SEO

SEO Nedir? 1 Dakikada SEO Hakkında Her Şeyi Öğrenin

SEO Nedir veya Arama Motoru Optimizasyonu Nedir, “arama motorlarında web sitenizin daha yüksek sıralama elde etme sürecidir“. Büyük arama motorları Google, Bing, Yahoo başta olmak pek çok farklı arama motoru bulunmaktadır. Araştırmalarda Türkiye de kullanıcıların %95’inden fazlası Google’u kullandığını göstermektedir. Bu nedenle genelde Seo uzmanları Google’un algoritmalarını baz alarak çalışmalarını gerçekleştirmektedir.

seo nedir

Ayrıca farklı arama motorlarının kendi sıralama faktörlerine sahip olduğunu belirtmek de önemlidir. Ama Google da sıralamayı başarırsanız diğer arama motorlarında sıralamayı da başarırsınız.

Örnek olarak “lenovo legion y540 i7 9750h gtx 1650” kelimesinde arama yaptığımda ilk sırada çıkan alışverişlerden sonra sıralanan sonuçlar. Seo çalışmalarıyla elde edilir.

seo nedir

 

Algoritma Nedir?

google algoritması

Algoritma, arama motorlarının web sitenizi nasıl sıraladığının arkasındaki bilimdir. Google, bir web siteni nasıl sıralanacağını 200’den fazla kriter kullanarak belirler. Bu kriterler ağırlıklı ortalamaya sahiptir. Bazı Seo uzmanları Black Hat Seo teknikleriyle Google’un algoritmasını delmeye çalışmaktadır. Ama Google bu art niyetleri bildiği için 200’den fazla algoritmasında sıklıkla değişiklikler yapmaktadır. Her algoritma güncellemesinde, bu tekniklerle sıralama kazana siteler hüsrana uğramaktadır.

Web sitenizi Google’un belirlemiş olduğu kriterlere göre optimize etmeye çalışarak algoritma değişikliklerinde çoğunlukla güçlenerek çıkarsınız. Böylece Google bir güncelleme yaptığında bu tür değişikliklerin etkilerini hissetme olasılığınız daha düşüktür.

SEO Araçları Ve SEO Yazılımları

seo yazılımları

Piyasada satın alabileceğiniz birçok Seo yazılımı var ve bu Seo araçları seo’nun can sıkıcı işlerinden bazılarını yapacak kadar başarılıdır. Birçok Seo ajansı bazı görevleri yerine getirmek için yazlım kullanmaktadır. Benim tavsiyem herhangi bir yazılımdan uzak durulmasıdır. Çünkü bunun gibi işin kolayına kaçarak yapılan Seo çalışmaları ilk algoritma değişiklikleriyle başınıza dert açabilmektedir.

Her zaman akıllı insanlar hile yapacakları araçları geliştirmek için çaba göstereceklerdir. Google spam uygulama tekniklerinin farkındadır ve herhangi bir hile yapılmasına karşı yeterince akıllıdır. Evet Bunlar bir süre başarı yakalamaları muhtemeldir. Ancak Google sonunda isiz cezalandıracak ve tüm sıralanmalarınız ansızım uçup gidecektir. Seo sadece elle ve doğal yollarla profesyonel bir Seo uzmanı tarafından yapıldığında en iyi sonucu verir.

En iyi Ücretli ve Ücretsiz SEO Araçlarını Öğrenmek için Tıklayın » ferhatburakmaden.com/en-iyi-seo-araclari/

Seo Teknikleri Nelerdir?

Beyaz Şapka Seo Nedir (White Hat Seo)

beyaz şapka seo teknikleri

Beyaz Şapka Seo veya diğer adıyla White Hat Seo teknikleri, tüm Seo işlerini manuel olarak yürütür ve sadece etik taktikleri kullanır. Beyaz şapka Seo teknikleriyle çalışanlar, başarılı sıralamalar kazanacağı gibi sonunda potansiyel tehlike veya cezalar ile karşı karşıya kalmayacaklardır.

Siyah Şapka Seo Nedir (Black Hat Seo)

siyah şapka seo teknikleri

Bu, Seo’nın dizin gönderme backlink alma gibi görevleri yerine getirmek için yazılım kullandıkları bir taktiktir. Sayfayı anahtar kelimeler ile doldurmak, içerikleri beyaz yaparak görünmesini engellemek veya sayfanız ile alakasız binlerce hatta milyonlarca geri bağlantı alarak yapılan artık hiçbir geçerliliği olmayan Seo teknikleridir.

Beyaz Şapka SEO tekniklerini öğrenmek için tıklayın ⇒ ferhatburakmaden/site-ici-seo-teknikleri/

Ferhat Burak Maden

Selam! Ben Burak, Dijital Pazarlamaya Gönül Vermiş İşini Aşk İle Yapan Aynı Zamanda Öğrendiklerini Aktarmaktan Zevk Alan Dijital Pazarlama Uzmanıyım. Bana Sormak İstediğiniz Herhangi Bir Soru Varsa Lütfen Çekinmeden Yorumlar Bölümüne Yazın. En Kısa Sürede Sorunuzu Yanıtlayacağımdan Emin Olabilirsiniz. Görüşmek Üzere...

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu