Google Analytics

Google Analytics Gelişmiş Segment Kurulumu

Şimdiye kadar sadece toplanan verilere bakıyorduk. Bir gruptaki kullanıcılar tüm trafik kaynaklarına yeni ve geri dönen cihaz türlerine sahip olduğumuz anlamına gelir. Pek çok analiz için bu görünümü kullanmak tamamen sorun değildir, ancak biraz gelişmiş analizler kullanarak bakış açınızı geliştirebilirsiniz.

GA’da çok sayıda önceden tanımlanmış segmentleri vardır. Herhangi bir senaryodan segmentleri nasıl oluşturacağımızı göstereceğiz. GA, neredeyse her boyut ve metriğe göre segment oluşturmamızı ve bunların bir kombinasyonunu oluşturmamıza olanak sağlar. Gelişmiş analitik düşünce söz konusu olduğunda bu çok güçlü bir tekniktir.

segment

Segment ekle’ye basarak incelemeye başlayalım.

segment ekle

Google Analytics varsayılan olarak makul miktarda yapılabilecekleri önceden tanımlanmış segmentlere sahiptir. Bu nedenle, galeriden içe aktar’a tıklarsanız, birçok segment içeren Google analiz çözüm galerisini görürsünüz. böylece bunları sıfırdan oluşturmadan içe aktarabilirsiniz.

Gelişmiş alandan segment oluşturmaya başlayalım. Aslında adı gibi zor değil buradan segment oluşturmak.

Segmentte bir şeyi dahil edebileceğimiz veya hariç tutabileceğimiz oturumlarımız var ve şimdi Sahip olduğumuz tüm boyutlar ve metrikler arasından seçim yapabiliriz.

Basit bir örnekten yola çıkarak; Cihaz kategorisinden mobile olanları segmentlere ayırıp isim vererek kaydedebiliriz. Segmenleri oluştururken güzel bir yanı ise sağ tarafta bulunan bizim oluşturduğumuz segmentlere göre tüm kullanıcılara olan oranını veriyor. Yani Tüm kullanıcılara oranlar mobil kullanıcıları %92,45.

segment örneği

Kaydet dedikten sonra bir dk kadar verileri toparlama süresi olabilir. İşlem tamamlandıktan sonra aşağıdaki grafik gibi grafik ile karşılaşırız.

mobil oturumlar

Şimdi Google Analytics’te sahip olduğumuz herhangi bir raporu inceleyecek olursak, bu yalnızca değerli oturumlar için segmente ayırmak zaman tasarufu açısından önemlidir. Aynı zamanda birden fazla segment oluşturarak da segmentler arasında karşılaştırma yapabilmekteyiz. Ama bu karşılaştırmayı yaparken mantık çerçevesinde olması gerekiyor yoksa anlamsız veriler ile karşı karşıya kalırsınız.

Bir örnek; Benzersiz satın almaların ve kullanıcı başına en az 3 satın alma işlemi yapanların genele olan oranına bakalım;

Segmentleri doğru kullanmakta fayda var yoksa zamanınız boşa harcarsınız. Segment oluşturarak boyutları ve metrikleri incelemek ileri tekniklerdendir. O yüzden kendinizi geliştirmek için sık sık bu yönteme başvurun.

Ferhat Burak Maden

Selam! Ben Burak, Dijital Pazarlamaya Gönül Vermiş İşini Aşk İle Yapan Aynı Zamanda Öğrendiklerini Aktarmaktan Zevk Alan Dijital Pazarlama Uzmanıyım. Bana Sormak İstediğiniz Herhangi Bir Soru Varsa Lütfen Çekinmeden Yorumlar Bölümüne Yazın. En Kısa Sürede Sorunuzu Yanıtlayacağımdan Emin Olabilirsiniz. Görüşmek Üzere...

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu