Sosyal Medya Yönetimi

8 Kolay Adımda Sosyal Medya Stratejisi Oluşturma

Sosyal medya stratejisi, sosyal medyada yapmayı planladığınız ve başarmayı umduğunuz her şeyin bir özetidir. Eylemlerinizi yönlendirir ve başarılı olup olmadığınızı size bildirir. Planınız ne kadar spesifik olursa, o kadar etkili olacaktır. Stratejinizi o kadar geniş yapmayın ki ölçülemez olmasın. Kısa ve öz tutun.

Sosyal Medya Stratejisi Adımları;

 • Hedeflerinize Uygun Pazarlama Hedefleri Seçin
 • Kitleniz Hakkında Her Şeyi Öğrenin
 • Rakiplerinizi Öğrenin
 • Sosyal Medya Denetimi Yapın
 • Profilinizi İyileştirin
 • İyi Çalışan Hesaplardan İlham Alın
 • Sosyal Medya İçin Takvim Oluşturun
 • Stratejinizi Değerlendirin

Bu yazıda, kendinize ait kazanan bir sosyal medya pazarlama stratejisi oluşturmak için sekiz adımlık bir plan boyunca size yol göstereceğiz.

Sosyal Medya Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

1. Adım. İş Hedeflerinize Uygun Sosyal Medya Pazarlama Hedeflerini Seçin

Sosyal Medya Stratejisi için SMART Hedefleri Belirleyin

Kazanan bir strateji oluşturmanın ilk adımı, hedeflerinizi belirlemektir. Hedefler olmadan, başarıyı ve yatırım getirisini (YG) ölçmenin bir yolu yoktur .

Hedeflerinizin her biri şöyle olmalıdır:

 • Özel
 • Ölçülebilir
 • Ulaşılabilir
 • Uygun
 • Zamana bağlı

Bu SMART hedef çerçevesidir. Eylemlerimize rehberlik eder ve gerçek iş sonuçlarına yol açmasını sağlar. SMART hedefine bir örnek:

“Twitter’ı müşteri desteği için kullanacağız ve yıl sonunda ortalama yanıt oranımızı iki saatin altına indireceğiz.”

Sosyal Medya Stratejisi için Anlamlı Metrikleri İzleyin

Sosyal Medya Stratejisi yaparken takipçi ve beğeni sayısı gibi özel metrikleri izlemek kolaydır, ancak gerçek değerlerini kanıtlamak zordur. Bunun yerine, etkileşim, tıklama ve dönüşüm oranları gibi şeylere odaklanın. Farklı ağlar için farklı hedefleri, hatta her ağ için farklı kullanımları izlemek isteyebilirsiniz.

Örneğin, web sitenize trafik çekmek için LinkedIn’i kullanırsanız, tıklamaları ölçersiniz. Instagram marka bilinirliği için kullanılıyorsa Instagram Hikayesi görünümlerinin sayısını izleyebilirsiniz. Facebook’ta reklam verirseniz, tıklama başına maliyet (TBM) yaygın bir başarı metriğidir.

Sosyal medya hedefleri, genel sosyal medya stratejisinize uygun olmalıdır. Bu, işinizin değerini göstermenizi kolaylaştırır.

sosyal medya stratejisi

Sosyal medya için en az üç hedef yazarak sosyal medya pazarlama planınızı geliştirmeye başlayın.

2. Adım. Kitleniz Hakkında Öğrenebileceğiniz Her Şeyi Öğrenin

Kitle Oluşturma

Kitlenizin kim olduğunu ve sosyal medyada ne görmek istediklerini bilmek çok önemlidir. Bu şekilde, beğenecekleri, yorum yapacakları ve paylaşacakları içerikler oluşturabilirsiniz. Sosyal medya takipçilerini işletmeniz için müşterilere dönüştürmek istiyorsanız önemlidir.

Hedef müşteriniz söz konusu olduğunda aşağıdakileri bilmelisiniz:

 • Yaş
 • Konum
 • Ortalama gelir
 • Tipik iş unvanı veya endüstri
 • İlgi alanı
 • vb.

Hayranlarınızı, takipçilerinizi ve müşterilerinizi gerçek istekleri ve ihtiyaçları olan gerçek insanlar olarak tanıyın ve onları sosyal medyada nasıl hedefleyeceğinizi ve onlarla nasıl etkileşim kuracağınızı öğrenmeye çalışın.

Veri Toplayın

Sosyal medya analizleri, takipçilerinizin kim olduğu, nerede yaşadıkları ve markanızla sosyal medyada nasıl etkileşime girdikleri hakkında tonlarca değerli bilgi sağlayabilir. Bu bilgiler, stratejinizi hassaslaştırmanıza ve kitlenizi daha iyi hedeflemenize olanak tanır.

Hindistan’daki otomatik çekçekler için Uber benzeri bir hizmet olan Jugnoo, diğer müşterileri yönlendiren kullanıcılarının %90’ının 18-34 yaşları arasında olduğunu ve bu grubun %65’inin Android kullandığını öğrenmek için Facebook Analytics’i kullandı. Bu bilgileri reklamlarını hedeflemek için kullandılar ve bu da yönlendirme başına %40 daha düşük maliyetle sonuçlandı.

3. Adım. Rakiplerinizi Tanıyın

Oran, rakiplerinizin zaten sosyal medya kullanıyor olması ve bu onların ne yaptıklarını öğrenebileceğiniz anlamına geliyor.

Sosyal Medya Rekabet Analizi Yapmayı Öğrenmek İçin Tıklayın » ferhatburakmaden.com/sosyal-medya-rekabet-analizi-nasil-yapilir/

Sosyal Medya Stratejisi için Rekabetçi Bir Analiz Yapın

İyi bir rekabet analizi ile kendi Sosyal Medya Stratejisinizi belirlemenize yardımcı olacak endüstrinizde neler beklendiğini iyi anlayacaksınız. Ayrıca fırsatları belirlemenize de yardımcı olacaktır.

Örneğin, rakiplerinizden biri Facebook’ta baskındır, ancak Twitter veya Instagram için çok az çaba sarf etmiştir. Hayranları baskın bir oyuncudan uzak tutmaya çalışmak yerine, kitlenizin yetersiz hizmet verildiği ağlara odaklanmak isteyebilirsiniz.

Sosyal Medya Dinlemeyi Kullanın

Sosyal dinleme , rakiplerinizi izlemenin başka bir yoludur. Rakip şirket adı, hesap işlemleri ve diğer alakalı anahtar kelimeleri sosyal medyada arayın. Ne paylaştıklarını ve başkalarının onlar hakkında ne söylediğini öğrenin. Rakiplerinizi izledikçe, kanalları kullanılma şeklindeki değişimleri fark edebilirsiniz.

Adım 4. Sosyal Medya Stratejisi için Sosyal Medya Denetimi Yapın

Zaten sosyal medya kullanıyorsanız şimdiye kadarki çalışmalarınızı değerlendirin. Kendinize aşağıdaki soruları sorun:

 • Neler çalışıyor, neler çalışmıyor?
 • Sizinle kim ilgileniyor?
 • Hedef kitleniz hangi ağları kullanıyor?
 • Sosyal medyadaki varlığınız rekabete kıyasla ne durumda?

Bu bilgileri topladıktan sonra, iyileştirmenin yollarını düşünmeye hazır olacaksınız. Denetiminiz, sosyal hesaplarınızın her birinin hangi amaca hizmet ettiğini net bir şekilde göstermelidir. Bir hesabın amacı net değilse, çalışmaya değer olup olmadığını düşünün.

Karar vermenize yardımcı olması için kendinize aşağıdaki soruları sorun:

 1. Kitlem burada mı?
 2. Varsa, bu platformu nasıl kullanıyorlar?
 3. Bu hesabı hedeflerime ulaşmaya yardımcı olması için kullanabilir miyim?

Bu zor soruları sormak stratejinizi odak noktanızda tutacaktır.

Sahte Hesapları Arayın

Denetim sırasında işletme adınızı veya ürün adlarınızı kullanarak sahte hesaplar bulabilirsiniz. Bu hesaplar markanız için zararlı olabilir. Hayranlarınızın gerçek sizinle ilgilendiklerini bilmesini sağlamak için Facebook , Twitter ve Instagram hesaplarınızı doğrulamak isteyebilirsiniz.

5. Adım. Hesaplar Oluşturun ve Profilleri İyileştirin!

Hangi ağları kullanacağınıza karar verin

Hangi sosyal ağları kullanacağınıza karar verirken, her biri için stratejinizi de tanımlamanız gerekir. Benefit Cosmetics’in sosyal medya yöneticisi Angela Purcaro, eMarketer’e şunları söyledi : “Makyaj derslerimiz için… hepimiz Snapchat ve Instagram Hikayeleri ile ilgiliyiz. Twitter ise müşteri hizmetleri için tasarlandı. ”

Referans olarak, diğer küçük ve orta ölçekli işletmelerin müşterilerle iletişim kurmak için sosyal araçları nasıl kullandıkları aşağıda açıklanmıştır . Facebook ve Instagram’ın bu amaç için e-postayı bile geride bıraktığına dikkat edin.

küçük işletmelerin müşterilerle iletişim kurmak için sosyal medyayı nasıl kullandığını gösteren hart
İpucu: Her ağ için bir görev bildirimi yazın. Belirli bir hedefe odaklanmanızı sağlayacak tek cümlelik bir beyan.

Örnek: “E-posta ve telefon çağrı hacmini düşük tutmak için müşteri desteği için Twitter’ı kullanacağız.”

Belirli bir kanal için sağlam bir görev bildirimi oluşturamazsanız, kendinize buna değip değmeyeceğini sormak isteyebilirsiniz.

Profillerinizi Ayarlayın

Hangi ağlara odaklanacağınıza karar verdikten sonra, profillerinizi oluşturma zamanı. Veya stratejinizle uyumlu olacak şekilde mevcut olanları geliştirin.

 • Tüm profil alanlarını doldurduğunuzdan emin olun
 • Kullanıcıların işletmenizi aramak için kullanacakları anahtar kelimeler ekleyin
 • Ağlarınızda tutarlı marka bilinci oluşturma (logolar, resimler vb.) Kullanın, böylece profilleriniz kolayca tanınabilir

Her ağ için önerilen boyutlara uyan yüksek kaliteli görüntüler kullanın. Hızlı başvuru için her zaman güncel sosyal medya resim boyutunu öğrenme için tıklayın » ferhatburakmaden.com/sosyal-medya-post-ve-reklam-boyutlari.

6. Adım İlham Alın

Markanızın benzersiz olması önemli olmakla birlikte, yine de sosyal alanda harika olan diğer işletmelerden ilham alabilirsiniz.

Sosyal medya başarı öyküleri

Bunları genellikle sosyal ağın web sitesinin işletme bölümünde bulabilirsiniz. ( Örneğin, Facebook’lar .) Vaka çalışmaları, kendi sosyal medya planınıza uygulayabileceğiniz değerli bilgiler sunabilir.

Ödüllü hesaplar ve kampanyalar

Sosyal medya oyunlarının en tepesinde yer alan marka örnekleri için Facebook Ödüllerini veya Shorty Ödüllerini kazananları da kontrol edebilirsiniz .

Sosyal medyada en sevdiğiniz markalar

Sosyal medyada kimi takip etmekten hoşlanırsınız? İnsanları içeriklerine katılmaya ve paylaşmaya zorlayan ne yapıyorlar?

Örneğin National Geographic, çarpıcı görselleri çekici başlıklar ile birleştiren Instagram’daki en iyilerden biridir.

Sonra Shopify var. E-ticaret markası, müşteri hikayelerini ve vaka çalışmalarını sergileyerek kendilerini satmak için Facebook’u kullanıyor.

Glossier, Twitter’daki üstün müşteri hizmetlerine harika bir örnektir. 280 karakterlerini soruları cevaplamak ve problemleri hızlı bir şekilde çözmek için kullanıyorlar.

Bu hesapların her birinin tutarlı bir ses, ton ve stile sahip olduğuna dikkat edin. Bu, kullanıcılara feed’inizden ne bekleyebileceklerini bildirmenin anahtarıdır. Yani, neden seni takip etsinler? Onlar için ne var? Tutarlılık, sosyal medya ekibinizde birden fazla kişi olsa bile içeriğinizin markada kalmasına yardımcı olur.

Takipçilerinize sorun

Tüketiciler ayrıca sosyal medyadan ilham alabilir. Hedef müşterileriniz çevrimiçi hakkında neler konuşuyor? İstekleri ve ihtiyaçları hakkında ne öğrenebilirsiniz? Mevcut sosyal kanallarınız varsa, takipçilerinize sizden ne istediklerini de sorabilirsiniz. Sadece takip ettiğinizden ve istediklerini teslim ettiğinizden emin olun.

7. Adım. Sosyal Medya Stratejisi için Sosyal Medya İçerik Takvimi Oluşturun

Harika içerik paylaşmak elbette önemlidir, ancak maksimum etkiyi elde etmek için içeriği paylaşacağınız zaman için bir plan oluşturmak da aynı derecede önemlidir.

Doğru içerik karışımını belirleme

Takviminizin, her sosyal profile atadığınız görev bildirimini yansıttığından emin olun, böylece gönderdiğiniz her şey iş hedeflerinizi desteklemek için çalışır.

Buna karar verebilirsiniz:

 • İçeriğin %50’si web sitenize trafik çekecektir
 • İçeriğin %25’i diğer kaynaklardan seçilecek
 • İçeriğin %20’si olası satış yaratma hedeflerini destekleyecektir (bültene kaydolma, e-kitap indirme vb.)
 • İçeriğin %5’i şirket kültürünüz hakkında olacak

Bu farklı gönderi türlerini içerik takviminize yerleştirmek, doğru karışımı korumanızı sağlar. Sıfırdan başlıyorsanız ve ne tür içerik yayınlayacağınızdan emin değilseniz, 80-20 kuralını deneyin:

 • Gönderilerinizin %80’i kitlenizi bilgilendirmeli, eğitmeli veya eğlendirmelidir
 • %20 doğrudan markanızı tanıtabilir.

Üçte ikilik sosyal medya kuralını da deneyebilirsiniz:

 • İçeriğinizin üçte biri işletmenizi tanıtır, okuyucuları dönüştürür ve kâr sağlar.
 • İçeriğinizin üçte biri, endüstrinizdeki veya benzer düşünen işletmelerdeki düşünce liderlerinin fikirlerini ve hikayelerini paylaşır.
 • İçeriğinizin üçte biri kitlenizle kişisel etkileşimlerdir

Adım 8. Stratejinizi Değerlendirin ve Ayarlayın!

Sosyal medya stratejiniz, işletmeniz için son derece önemli bir belgedir ve ilk denemede tam olarak elde edeceğinizi varsayamazsınız. Planınızı uygulamaya başladığınızda ve sonuçlarınızı izledikçe, bazı stratejilerin beklediğiniz kadar iyi çalışmadığını, bazılarının ise beklenenden daha iyi çalıştığını görebilirsiniz.

Performans metriklerine bakın

Her sosyal ağdaki analize ek olarak (bkz. Adım 2), sosyal ziyaretçileri web sitenizde ilerledikçe izlemek için UTM parametrelerini kullanabilirsiniz , böylece tam olarak hangi sosyal yayınların web sitenize en fazla trafiği çektiğini görebilirsiniz.

Yeniden değerlendirin, test edin ve tekrar yapın

Bu veriler gelmeye başladığında, stratejinizi düzenli olarak yeniden değerlendirmek için kullanın. Bu bilgileri farklı yayınları, kampanyaları ve stratejileri birbirine karşı test etmek için de kullanabilirsiniz. Sürekli test, neyin işe yarayıp neyin yaramadığını anlamanıza olanak tanır, böylece stratejinizi gerçek zamanlı olarak hassaslaştırabilirsiniz.

Anketler, stratejinizin ne kadar iyi çalıştığını bulmak için harika bir yol olabilir. Takipçilerinize, e-posta listenize ve web sitesi ziyaretçilerine ihtiyaçlarını ve beklentilerini karşılayıp karşılamadığınızı ve daha fazlasını görmek istediklerini sorun. Sonra size söylediklerini yerine getirdiğinizden emin olun.

Sosyal medya hızla ilerliyor. Yeni ağlar ortaya çıkıyor, diğerleri demografik değişimlerden geçiyor. İşletmeniz de değişim dönemlerinden geçecektir. Tüm bunlar, sosyal medya stratejinizin, gerektiğinde gözden geçirip ayarladığınız canlı bir belge olması gerektiği anlamına gelir. Yolda kalmak için sık sık bakın, ancak yeni hedefleri, araçları veya planları daha iyi yansıtacak şekilde değişiklik yapmaktan korkmayın.

Sosyal stratejinizi güncellediğinizde, ekibinizdeki herkese haber verdiğinizden emin olun. Bu şekilde, işletmenizin hesaplarınızdan en iyi şekilde yararlanmasına yardımcı olmak için birlikte çalışabilirler.

Ferhat Burak Maden

Selam! Ben Burak, E-Ticaret ve Dijital Pazarlamaya Gönül Vermiş İşini Aşk İle Yapan Aynı Zamanda Bildiklerimi Aktarmaktan Zevk Alan ?️SEO | PPC | SMM | Analytics | ? E-Ticaret ve Dijital Pazarlama Danışmanıyım. Bana Sormak İstediğiniz Herhangi Bir Soru Varsa Lütfen Çekinmeden Yorumlar Bölümüne Yazın. En Kısa Sürede Sorunuzu Yanıtlayacağımdan Emin Olabilirsiniz. Şirketiniz İçin Danışmanlık Almak İstiyorsanız WhatsApp Butonuna Tıklayarak Yada İletişim Bölümünden Form Doldurarak İletişime Geçebilirsiniz. Görüşmek Üzere... ?

Benzer İçerikler

2 Yorum

 1. Tam aradığım ,öğrenmek istediğim bilgilerdi emeğinize sağlık teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu