Google AdsSEO

SEO’da Başarı İçin PPC Kampanyaları Nasıl Kullanılır!

Dijital bir marka yaratmaya başladığınızda, PPC yeni bir pazara hemen girmenin ve web sitesi trafiği oluşturmaya başlamanın harika bir yolu olabilir. Ancak artan TBM’ler ve kesintisiz tıklama sahtekarlığı ile PPC hızla pahalı hale geldi. En yetenekli dijital pazarlamacılar bile kârlı Google Ads kampanyaları yürütmekte zorlanabiliyor.

Bu nedenle, PPC harcamanızdan daha fazlasını elde etmek, yalnızca uygun şekilde optimize etmekle ilgili değildir. Daha akıllı bir SEO stratejisi oluşturmak için tüm bu PPC verilerini kullanmakla ilgilidir. Bu makalede, Google Ads kampanyalarınızı SEO için potansiyel arama araçları olarak nasıl kullanacağınızı anlatacağım.

PPC Neden Kısa Vadeli Stratejidir? SEO Neden Uzun Bir Oyundur.

PPC, özünde kısa vadede web sitenize ziyaret “kiralama” yaptığınızı hatırlamak çok önemlidir. Organik aramadan çok ücretli gelire güvenen markalar, işletmelerinin alt üst olmasına yalnızca bir kriz uzaklıkta olduğunu bilmeleri gerekiyor. Arama ağı reklamları için ödeme yapmayı bıraktığınız an, trafiğinizin kuruduğu andır.

Ücretli arama ile trafiği kesinlikle hızlı bir şekilde başlatabilirsiniz, ancak kısıtlı bütçeniz varsa bu stratejiyi sürdürmek zor olabilir. PPC’den farklı olarak, organik SEO, markaların aynı trafiği ödemeden kazanmalarına ve doğru yapılırsa zaman içinde yararlanmaya devam etmelerine olanak tanır.

Google Ads’in pazarlama stratejinizin değerli bir parçası olamayacağı anlamına gelmez, ancak tüm yumurtalarınızı tek bir sepete koymak sizi zamanla rahatsız edecektir. Rekabete ve site otoritenizi oluşturma hızınıza bağlı olarak, SEO’nun ödüllerini görmek aylar alabilir. Bu nedenle PPC, dijital strateji ve satış süreçlerini hızlı bir şekilde test etmeye başlamanın en sevdiğim yollarından biri.

PPC kampanyalarının seo uzmanı nasıl değerlendireceğine bakmadan önce, PPC kampanyalarınızı zaten optimize ettiğinizden emin olmanız çok önemlidir. Google Ads kampanyalarını optimize etmeye giden çok fazla strateji var. İşte o stratejilerden bazıları.

1) Yinelemeli bir yaklaşım benimseyin

Büyük olasılıkla, ilk kampanyanız karlı olmayacak. Ancak kârsız bir kampanya, anahtar kelime hedefleriniz, teklif tutarlarınız, reklam biçimleriniz ve kampanyalarınızın etkinliğini artırmak için ihtiyaç duyduğunuz ayrıntılar hakkında size yine de birçok bilgi verebilir.

Örneğin, reklamınız alakasız arama terimleri için tetikleniyorsa veya yanlış türde tıklamalar oluşturuyorsa, bu terimleri negatif anahtar kelime listenize ekleyin. Reklamlarınız gösterim alıyor ancak tıklama almıyorsa, reklam metninizi gözden geçirin ve onları daha alakalı hale getirmeye çalışın.

Bir PPC kampanyasının ideal uzunluğu açısından, en az birkaç yüz tıklama elde etmek için yeterli aylık bütçenizin olmasını tavsiye ederim ( istatistiksel olarak anlamlı bir dönüşüm oranı hesaplamak için yeterli dönüşüme ihtiyacınız var) Tecrübelerime göre üç aylık PPC bütçesi yeterlidir. Optimizasyonlarınızı yineleme ve SEO için umut verme zamanı için yeterlidir. Küçük ayarlamalar yapın, sonuçlarınızı izleyin ve ardından buna göre yeni değişiklikleri uygulayın.

2) Tek anahtar kelimeli reklam grupları kullanın

Birçok PPC yöneticisi, en iyi optimizasyon uygulamalarından birinin tek anahtar kelime reklam grupları olduğu konusunda hemfikirdir. Evet, pazarlama ekipleriniz için daha fazla iş gerekir, ancak en alakalı reklam metnine sahip sayfalar genellikle tıklama oranını ve dönüşümleri iyileştirir.

3) Hedefi yüksek bir reklam metni yazın ve A/B testinden yararlanın

Kampanyalarınızı doğru bir şekilde yapılandırıyorsanız bir reklam grubundaki her bir hedef anahtar kelime için benzersiz metin reklamları oluşturabilirsiniz. Google Ads’in yerleşik A/B testi özelliğiyle, hangisinin daha iyi performans gösterdiğini görmek için farklı başlıkları veya açıklamaları da test edebilirsiniz.

“Optimize et” reklam rotasyonu ayarıyla, sunulan reklam, istatistiksel olarak daha iyi performans gösterdiği görülen reklama göre ağırlıklandırılır. Uygun bir A/B testi yapmak için, test ettiğiniz açıkça tanımlanmış bir varyantın yanı sıra farklı sonuçlar üretecek kadar benzersiz iki reklam metni setine sahip olmanız gerekir.

A/B testinin en yaygın tuzaklarından biri, reklam verenlerin çok fazla değişkeni test ederek bir reklamın neden diğerine göre daha iyi performans gösterdiğini belirlemeyi zorlaştırmasıdır. Bu nedenle, aynı anda yalnızca bir varyantı test etmek önemlidir.

4) Ödemek istediğiniz fiyatı belirlemek için bir Google Ads teklif simülasyon aracı kullanın

Bir teklif stratejisi, sonuçta, PPC kampanyalarında daha iyi tıklamalar için daha az ödeme yapmanın büyük bir bölümünü oynayacaktır. Manuel ve otomatik teklif vermenin yararları ve sakıncaları vardır, ancak her ikisi de reklam verenlerin en yüksek değerli anahtar kelimeleri için uygun anahtar kelime teklifleri belirlemesini gerektirir.

Google Reklamları Teklif simülasyon bu sihirli numarayı bulmak için harika bir araçtır. Birçok dijital pazarlamacı, genellikle maksimum tekliflerini çok yüksek ayarlar ve sonunda tıklamalar için fazla ödeme yapar. YAPMAYIN!

5) Açılış sayfalarınızı dönüşüm için optimize edin

Tıklamadan sonra PPC’nin işi bitmiyor. Bazı markalar yalnızca marka bilinirliği için PPC kampanyaları yürütse de, performansa dayalı kampanyaları ölçmek daha kolaydır ve bence dönüşümler, tıklamalarınız için ödeme yapmanın nihai hedefi olmalıdır. Bu yüzden, PPC açılış sayfalarınızın verimli fare kapanları olacak şekilde tasarlanması gerektiği anlamına gelir.

SEO Stratejinizi Tahmin Etmek İçin PPC Kampanyaları Nasıl Kullanılır? 

Google Ads kampanyalarınızı optimize ettikten ve tıklama satın almaya başladığınızda, yalnızca PPC kampanya yapınızın etkili olup olmadığı hakkında değil, aynı zamanda SEO’da kartları yeniden dağıtıp dağıtamayacağınız hakkında da bir sürü veri toplamaya başlayacaksınız.

PPC kampanyaları, dijital pazarlamacıların aynı anda üç şeyi test etmesine yardımcı olabilir:

 1. Anahtar kelime hedefleme
 2. Trafik kalitesi
 3. Web sitelerinin dönüşüm hunisi.

1) Web sitenizin gerçekçi bir şekilde sıralanabileceği yüksek değerli anahtar kelimeleri belirlemek için PPC kullanın

Bir PPC kampanyasının en avantajlı unsurlarından biri, dijital pazarlamacıların, organik olarak sıralama konusunda bir SEO stratejisi tasarlamadan önce belirli anahtar kelimeleri test etmesine yardımcı olmasıdır. Arama Terimleri Raporu, anahtar kelime hedeflemeniz hakkında bilgi almak için gidilecek en iyi yerdir.

2) Trafik kalitesini ve tıklamaların ekonomik değerini anlayın

PPC’nin ikinci büyük yararı, belirli anahtar kelimelerle gelen trafiğin ekonomik kalitesini araştırmak için kampanyalarını kullanabilmenizdir. Trafiğin ekonomik değeri olmasını sağlayan nedir? Müşteri Dönüşüm huninize gitmesidir. Doğal olarak, veriler anahtar kelimenin işletmeniz için dönüşümle sonuçlanma olasılığının daha yüksek olduğunu gösterdiğinde Google reklam verenlerden daha fazla ücret alır. Ancak deneyimli herhangi bir dijital pazarlamacı, yüksek TBM’lerin her zaman doğrudan kaliteli trafiğe dönüşmediğini bilir.

Bir kullanıcı arama ağı reklamınızı tıklarsa ve web sitenizdeki dönüşüm hunisine girmezse, aslında hiçbir şey ödememişsinizdir. Sonuçlar ölümcül olabilir: Düşük kaliteli trafik ( tıklama sahtekarlığından veya uygunsuz anahtar kelime hedeflemeden), daha yüksek dönüşüm başına maliyet, daha düşük Kalite Puanları ve uzun vadede daha yüksek TBM’ler. Bu nedenle, bu anahtar kelime hedeflerinin trafik kalitesini anlamak için en iyi yer Google Analytics’i kullanmaktır.

Optimize edilmiş PPC kampanyalarında bir diğer önemli adım, uygun izlemeyi ayarlamaktır (bu, özellikle pazarlama ilişkilendirmesinin oldukça zor olduğu B2B’ler için önemlidir). Bunu henüz yapmıyorsanız, Google Ads hesabınızı Google Analytics’e bağlamak çok önemlidir. Sitenizin ziyaretçilerinin ücretli bir tıklamayla web sitenize geldiklerinde tam olarak ne yaptığını görün.

PPC tıklamalarınızın kalitesi hakkında bilgi sağlayan bazı Google Analytics metriklerini burada bulabilirsiniz. Unutmayın, kötü anahtar kelime hedefleme ve alakasız reklam mesajları, düşük kaliteli tıklamalar getirecektir.

 • Coğrafi Konum : Belirli coğrafi bölgelerden gelen trafik, daha küçük bütçeli veya daha az satın alma gücüne sahip site ziyaretçileri anlamına gelebilir. Satın alma gücünü daha da fazla anlamak için, PPC kampanyalarındaki kitleleri bölgelere göre segmentlere ayırmak ve dönüşüm oranlarını ve ekonomik değeri karşılaştırmak için coğrafi hedeflemeyi kullanabilirsiniz. Bunu SEO stratejinize uygulamak söz konusu olduğunda, bazı anahtar kelimeler yüksek küresel arama hacmine sahip olsa da, trafiğin güçlü satın alma niyetine sahip olacağını garanti etmez.
 • Masaüstü ve Mobil: Genel olarak, mobil, çoğu ürün için daha düşük bir dönüşüm oranına sahiptir ve masaüstünden çok farklı trafik getirir. Sitenizin kötü tasarlanmış bir mobil sürümü, nitelikli kullanıcıların dönüşüm huninize girmesini engelleyebilir, ancak PPC tıklamalarınızın çoğu masaüstünden geliyorsa ancak dönüşüm yapmıyorsa, bu, daha az satın alma niyetiyle düşük kaliteli trafiğin bir işareti olabilir.
 • Çıkış Oranı: Bu metrik, insanların web sitenizden belirli sayfalarda ayrılma oranını temsil eder. Potansiyel müşteri yakalama formları, fiyatlandırma bilgileri veya ödeme sayfaları olan sayfalarda çıkış oranınız yüksekse, trafiğin dönüşüme veya satın alma işlemine hazır olmaması muhtemeldir ve düşük kaliteli olarak sınıflandırılmalıdır.

Düşük kaliteli trafik, PPC kampanyalarınızı yok ederken SEO çalışmalarınızı da baltalar. Belirli bir anahtar kelime için organik olarak sıralama yapmak kolay olsa bile Google, sıralama algoritmasında site trafiğini dikkate almaz. Bu düşük kaliteli trafiğin marka bilinirliği değeri olsa da, SEO değeri yok denecek kadar azdır.

3) Açılış sayfalarınızın dönüşüm için iyi tasarlanıp tasarlanmadığını test edin

PPC kampanyaları, web sitenizin dönüşüm hunisini test etme fırsatı da sağlar. Google Ads dönüşüm izleme ile, açılış sayfalarınızın ağırlığını çekip çekmediğini ve kullanıcıları istenen dönüşüm işlemine yönlendirip yönlendirmediğini çok iyi anlayabilirsiniz.

Dönüşüm izlemeyi kurmak için, izlemek istediğiniz dönüşüm işlemlerini seçmeniz gerekir. E-ticaret şirketleri için, bir kullanıcı alışveriş sepetine ürün eklediğinde büyük olasılıkla izlemek isteyeceksiniz. B2B veya B2C markası için (satış hunisindeki bir sonraki adımın mutlaka bir satın alma olmadığı), potansiyel müşteri formu gönderimleri, indirmeler veya demo rezervasyonları gibi işlemleri izlemek isteyebilirsiniz.

PPC kampanyalarınızda belirli dönüşüm işlemleri önemli ölçüde daha yüksekse, iyi sıralanan açılış sayfalarınız muhtemelen benzer CTA’lardan, olası satış yakalama formlarından veya tasarım öğelerinden yararlanacaktır.

Geleneksel olarak, özelleştirilmiş PPC açılış sayfaları, SEO odaklı açılış sayfalarından çok farklı görünür. PPC ile, açılış sayfaları genellikle kullanıcılara daha iğrenç bir harekete geçirici mesaj sunar, sayfadaki içerik derinliğini sınırlar ve hatta bazen kullanıcıların web sitesinde gezinmesini önlemek için gezinme çubuğunu kaldırır.

Bu tasarım öğeleri, genellikle bir açılış sayfasının organik olarak sıralanması için gerekenlerle çelişebilir (ör. Derinlemesine içerik, dış bağlantılar, bilgi mimarisi, zengin medya vb.)

Farklı açılış sayfası tasarım öğelerini veya dönüşüm için optimize edilmiş uygulamaları test etmek ve neyin en iyi sonucu verdiğini belirlemek için PPC kampanyalarınızı kullanın.

 • CTA’ların sayısı ve yerleşimi
 • Yazı tipleri, renkler, düğmelerin boyutu vb. gibi tasarım öğeleri
 • Yapışkan çubuklar gibi dönüştürme için optimize edilmiş özellikler
 • Navigasyon menüsünün kaldırılması.

Ayrıca, dönüşüm yolculuğunuzun web sitenize organik olarak gelen kullanıcılar için tercüme edilip edilmeyeceğini test etmek için, halihazırda güçlü anahtar kelime sıralamasına sahip olan veya sıralama potansiyeline sahip olduğunu bildiğiniz açılış sayfalarına PPC tıklamaları gönderebilirsiniz.

Çözüm 

PPC kampanyaları, kısa vadede tıklama almanın harika bir yolu olabilir, ancak aynı zamanda genel SEO stratejinizi geliştirmede de inanılmaz derecede faydalıdır. Bir maliyeti olsa da, PPC kampanyaları, anahtar kelime hedefleri, trafik ve web sitenizin dönüşüm için optimize edilip edilmediği hakkında inanılmaz miktarda değerli veri sağlar.

PPC kampanyalarınızla bir bir seo danışmanı olarak SEO süreci yürütmek için temel çıkarımlar;

 • SEO stratejiniz için en yüksek değerli anahtar kelimeleri belirlemek için PPC kampanyalarınızı kullanın.
 • Google Ads kampanyalarınızı Google Analytics hesabınızla bağlayarak potansiyel trafik kalitesi. Coğrafi konum, cihaz türüne göre trafik ve çıkış oranı gibi satın alma amacını belirlemenize yardımcı olacak verilere bakın.
 • Web sitenizin dönüşüm hunisini test etmek ve yinelemek için Google Ads dönüşüm trafiğini kullanın. PPC kampanyalarınızda çalışan dönüşüm için optimize edilmiş tasarım öğelerini SEO odaklı sayfalarınıza dahil edin. Veya dönüşüm yolculuğunu test etmek için SEO odaklı sayfalarınıza PPC trafiği gönderin.

Ferhat Burak Maden

Selam! Ben Burak, E-Ticaret ve Dijital Pazarlamaya Gönül Vermiş İşini Aşk İle Yapan Aynı Zamanda Bildiklerimi Aktarmaktan Zevk Alan 🏆️SEO | PPC | SMM | Analytics | 🔥 E-Ticaret ve Dijital Pazarlama Danışmanıyım. Bana Sormak İstediğiniz Herhangi Bir Soru Varsa Lütfen Çekinmeden Yorumlar Bölümüne Yazın. En Kısa Sürede Sorunuzu Yanıtlayacağımdan Emin Olabilirsiniz. Şirketiniz İçin Danışmanlık Almak İstiyorsanız WhatsApp Butonuna Tıklayarak Yada İletişim Bölümünden Form Doldurarak İletişime Geçebilirsiniz. Görüşmek Üzere... 👋

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu