karakter görevi görür ve Google’ın boşlukları doldurmasına izin verir.

Örneğin, Shakespeare’den bir replik arıyorsunuz, ancak sadece bazı kelimeleri hatırlayabilirsiniz. Kendi kendine doğru olmakiçin arama yapabilirsiniz .

Site:

Bu operatör yalnızca belirli bir web sitesindeki sonuçları aramanıza izin verir. Bu, bir web sitesinin Googlun index’e aldığı sayfaları sonuç sayfasında görmenize yarar.

Örneğin, doğrudan Google’dan Ferhat Burak Maden sitesinde arama yapmak için kullanabilirsiniz . Sosyal medya rekabet analizi nasıl yapıldığını öğrenmek için Google arama çubuğuna site: ferhatburakmaden.com “sosyal medya rekabet” yazabilirsiniz .

Sayı aralığı (..)

Sayılar arasına iki nokta yerleştirilmesi Google’a bu aralıktaki sayıları aramasını söyler. Bu, özellikle belirli tarihleri ​​içeren sonuçları ararken faydalı olabilir. Örneğin, Uzay Mekiği 1981..2011’de arama yapabilirsiniz . Bu sayı aralığındaki herhangi bir tarihten bahseden Space Shuttle sonuçları alırsınız.

İlişkili:

Bu kullanışlı arama operatörü, belirttiğiniz herhangi bir siteyle ilgili siteleri getirir. Bu, rakip araştırması için veya nişinizde alakalı potansiyel etkileyiciler ve düşünce liderlerini bulmak için çok kullanışlı olabilir.

Örneğin, Google’ın sizin siteniz ile alakalı olduğunu düşündüğünüz siteleri görmek için bu operatörle kendi sitenizi aramayı deneyin. Tip related:seninsiteadin.com . İki nokta üst üste işaretinden sonra boşluk eklemediğinizden emin olun.

Sonuçlarınızı daraltmak için Google’ın gelişmiş arama sayfasını da kullanabilirsiniz . Herhangi bir arama operatörünü ezberlemenize gerek kalmadan dile, bölgeye, dosya türüne ve daha fazlasına göre filtreleyebilirsiniz. Bu araçların birçoğunu ana arama sonuçları sayfasında, Araçlar sekmesinin altında da bulabilirsiniz.

2. Boolean Arama Operatörlerini Kullanma

Boolean aramasının adı George Boole’den alınmıştır. Arama motorlarının online olarak aradıklarımızı bulmak için kullanılan mantığın çoğunu geliştiren 19. yüzyıl İngiliz bir matematikçisiydi. Boole arama terimleri, arama motorlarının ötesindeki aramalarda sonuçlarınızı hedeflemenize yardımcı olabilir. Örneğin, bunları belirli bir web sitesinde, sosyal ağda veya çevrimiçi veritabanında arama yapmak için kullanabilirsiniz. En yaygın kullanılan Boole arama operatörleri.

VE

İki arama terimi arasında VE kullanılması, yalnızca her iki arama terimini de içeren sonuçlar istediğinizi gösterir. Bu, iki veya daha fazla şeyi karşılaştıran istatistikleri ararken özellikle yardımcı olabilir.

Örneğin, Instagram VE Facebook VE TikTok’da arama yapmak , yalnızca bu sosyal ağların üçünden de bahseden kaynakları ortaya çıkarır. Google’ın tüm aramalara otomatik olarak AND aramaları olarak davrandığını unutmayın.

VEYA

Arama terimleri arasında VEYA kullanılması, terimlerin tamamını değil de herhangi birini aramak istediğinizi belirtir. Önceki örneğe göre, Instagram VEYA Facebook VEYA TikTok araması geri dönecek:

  • sadece Instagram’dan bahseden kaynaklar
  • sadece Facebook’tan bahseden kaynaklar
  • sadece TikTok’tan bahseden kaynaklar
  • ve bu ağların herhangi bir kombinasyonundan söz eden kaynaklar

Kısa çizgi (-)

Bir arama teriminden önce kısa çizgi (veya eksi işareti) kullanmak, o terimi içeren sonuçları ortadan kaldırır. Bu, bir kelimenin birden çok anlamı olduğunda ve bu anlamlardan yalnızca biri için sonuç almak istediğinizde özellikle yararlı olabilir.

Amazon hakkında bilgi arıyorsanız ve yağmur ormanı için değil, yalnızca şirketle ilgili sonuçlar istiyorsanız Amazon -rainforest -Brazil’de arama yapabilirsiniz.

3. Sonuçları Tarihe Göre Filtrele

Sosyal Medya Araştırma İpuçları Ve En İyi Uygulamalar

Güncel bilgi arıyorsanız işte bu filtreleme özelliği çok kullanışlı. Google’da bilgi ararken Araçlar’a gidin. Ardından, aramanız için belirli bir tarih aralığı seçmenize olanak tanıyan bir açılır menü görüntülemek için Herhangi bir zaman’ı tıklayın. Ve güncelliğine göre aramak istediğiniz içeriği tarihe göre listeleyebilirsiniz.

sosyal medya araştırması

4. Karşılaştırılabilir Sosyal Medya Yayınlarını Arayın

Bazen iyi bir kaynak bulmanın yolu veya bir örnek sunmanın en iyi yolu orijinal sosyal postu içeriğinize yerleştirmektir olabilir.

sosyal medya araştırması karşılaştırması

Sonuçta, orijinal kaynağı doğrudan paylaşırken yanlış sıralama şansı yoktur. Ancak güvenilir kaynaklara bağlı kalmak hala önemlidir. Google’da bulduğunuz her “gerçek” doğru olmadığı gibi, sosyal kanallarda bulduğunuz her yayın “gerçek” olduğu anlamına gelmez.

Facebook’ta Ara

Facebook araması , Facebook’ta alakalı içerik bulmanızı sağlar. Arama terimlerinizi Facebook sayfanızın üst kısmındaki arama çubuğuna girin. Daha sonra, daha spesifik sonuçlar bulmak için filtreleri ve seçenekleri kullanabilirsiniz. Kaynağa, konuma ve tarihe göre filtreleyebilir ve yayınlar, fotoğraflar, videolar ve daha fazlasını seçebilirsiniz.

sosyal medya araştırma yöntemleri

Yalnızca herkesin görebileceği şekilde ayarlanmış yayınları görebileceğinizi unutmayın.

Twitter’da Ara

Twitter arama çubuğu Boole arama terimleriyle çalışıyor. Bu, Twitter’daki araştırmanızı özelleştirmek için yukarıdaki bilgileri kullanabileceğiniz anlamına gelir. Daha sonra, en popüler (Üst) veya en son yayınlara göre filtrelemek veya özellikle fotoğraf veya video aramak için sekmeleri kullanabilirsiniz.

sosyal medya twitter araştırması

Ayrıca biraz zor bulunan gelişmiş bir Twitter arama sayfası da var. Aramanızı kullanıcıya, tarihe, arama terimlerine ve dile göre filtrelemenize olanak tanır.

Instagram’da Ara

Instagram araması yalnızca adları, kullanıcı adlarını, konumları ve hashtag’leri dikkate alır, bu nedenle burada ilgili istatistikleri bulmak daha zor olabilir. Bununla birlikte, infographics ve diğer görsel verileri bulabileceğiniz için denemeye değer.

Instagramda, özellikle bir konferans veya etkinlikten gelen bilgileri arıyorsanız yararlı olabilir. Çünkü muhtemelen bilinen bir hashtag veya konum açılmıştır.

instagramda sosyal medya araştırması

Arama teriminizi arama çubuğuna yazın. Instagram, alakalı hashtag’leri, kullanıcıları ve konumları önerir.

5. Sosyal Medya Araştırması İçin Orijinal Kaynağı Bulun

Araştırmanıza online olarak başladığınızda, muhtemelen birçok haber makalesine veya istatistik derlemesine rastlayacaksınız. Bunlar sosyal medya araştırmanız için harika bir başlangıç ​​noktası olabilir. Ancak orijinal kaynağı bulmak için daha derine inmeniz gerekir.

Örneğin, bu CNN makalesi, Pinterest’in 2019’un ikinci çeyreğinde aylık 300 milyon aktif kullanıcıyı aştığını söylüyor. Ancak CNN, bilginin kaynağı değil, bu yüzden kendinizi alıntılamak için orijinal kaynağı bulmaya devam etmeniz gerekiyor.

CNN makalesi, Pinterest’i bilginin kaynağı olarak belirtmektedir (“Pinterest bildirildi”), ancak doğrudan bir bağlantı sağlamaz. Yine de bulmak oldukça kolay. Sadece Google “Pinterest” “300 milyon” ve Pinterest’in orijinal duyurusu ilk arama sonucu olarak görünür.

Artık doğrudan kendi makalenizde alıntı yapmak için orijinal bir kaynağınız var.

6. Sosyal Medya Araştırması için Sürekli Güvenilir Kaynaklar Kullanın

Sosyal medya araştırmasının etkili olması için sektörünüzde güvenilir kaynakların bir listesini oluşturmaya başlamak önemlidir. Doğru kaynaklara ulaşmanın yolları;

Şirket Web Siteleri

Bir şirket hakkında istatistik veya diğer bilgileri ararken, başlamak için en iyi yer şirketin kendisidir. Aranacak iyi yerler arasında şirket:

  • Blog
  • Haberler veya medya ilişkileri sayfası
  • Hakkında sayfası

Şirketlerin Sosyal Medya Hesapları

Şirketler genellikle sosyal profillerinde istatistik veya duyuruları paylaşır. Bunlar gömmek için mükemmel yerlerdir.

Twitter , şirketin kendisi ve insanların platformu nasıl kullandıklarıyla ilgili istatistikleri paylaştığı bir hesaba bile sahip . Burada ilginç araştırmalar ve istatistikler bulabilirsiniz.

Şirketlerin sosyal medya hesaplarına uygun görsellerin belirlenmesi ve boyutlandırmasını öğrenmek için ziyaret edin » ferhatburakmaden.com/sosyal-medya-post-ve-reklam-boyutlari/

Sosyal Medya Araştırma Şirketleri

Düzenli raporlar üreten araştırma şirketleri ve kuruluşları da büyük bir veri kaynağı olabilmektedir. Başlıca oyuncuları anlamak için sektörünüz ile alakalı düzenli olarak belirtilen kaynaklara dikkat edin. Uluslararası alanda faaliyet gösteriyorsanız size önerebileceğim iki şirket Forrester ve Pew Araştırma Merkezi başlamak için harika yerlerdir.

7. Sosyal Medya Araştırması İstatistiklerini Uygun Şekilde Kullanın

Profesyonel araştırmacılar için bile istatistiklerle çalışmak zordur. Kesinlikle araştırma yaparken dikkat etmeniz gereken bir alan. Yüzdeler özellikle zor olabilir. Örneğin, Facebook kullanan kadınların yüzdesi ( %77 ), kadın olan Facebook kullanıcılarının yüzdesinden ( %43 ) çok farklı bir istatistiktir .

Tüm bu tekniklerin kullanılması, güvenilirliğinizi artırmak ve içerik pazarlama stratejinizi desteklemek için Web’i etkili araştırmalar için kullanmanıza yardımcı olacaktır . Araştırma ve istatistikleri doğru kullandığınızda, siteniz takipçileriniz ve potansiyel müşterileriniz için güvenilir bir bilgi kaynağı haline gelir.

Ferhat Burak Maden

Selam! Ben Burak, E-Ticaret ve Dijital Pazarlamaya Gönül Vermiş İşini Aşk İle Yapan Aynı Zamanda Bildiklerimi Aktarmaktan Zevk Alan 🏆️SEO | PPC | SMM | Analytics | 🔥 E-Ticaret ve Dijital Pazarlama Danışmanıyım. Bana Sormak İstediğiniz Herhangi Bir Soru Varsa Lütfen Çekinmeden Yorumlar Bölümüne Yazın. En Kısa Sürede Sorunuzu Yanıtlayacağımdan Emin Olabilirsiniz. Şirketiniz İçin Danışmanlık Almak İstiyorsanız WhatsApp Butonuna Tıklayarak Yada İletişim Bölümünden Form Doldurarak İletişime Geçebilirsiniz. Görüşmek Üzere... 👋

Benzer İçerikler

2 Yorum

  1. Bu bilgilendirmeler için teşekkür ederim elinize sağlık harika bir içerik olmuş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu