Google Analytics

Google Analytics Gelişmiş Segment Kurulumu

Şimdiye kadar sadece Google analytics’in bize sunmuş olduğu toplanan verilere bakıyorduk. Bir gruptaki kullanıcılar, tüm trafik kaynaklarına, yeni ve geri dönen ziyaretçiler, cihaz türlerine göre verilere sahip olduğumuz anlamına gelir. Pek çok analiz için bu görünümü kullanmak sorun değildir. Ancak biraz gelişmiş analizler kullanarak bakış açınızı geliştirebilirsiniz.

GA’da çok sayıda önceden tanımlanmış segmentleri vardır. Herhangi bir senaryodan segmentleri nasıl oluşturacağımızı göstereceğim. GA, neredeyse her boyut ve metriğe göre segment oluşturmamızı ve bunların bir kombinasyonunu oluşturmamıza olanak sağlar. Gelişmiş analitik düşünce söz konusu olduğunda bu yöntem çok güçlü bir teknik haline geliyor.

segment

Resmi Büyüt

Segment ekle’ye basarak incelemeye başlayalım.

segment ekle

Resmi Büyüt

Google Analytics varsayılan olarak makul miktarda yapılabilecekleri önceden tanımlanmış segmentlere sahiptir. Bu nedenle, galeriden içe aktar’a tıklarsanız birçok segment içeren Google analiz çözüm galerisini görürsünüz. Böylece bunları sıfırdan oluşturmadan içe aktarmanıza olanak tanıması güzel uygulamadır.

segment oluşturma

Resmi Büyüt

Gelişmiş alandan segment oluşturmaya başlayalım.

Segmentte görmek istediğimiz verileri dahil edebileceğimiz veya hariç tutabileceğimiz oturumlarımız var. Dilediğimiz gibi sahip olduğumuz tüm boyutlar ve metrikler arasından seçim yapabiliriz.

Basit bir örnekten yola çıkarak; Cihaz kategorisinden mobile olanları segmentlere ayırıp isim vererek kaydedebiliriz. Segmenleri oluştururken güzel bir yanı ise sağ tarafta bulunan bizim oluşturduğumuz segmentlere göre tüm kullanıcılara olan oranını veriyor. Yani Tüm kullanıcılara oranlar mobil kullanıcıları %92,45.

segment örneği

Resmi Büyüt

Kaydet dedikten sonra bir dk kadar verileri toparlama süresi olabilir. İşlem tamamlandıktan sonra aşağıdaki grafik gibi grafik ile karşılaşırız.

mobil oturumlar

Resmi Büyüt

Şimdi Google Analytics’te sahip olduğumuz herhangi bir raporu inceleyecek olursak, bu yalnızca değerli oturumlar için segmente ayırmak zaman tasarrufu açısından önemlidir. Aynı zamanda birden fazla segment oluşturarak da segmentler arasında karşılaştırma yapabilmekteyiz. Ama bu karşılaştırmayı yaparken mantık çerçevesinde olması gerekiyor yoksa anlamsız veriler ile karşı karşıya kalırsınız.

Bir örnek; Benzersiz satın almaların ve kullanıcı başına en az 3 satın alma işlemi yapanların genele olan oranına bakalım;

segment oluşturma örneği

Resmi Büyüt

Segmentleri doğru kullanmakta fayda var yoksa zamanınız boşa harcarsınız. Segment oluşturarak boyutları ve metrikleri incelemek ileri tekniklerdendir. O yüzden kendinizi geliştirmek için sık sık bu yönteme başvurun.

Ferhat Burak Maden

Selam! Ben Burak, E-Ticaret ve Dijital Pazarlamaya Gönül Vermiş İşini Aşk İle Yapan Aynı Zamanda Bildiklerimi Aktarmaktan Zevk Alan ?️SEO | PPC | SMM | Analytics | ? E-Ticaret ve Dijital Pazarlama Danışmanıyım. Bana Sormak İstediğiniz Herhangi Bir Soru Varsa Lütfen Çekinmeden Yorumlar Bölümüne Yazın. En Kısa Sürede Sorunuzu Yanıtlayacağımdan Emin Olabilirsiniz. Şirketiniz İçin Danışmanlık Almak İstiyorsanız WhatsApp Butonuna Tıklayarak Yada İletişim Bölümünden Form Doldurarak İletişime Geçebilirsiniz. Görüşmek Üzere... ?

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu