Sosyal Medya Yönetimi

Instagram’da Nasıl Reklam Verilir: Instagram Reklam Kılavuzu

Instagramda nasıl reklam verilir? instagramdan nasıl reklam verilidiğini öğrenmek ve profesyoneller gibi instagram reklam vermek için her satırı dikkatlice okuyun. Sponsorlu sosyal medya için bir bütçeniz varsa, Instagram reklamları nasıl verildiğini kesinlikle düşünmelisiniz. Yada bir sosyal medya uzmanı ile çalışarak instagramda reklam vermeye başlamalısınız.

Instagram’daki sponsorlu reklamlar, her ay Instagram’ın aktif kullanıcı tabanının %96,6’sına ulaşmaktadır. Bu, toplamda neredeyse 2 milyar potansiyel müşteri demektir! Meta’dan alınan veriler , reklam raporlamasındaki değişikliklere rağmen Instagram’ın reklam erişiminin geçen yıl %21 arttığını açıkladı.

Bu kılavuz, ilk Instagram reklamınızı oluşturmak için 8 adımlık kolay bir kılavuz da dahil olmak üzere, instagram sponsorlu reklam nasıl verilir, sponsorlu reklam nasıl verilir, instagram hikayede sponsorlu reklam nasıl verilir, story reklamı nasıl verilir, reels reklamı nasıl verilir konusunda size yol gösterecektir.

Instagram Reklamları Nedir?

Instagram reklamları, işletmelerin Instagram’da belirli hedef gruplara sunmak için ödeyebilecekleri gönderilerdir. Bu reklamlar, kullanıcıların akışlarında, Hikayelerinde ve keşif sayfalarında, diğer Instagram hesaplarındaki organik içeriklerle aynı biçimde görünür.

Instagram reklamları resimler, videolar, döngüler (birden çok resim) veya koleksiyonlar (dinamik ürün galerileri) içerebilir.

Instagram reklamları, normal gönderilere benzer görünür ancak bunların bir reklam olduğunu belirtmek için her zaman bir Sponsorlu etiketi içerir. Ayrıca, bağlantılar, CTA düğmeleri ve ürün etiketleri gibi normal bir gönderiden daha fazla özelliğe de sahiptirler.

instagramda reklam nasıl verilir
instagramda reklam nasıl verilir

Instagram Reklamlarının Maliyeti Nedir?

Instagram reklamlarının maliyeti, reklamınız veya kampanyanız için belirlediğiniz toplam bütçeye, süreye, rekabet oranına ve hedeflere bağlıdır. Instagram reklamlarınız için günlük veya ömür boyu bir bütçe belirleyebilirsiniz, böylece ne kadar harcamak istediğiniz size kalmış. Ne kadar harcama yapılacağına ilişkin en iyi uygulama olmadığını unutmayın, ancak Meta günde bir kampanya için en az 5,00 ABD Doları ile başlamanızı önerir.

Ortalama veya kıyaslama fiyatı bulunmamakla birlikte, bazı maliyet faktörleri şunları içerebilir:

 • Spesifik kitle hedeflemeniz
 • Sektörünüzün rekabet gücü
 • Yılın zamanı (maliyetler genellikle Kara Cuma gibi 4. çeyrekte tatil alışverişi dönemlerinde artar)
 • Seçtiğiniz yerleşim (maliyetler, Facebook ve Instagram’da gösterilen reklamlar arasında farklılık gösterebilir)

Reklamverenler, her açık artırma için maksimum tekliflerini belirleyebilir veya Instagram’ın bunları otomatik olarak optimize etmesine izin verebilir. Bu nedenle, Instagram üzerinden reklam verme konusunda yeniyseniz, biraz deneyim kazanmak için düşük bir maksimum teklifle başlamak en iyisidir.

Seçtiğiniz sektör ve demografi için rekabet ortamı hakkında daha fazla bilgi edindikten sonra, maksimum teklifinizi yükseltmenin gerekli olup olmadığına karar verebilirsiniz. Bunu aşağıdaki 8 adımlık kılavuzumuzda daha ayrıntılı olarak açıklayacağız.

Bütçenizi değerlendirmenin en iyi yolu, Instagram Ad Manager’da bir kampanya taslağı oluşturmak ve bütçe ayarlarınızın istediğiniz hedef kitleye arzu ettiğiniz kitleye ulaşmak için yeterli olup olmayacağını size söyleyecek olan Hedef Kitle Tanımı ve Tahmini Günlük Sonuçlar modüllerini aramaktır.

Instagram Reklam Türleri

Instagram’da aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok farklı türde reklam biçimi vardır:

 • Resim reklamlar
 • Hikaye reklamları
 • video reklamlar
 • Dönen reklamlar
 • Koleksiyon reklamları
 • Keşfet reklamlar
 • Alışveriş reklamları
 • Reels reklamları

Geniş aralık, belirli iş hedeflerinizle eşleşen en iyi reklam türünü seçebileceğiniz anlamına gelir. Instagram reklamları artık altı basitleştirilmiş kampanya hedefini destekliyor. Harekete geçirici mesaj seçenekleri, seçtiğiniz reklam türüne ve reklam verme amacına göre değişir, aşağıda daha fazlasını görün.

Resim Reklamlar

Instagram resim reklamları, işletmelerin markalarının, ürünlerinin ve hizmetlerinin reklamını yapmak için tek resimler kullanmalarına olanak tanır.

instagram resim reklamları
instagram resim reklamları

Instagram resim reklamları, tek bir görselde iletilebilen ilgi çekici görsel içeriğe sahip kampanyalar için çok uygundur. Bu görüntüler, yüksek kaliteli fotoğraflardan veya tasarım ve illüstrasyondan oluşturulabilir.

Resimlere metin eklemek de mümkündür. Ancak Instagram, erişilebilirlik ve en iyi sonuçlar için yer paylaşımlı metni mümkün olduğunca sınırlamanızı önerir

Video Reklamları

Instagram video reklamları, ürününüzü veya hizmetinizi ilgi çekici ve dikkat çekici bir şekilde sergilemenin harika bir yoludur. Ürünlerin nasıl çalıştığını göstermek, benzersiz özellikleri vurgulamak veya sadece marka hikayenizi anlatmak için video reklamları kullanabilirsiniz. Feed içi video reklamlar en fazla 60 dakika uzunluğunda olabilir, ancak daha kısa videolar genellikle daha etkilidir.

instagram video reklamları
instagram video reklamları

Hikaye Reklamları

Instagram Hikaye Reklamları, kullanıcıların Hikayeleri arasında görünen tam ekran resim veya video reklamlardır.

Instagram Hikayeleri, her gün Hikayeleri görüntüleyen 500 milyondan fazla Instagram kullanıcısı ile uygulamanın iyi kullanılan bir parçasıdır. Biçim mobil ekranı kapsadığından ve akış içi reklamlardan çok daha sürükleyici hissettirdiğinden, Hikaye reklamlarıyla etkileşim genellikle daha yüksektir.

En iyi Instagram Hikayeleri reklamları, normal Hikayeler gibi görünür ve hissettirir ve reklam olarak göze çarpmaz. İşletmeler, Stories reklamlarını tasarlarken filtreler, metin, GIF’ler ve etkileşimli çıkartmalar gibi tüm organik Instagram Stories özelliklerini kullanabilir.

instagram hikaye reklamları
instagram hikaye reklamları
instagram reklamları
instagram reklamları

Hikaye reklamlarında durağan fotoğraflar, videolar ve döngüler kullanılabilir. Harekete geçirici mesaj, Hikayenin alt kısmında yukarı kaydırmalı bir bağlantı olarak sunulur.

Dönen Reklamlar

Instagram dönen reklamları, kullanıcıların hızlıca kaydırabileceği bir dizi resim veya video içerir. Harekete geçirici mesaj düğmesi veya kullanıcıları doğrudan web sitenize yönlendiren yukarı kaydırma bağlantısıyla hem akış içinde hem de Instagram Hikayelerinde görünebilirler.

Dönen reklamları şu amaçlarla kullanabilirsiniz:

 • İlgili ürünlerden oluşan bir koleksiyon sergileyin
 • Çok parçalı bir hikaye anlat
 • 10 adede kadar resim veya video paylaşın
instagram dönen reklamlar
instagram dönen reklamlar

Koleksiyon Reklamları

Instagram koleksiyon reklamları, dönen reklamlar ile alışveriş reklamlarının birleşimidir. Koleksiyon reklamları, ürünleri doğrudan ürün kataloğunuzdan gösterir.

Koleksiyon reklamları, kullanıcıların ürünleri doğrudan reklamdan satın almalarına olanak tanıdığından e-ticaret markaları için en uygun olanıdır. Bir kullanıcı reklamı tıkladığında, ürün hakkında daha fazla bilgi edinebileceği ve satın almaya devam edebileceği bir Instagram Hızlı Deneyim Mağazasına yönlendirilir.

instagram koleksiyon reklamları
instagram koleksiyon reklamları

Keşfet Reklamları

Keşfet reklamları , platformun, kullanıcıların Instagram kullanım alışkanlıklarına göre uyarlanmış yeni içerik ve hesapları keşfettiği bir alan olan Keşfet sekmesinde görünür.

keşfet reklamlar
keşfet reklamlar

Instagram Keşfet reklamları, Keşfet ızgarasında veya konu kanallarında görünmez, bunun yerine birisi Keşfet’ten bir fotoğrafa veya videoya tıkladıktan sonra gösterilir. Kullanıcıların Keşfet sekmelerindeki içerik sürekli değiştiği için Keşfet reklamları, işletmelerin kültürel olarak alakalı ve trend olan içeriğin yanında gösterilmesine olanak tanır. Keşfet reklamları hem resim hem de video olabilir.

Keşfet reklamları için yepyeni öğeler tasarlamanıza gerek yok. Mevcut Instagram reklam varlıklarını yeniden kullanabilirsiniz.

Reels Reklamları

Reels’in başarılı lansmanı ile Instagram kısa süre önce Reels içinde reklam verme yeteneğini duyurdu. Reklamlar, Hikaye reklamlarına (tam ekran dikey videolar) benzer özelliklere sahip Makaralar arasında gösterilir ve 60 saniyeye kadar sürebilir. Organik Reels ile iyi entegre olabilmeleri için ses veya müzik içermelidirler. Tüm Instagram Reels reklamları, hesap adının altında bir Sponsorlu işareti gösterir.

reels reklamları
reels reklamları

Instagram Reels reklamlarının durdurulmadığı sürece sonsuza kadar döngüye gireceğini unutmayın. Ayrıca, kullanıcılar Reels reklamlarınızı beğenebilir, paylaşabilir, yorum yapabilir ve kaydedebilir.

Alışveriş Reklamları

Her hafta platformda alışveriş yapan Instagram kullanıcılarının %44’ü ile Instagram’ın son 1-2 yılda e-ticaret özelliklerini büyük ölçüde geliştirmesi şaşırtıcı değil.

Instagram’ın en yeni Alışveriş özellikleriyle, kullanıcılar artık uygulamadan çıkmadan ürünleri görüntüleyebilir ve satın alabilir (Instagram Checkout’un etkin olduğu işletmelerle sınırlıdır).

Instagram Alışveriş reklamları, kullanıcıları doğrudan Instagram uygulamasındaki bir ürün açıklama sayfasına götürür. Daha sonra mobil web siteniz üzerinden satın alabilirler.

Alışveriş reklamları yayınlamak için Instagram Alışveriş kataloğunuzu oluşturmanız gerekir.
instagram alışveriş reklamları
instagram alışveriş reklamları

Instagram’da Nasıl Reklam Verilir: Adım Adım Bir Reklam Oluşturma

Instagram reklam kampanyaları oluşturmak için iki yol vardır: mevcut bir gönderiyi öne çıkarmak ve Meta Reklam Yöneticisi’nde (fka Facebook Reklam Yöneticisi) yeni bir reklam oluşturmak. Mevcut bir gönderiyi tanıtmak yalnızca birkaç dokunuş gerektirir ve doğrudan Instagram uygulamasından yapılabilir, ancak Instagram Reklam Yöneticisi’nde bulunan özelleştirme seçenekleri yoktur.

Aşağıda, her iki yöntemde de size yol göstereceğiz.

1. Yöntem: Instagram Boost’u Kullanma

Instagram’da reklam yayınlamaya başlamanın en kolay yolu, mevcut gönderilerinizden birinin tanıtımını yapmaktır. Bu, Facebook’un Gönderiyi Öne Çıkarma seçeneğine benzer .

Etkileşim açısından iyi performans gösteren bir gönderiniz varsa, onu uygulama içinde tanıtmak, gönderinin başarısını artırmak ve sizi henüz takip etmeyen yeni kişilere göstermek için hızlı ve kolay bir yöntemdir.

Bunu yapmak için Instagram’da bir işletme veya yaratıcı hesabına ihtiyacınız olacak. Ayrıca Instagram hesabınıza bağlı bir Facebook İşletme Sayfanızın olması gerekir ( Facebook Business Manager’da Facebook ve Instagram hesaplarınızı nasıl bağlayacağınız aşağıda açıklanmıştır).

Ardından, reklama dönüştürmek istediğiniz gönderide Gönderiyi Öne Çıkar’a tıklamak kadar basit.

instagram gönderiyi öne çıkar
instagram gönderiyi öne çıkar

Ardından, hedefinizi seçin. Üç seçeneğiniz olacak: daha fazla profil ziyareti, daha fazla web sitesi ziyareti veya daha fazla mesaj (buna daha fazla WhatsApp mesajı dahildir).

gönderiyi öne çıkar
gönderiyi öne çıkar

Ardından hedef kitlenizi tanımlayın. Instagram’ın kitlenizi otomatik olarak belirlemesine izin vermeyi seçebilirsiniz (takipçi verilerinize göre). Veya hedefleme seçeneklerinizi manuel olarak girerek kendi hedef kitlenizi oluşturabilirsiniz.

İsterseniz öne çıkarılan gönderiyi Facebook’ta yayınlamayı da seçebilirsiniz.

gönderiyi öne çıkar hedef kitle belirleme
gönderiyi öne çıkar hedef kitle belirleme

Şimdi günlük bütçenizi ve reklamın yayınlanmasını istediğiniz süreyi seçin.Belirli bir gün sayısı seçebilir veya siz manuel olarak duraklatana kadar sonsuza kadar çalışmasına izin verebilirsiniz.

instagram günlük bütçe belirleme
instagram günlük bütçe belirleme

Son olarak, reklamınızı gözden geçirin ve yayınlanmaya hazır olduğunuzda Gönderiyi öne çıkar’a tıklayın. Bu kadar! Reklamınız Facebook tarafından incelenecek ve onaylanacaktır. Yayınlandıktan sonra, reklamınızın sonuçlarını Instagram profilinizin Reklamlar sekmesinde izleyin.

2. Yöntem: Reklam Yöneticisini Kullanma

Instagram’ın kapsamlı reklam hedefleme, yaratıcılık ve raporlama yeteneklerinden en iyi şekilde yararlanmak için, reklam kampanyaları oluşturmak üzere Meta Reklam Yöneticisi’ni kullanabilirsiniz (Meta’nın Instagram’a sahip olduğunu unutmayın).

Biraz daha fazla çalışma gerektirse de, 8 adımlık rehberimiz süreç boyunca size rehberlik edecek.

1. Adım: Yeni bir Instagram reklam kampanyası oluşturun

Başlamak için Meta Reklam Yöneticisi’ne gidin ve + Oluştur’u tıklayın.

Yeni bir Instagram reklam kampanyası oluşturun
Yeni bir Instagram reklam kampanyası oluşturun

2. Adım: Hedefinizi seçin

Reklamınızı mevcut bir kampanyayla eşleştirmeyi veya sıfırdan yeni bir kampanya başlatmayı seçebilirsiniz. Yeni bir kampanya başlatmak için önce hedefinizi seçmeniz gerekir.

Instagram reklamları için altı kampanya hedefi vardır. Onlar:

 1. Bilinirlik: Reklamınızı hatırlama olasılığı en yüksek olan en fazla sayıda kişiye ulaşın.
 2. Trafik: İnsanları doğrudan web sitenize, Instagram Mağazanıza veya uygulamanıza gönderin.
 3. Etkileşim: Instagram gönderilerinizde görüntülemeleri, beğenileri, yorumları ve paylaşımları artırın.
 4. Potansiyel Müşteriler: Instagram reklamları aracılığıyla işletmeniz için potansiyel müşteriler toplayın. Veya içerik karşılığında bilgi paylaşmalarını teşvik edin.
 5. Uygulama tanıtımı: Uygulama etkileşimini ve Yüklemeleri teşvik edin.
 6. Satışlar: Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi satın alma olasılığı yüksek olan kişileri bulun ve daha fazla satış yapın.

Hedeflerinize en uygun hedefi seçin ve Devam Et’i tıklayın.

instagram reklamı verme
instagram reklamı verme

3. Adım: Kampanyanıza bir ad verin

Hedefinizi seçtikten sonra, kampanyanıza bir ad vermeniz istenecektir.

instagram reklamı nasıl verilir
instagram reklamı nasıl verilir

Bir ad seçtikten sonra İleri’ye tıklayın.

4. Adım: Bütçenizi ve programınızı seçin

Reklamınızın nasıl görünmesini istediğinizi öğrendikten sonra, soldaki menüden Yeni [reklam hedefiniz burada] Reklam Seti’ni seçin.

Burada, ne kadar harcamak istediğinizi ve kampanyanızın ne kadar süreceğini seçebilirsiniz.

Bütçeniz için iki seçeneğiniz olacak:

 • Günlük bütçe: Her zaman açık olan reklamlar için yararlı olan bir maksimum günlük harcama belirleyin
 • Toplam bütçe: Kampanyanızın tamamı için net bir bitiş tarihi olan reklamlar için yararlı olan bir maksimum harcama belirleyin
instagram reklam bütçesi belirleme
instagram reklam bütçesi belirleme

Reklam Zaman Planlaması altında, reklamları sürekli (en yaygın olarak) veya yalnızca günün belirli saatlerinde (örneğin, yemek siparişi veren bir şirketseniz ve reklamları yalnızca kitlenizin reklam yayınlama olasılığının en yüksek olduğu akşamları yayınlamak istiyorsanız) yayınlamayı seçebilirsiniz. teslimat siparişleri verin).

Bu seçenekleri ayarladıkça, sağ sütunda Kitle Tanımı ve Tahmini Günlük Sonuçlar modüllerini göreceksiniz, bunlar size bütçenizin beklenen erişimi hakkında bir fikir verecektir.

Reklam setinizin yeşil aralığın ortasına düşmesini sağlamaya çalışın.
instagram hedef kitle
instagram hedef kitle

5. Adım: Hedef kitlenizi belirleyin

Şimdi hedef kitlenizi seçme zamanı. Önceden kaydedilmiş bir kitle kullanabilir veya yeni bir hedef kitle oluşturabilirsiniz.

Kayıtlı Hedef Kitleler, kendi özel hedef kitle verileriniz (ör. web sitesini geçmişte ziyaret edenler) veya iyi performans gösteren önceki kampanyalardan geçmiş hedef kitleleriniz varsa kullanışlıdır. Değilse, demografiye, ilgi alanlarına ve davranışsal hedeflemeye dayalı olarak yeni bir hedef kitle oluşturabilirsiniz.

Yeni bir hedef kitle oluşturmayı seçerseniz, konuma, yaş aralığına, cinsiyete, demografiye, ilgi alanlarına, davranışlara ve dillere göre hedefleme seçeneğiniz olur.

instagram reklamı hedef kitle belirleme
instagram reklamı hedef kitle belirleme

6. Adım: Instagram reklam yerleşimlerinizi seçin

Yerleşimler bölümünde, reklamlarınızın nerede görüneceğine karar verebilirsiniz.

İki seçenek vardır:

 • Advantage+ Reklam Alanları (Tavsiye Edilir): Reklamlar, hedef kitlenize en iyi performans gösterme olasılıklarının yüksek olduğu yerlerde gösterilecektir.
 • Manuel Yerleşimler: Reklamınızın nerede görüneceğini (ve görünmeyeceğini) özellikle seçebilirsiniz. Reklamlarınızı yalnızca Instagram’da (Facebook’ta değil) gösterilecek şekilde sınırlamak istiyorsanız, Manuel Yerleştirmeleri kullanarak bunları seçebilirsiniz.

Instagram reklamcılığında yeniyseniz, Advantage+Reklam Alanları kullanmanızı öneririz.

instagram reklam alanları
instagram reklam alanları

Manuel yerleşimleri seçerseniz, Reklam Yöneticisi her biri için teknik gereksinimleri görüntüler. Görsel varlıklarınızın her format için optimize edildiğinden emin olmak için sosyal medya post ve reklam boyutları kılavuzumuza bakın.

sosyal medya reklam boyutları
sosyal medya reklam boyutları

7. Adım: Yeni bir Instagram reklamı oluşturun

Son olarak, yeni Instagram reklamınızı oluşturma zamanı. Soldaki menüden Yeni [hedefiniz burada] Reklam’ı seçin. Bu, yeni Instagram reklamınızı özelleştirebileceğiniz bir ekran açacaktır.

sosyal medya reklam seçimi
sosyal medya reklam seçimi

Burada reklamınızın adını düzenleyebilir, farklı Instagram reklam türleri arasından seçim yapabilir ve resimler, videolar, başlıklar ve CTA’lar gibi yaratıcı öğeler ekleyebilirsiniz.

sosyal medya reklam görselleri
sosyal medya reklam görselleri

Ayrıca bu ekranda herhangi bir kopya, web sitesi bağlantısı ve izleme parametreleri ekleyebilirsiniz. Reklamınızdan gelen dönüşümleri izlemek istiyorsanız, İzleme bölümünde Facebook Pikselini seçmeniz önemlidir.

Web sitenize veya uygulamanıza bağlandıktan sonra, Facebook pikseliniz, reklamınızı tıkladıktan sonra hedef kitlenizin işletmenizle nasıl etkileşim kurduğuna ilişkin bilgileri görmenize olanak tanır.

Facebook pixeli eklemeyi bilmiyorsanız öğrenmek için tıklayın >> GTM İle Facebook Pixel Kod Eklemeyi Öğrenin
facebook pixeli ekleme
facebook pixeli ekleme

8. Adım: Instagram reklamınızı yayınlayın

Gerekli tüm alanları doldurduktan sonra, ekranınızın sağ alt köşesindeki Yayınla’yı tıklayın. Instagram reklamlarınız artık seçilen bütçe ve zaman çizelgesinde yayınlanacak. Reklamlarınızın nasıl performans gösterdiğini görmek için Instagram Analytics’inizi düzenli olarak kontrol ettiğinizden emin olun.

6 Instagram Reklam İpucu

Artık Instagram reklamlarını ayarlamak ve yayınlamak hakkında bilmeniz gereken her şeye sahipsiniz. Sonraki adım, reklamlarınız için etkili görsel öğeler tasarlamaktır. Instagram reklamları için dikkat çekici reklam öğelerinin nasıl tasarlanacağına ilişkin bazı ipuçlarını burada bulabilirsiniz.

1. Mobil öncelikli reklamlar tasarlayın

4,08 milyardan fazla kullanıcı sosyal medyaya bir mobil cihaz üzerinden erişiyor, bu nedenle kreatifinizi masaüstü yerine mobil görüntüleme için tasarlamanız çok önemlidir.

Aşağıda, mobil cihazlara öncelik veren reklamlar tasarlamaya yönelik birkaç ipucu verilmiştir:

 • Video içeriğini çekerken, 4×5 olarak kırpmak yataydan daha kolay olduğundan dikey (9×16) video çektiğinizden emin olun.
 • Reklamlarınızdaki metin miktarını en aza indirin
 • Metin eklerseniz, mobil ekranlarda okunması kolay büyük yazı tipi boyutları seçin.
 • Görüntüleyenlerin ilgisini hızla çekmek için videolara animasyonlar ve hareketli grafikler ekleyin
 • Videoları kısa tutun (15 saniye veya daha az)

2. Marka bilinci oluşturma ve mesajlaşmayı ön planda tutun

Reklamınızın ilk birkaç saniyesi, bir izleyicinin kaydırmayı bırakıp tamamını izleyip izlemeyeceğini belirler. Bu nedenle, reklamınıza ana mesajla başlamanız ve ilk 3 saniye içinde markanızı sergilemeniz önemlidir.

3. Zevk için sesi kullanın

Veriler, kullanıcıların %69’unun sosyal medyayı sesi kapalı olarak kullandığını gösteriyor. Bu nedenle, reklamlarınızı sessiz tüketim için tasarlamak ve sesi açık olan kullanıcıları memnun edecek şekilde kullanmak önemlidir. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 • Hikayenizi anlatmak ve ana mesajınızı sessiz bir şekilde iletmek için görsel öğeler kullanın
 • Herhangi bir seslendirme veya yazılı ses için altyazı ekleyin
 • Anahtar mesajınızı sessiz bir şekilde iletmek için metin yer paylaşımını kullanın

4. Adım atın, oynayın, dalın

Facebook, dikkat çekmek ve ilgiyi ödüllendirmek için birlikte çalışan yaratıcı türlerden oluşan bir kombinasyon tasarlamanızı önerir:

 • Satış konuşması: Kampanya fikrini hemen aktaran ve dikkat çeken kısa öğeler
 • Oynat: İlgili kitleler için hafif keşif ve etkileşime olanak tanıyan öğeler
 • Dalma: İnsanların kampanya fikrinize derinlemesine girmesine izin veren sürükleyici varlıklar

5. Çeşitli reklam türleri kullanın

Aralarından seçim yapabileceğiniz bu kadar çok Instagram reklam türüyle, hedef kitlenizde en iyi yankı uyandıran görsellerin ve mesajların doğru kombinasyonunu bulmayı deneyebilirsiniz. Video reklamları, Hikaye reklamlarını, dönen gönderileri, koleksiyonları, alışveriş yapılabilir gönderileri ve daha fazlasını reklamcılık yaklaşımınıza dahil etmeyi düşünün.

Benzer şekilde, kreatifinizle yaratıcı olun! Mesajınızı iletmek için neden bazı reklamlarını test etmiyorsunuz veya özel resimler ya da GIF’ler oluşturmuyorsunuz? Unutmayın, Instagram reklamları markanızın genel estetiğini ve tarzını yansıtmalıdır. Ancak bununla birlikte, hedef kitlenizin ilgisini canlı tutmak için bazı şeyleri değiştirmemeniz için hiçbir neden yok.

6. Nerede durduğunuzu görmek için analitikten yararlanın

Instagram reklamlarınızın iyi performans gösterip göstermediğini öğrenmenin en iyi yolu, etkinliklerini analitikle ölçmektir. Instagram’ın yerel raporlama aracı, gösterimler, tıklamalar, katılım oranı ve yatırım getirisi gibi temel ölçümler hakkında bilgiler sunar.

Ayrıca, kampanya performansınızı daha ayrıntılı izlemek ve gelecekteki reklam kampanyalarını iyileştirmek için veriye dayalı kararlar almak için üçüncü taraf araçlarını kullanabilirsiniz.

Ferhat Burak Maden

Selam! Ben Burak, E-Ticaret ve Dijital Pazarlamaya Gönül Vermiş İşini Aşk İle Yapan Aynı Zamanda Bildiklerimi Aktarmaktan Zevk Alan ?️SEO | PPC | SMM | Analytics | ? E-Ticaret ve Dijital Pazarlama Danışmanıyım. Bana Sormak İstediğiniz Herhangi Bir Soru Varsa Lütfen Çekinmeden Yorumlar Bölümüne Yazın. En Kısa Sürede Sorunuzu Yanıtlayacağımdan Emin Olabilirsiniz. Şirketiniz İçin Danışmanlık Almak İstiyorsanız WhatsApp Butonuna Tıklayarak Yada İletişim Bölümünden Form Doldurarak İletişime Geçebilirsiniz. Görüşmek Üzere... ?

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu