Google Analytics

GA İle Ücretli Anahtar Kelimelerinizin Performansını Arttırın!

Anahtar kelimeler, kullanıcıların arama motorlarına belirli kelimeler yazdıktan sonra sizin sitenize tıklayarak gelinen sorgulardır. Anahtar kelimeler iki gruba ayrılır;

  1. Organik Anahtar Kelimeler
  2. Ücretli Anahtar Kelimeler

Organik anahtar kelimeler bir kaç yıl öncesine kadar Google Analytics ile görüntüleyebiliyorduk ama artık (not provided) olarak gösteriyor. Google’ın gizlilik politikası nedeniyle bunu kaldırdı. Genel olarak anahtar kelimeler, kullanıcıların web sitesini ziyaret etmeden önce ne aradıkları hakkında bize harika bilgiler veriyordu. Şuanda sadece ne aradıklarını ve bu sorgu için alakalı içeriğimiz olup olmadığını kontrol edebiliyoruz.

Kullanıcı kahve makinası aradı ve sizin sitenize geldikten sonra karşısına buzdolabı çıkarsa sitenizi hemen terk eder. Bu nedenle Google Analytics’in önemli raporlarından biridir anahtar kelimeler raporu.

anahtar kelimeler ve arama sorguları

Arama sorguları örneğin: “Laptop çantası”, “Mavi çanta”, “Büyük çanta”, “Okul çantası”, “Çocuk çantası”. Görüldüğü gibi aslında hepsi bir şekilde “çanta” ile ilgilidir ve bu aslında bir anahtar kelimedir. Belirli anahtar kelimede reklamınız tetiklenir ve ziyaretçi sitenize gelir. Biz eğer bu anahtar kelimede ürün satmıyorsak bol bol para yakarız. Bu durumda kullanıcını arama niyetini iyi analiz etmeliyiz.

iki ayrı boyut vardır bunlar “Arama Sorguları” ve “Anahtar Kelimeler“. Şimdi onları nasıl kullanacağımızı görelim. “Edinme”  > “Kampanyalar” ve ardından iki sekme ücretli ve organik anahtar kelimemiz var. Öncelikle organik anahtar kelimelerin ne olduğunu görelim.

Organik Anahtar Kelimeler

organik anahtar kelimeler

Resmi Büyüt

Organik anahtar kelimeler bildiğimiz kullanıcıların arama motoruna yazdıkları sorgular sonucunda sitemize gelmesidir. Google erişimi engellediği için buna benzer oturumların %95’inden fazlası bir anahtar kelimeye sahip olacak (sağlanmamıştır). Google’ın gizlilik politikasından dolayı bu anahtar kelimeleri göstermiyor. Bu rapor bize bir şey sunmadığından ücretli anahtar kelimeler raporuna geçelim.

Ücretli Anahtar Kelimeler

ücretli anahtar kelime analizi

Resmi Büyüt

Anahtar kelime ve arama sorgusu arasındaki farkın ne olduğunu zaten bildiğimiz için kombinasyonlarını deneyeceğiz. Ama önce bu rapora sade şekilde bakalım. Satır satır inceleyerek buradaki anahtar kelimelerin içeriğimiz ile alakalı olup olmadığını inceleyelim. Çünkü kullanıcıların arama sorgusu sonucunda vardığı noktada beklentisin karşılanmasını bekler.

Burada dikkat edilecek nokta ücretli anahtar kelimeler raporundaysanız, anahtar kelimeler için belirli ücrete katlanmanız gerekiyor. Bu yüzden paramızın karşılığını alabilmek için anahtar kelimelerimizin iyi çalışması gerekiyor. Eğer anahtar kelimelerimiz iyi çalışmıyorsa sonucunda yüksek “Hemen Çıkma Oranı” olacaktır.

Benzer anahtar kelimeler görmeniz çok normal hatta aynı anahtar kelimede farklı hemen çıkma oranları ile karşılaşmanız da normaldir. O yüzden bu anahtar kelimeleri hangi sorgular tetiklediğini bulmak önemlidir. O yüzden yukarıda bulunan “Arama Sorgusu“‘na tıklayarak incelememizi yapalım.

anahtar kelime sorgusu

Resmi Büyüt

Burada kullanıcıların arama motorlarına yazdıkları gerçek kelimeler olduğunu bildiğimiz için raporun okunması daha kolaydır. Bu raporun güzel yanı kullanıcıları neler aradığını görmektir. O yüzden bu raporu satır satır kontrol edin. Hangi konularda arama yapılıp sizin sitenize gelmişler ve sonucunda nasıl davranış sergilemişler.

Bu yüzden lütfen kontrol edin çünkü anahtar kelimelere göre daha değerli verilerdir. Atacağımız diğer adım ise “Anahtar Kelime” ve “Arama Sorgusu” arasındaki ilişkidir. Öyleyse, burada basit bir anahtar kelime ve arama sorgusu kombinasyonu yapalım.

ücretli anahtar kelime arama sorgusu

Resmi Büyüt

Bu raporda yapılacak çok basit bir şey var. Tek bir anahtar kelimeyle ilgili çok sayıda arama sorgusu ve bunların kullanıcılar arasında alaka düzeyi olarak farklılık gösterebilir. Filtreleme alanını kullanarak raporumuzu detaylandıralım.

anahtar kelime fitreleme

bir anahtar kelimenin altındaki bu arama sorguları arasında Hemen Çıkma oranının farklı olduğunu görebiliriz. Bu kombinasyonu kullanarak reklamlarınızın ölçümlemesini yapın. Sonuçta bu anahtar kelimeler için para ödüyorsunuz. Ayrıca, negatif anahtar kelimelerden oluşan bir liste oluşturmamıza yardımcı olabilir.

Negatif anahtar kelimeler reklamlarımızın gösterilmesini istemediğimiz anahtar kelimelerdir. En kötü performans gösteren arama sorgularını bulmaya çalışın. Burada 2 seçeneğiniz var, ya bunun için içerik oluşturabilir ve işinizi onunla ilişkilendirebilirsiniz yada bu alıştırmayı yaparak hangi anahtar kelimelerin işe yarayıp yaramadığını öğrenerek reklamlarınızın optimizasyonunu yapabilirsiniz.

Ferhat Burak Maden

Selam! Ben Burak, E-Ticaret ve Dijital Pazarlamaya Gönül Vermiş İşini Aşk İle Yapan Aynı Zamanda Bildiklerimi Aktarmaktan Zevk Alan ?️SEO | PPC | SMM | Analytics | ? E-Ticaret ve Dijital Pazarlama Danışmanıyım. Bana Sormak İstediğiniz Herhangi Bir Soru Varsa Lütfen Çekinmeden Yorumlar Bölümüne Yazın. En Kısa Sürede Sorunuzu Yanıtlayacağımdan Emin Olabilirsiniz. Şirketiniz İçin Danışmanlık Almak İstiyorsanız WhatsApp Butonuna Tıklayarak Yada İletişim Bölümünden Form Doldurarak İletişime Geçebilirsiniz. Görüşmek Üzere... ?

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu