Google Analytics

Google Analytics ile Sayfa Hız Ölçümü Nasıl Yapılır?

Son zamanlarda özellikle e-ticaret siteleri için site hızı tartışma konularından biri olmuştur. Site hızı Google’un sıralama faktörleri arasında vazgeçilmez şartlarından biridir. Çünkü Google kullanıcı deneyimine çok önem veriyor ve hepimiz geç açılan web sayfasıyla karşılaşmak istemeyiz. Bu yüzde siteniz hızlı olmak zorunda. Site hızı hemen hemen her dijital pazarlama faaliyetlerini ciddi oranda etkiler.

Site Hızının Etkilerini Google Anlaytics İle Ölçümlemeye Başlayın.

  1. Öncelikle kullanıcı deneyeyimini iyi sunabilmek ve ziyaretçilerinizi müşterilere dönüştürürken sorun yaşamak istemiyorsanız mutlaka hız hız hız.
  2. Google’ın özellikle mobil cihazlarda hızlı yüklenen web sitelerini tercih ettiği bir sır değil. Google’ın sıralama sırasında kesinlikle dikkate aldığı sinyallerden biridir.
  3. Dijital reklam kampanyaları.Burada çok basit kural geçerlidir. Dönüşüm oranı ne kadar iyi olursa kampanyanın performansı da o kadar iyi olur.

Öyleyse neden paranızı daha etkin bir şekilde harcamayasınız? Site hız raporuna detaylı bir şekilde göz atalım. Google Analytics’i açtıktan sonra Davranış-Site Hızı-Genel Bakış raporuna tıklayalım.

 

Site Hızı Genel Bakış Raporu

Google Analytics ile Gelişmiş Sayfa Hız Ölçümü

Bu raporda ilk bakmamız gereken yer Ort. Sayfa Yükleme Süres’dir. Raporda da görüldüğü gibi Web sitesi yükleme süresi 6,61 saniye. Bu skor web site ziyaretçilerinin katlanabileceği süre olmayabilir. Araştırmalarda ortalama kullanıcılar bir web sitesini ortalama 2 ile 3 saniye beklemeye razı oldukları ortaya çıkmıştır. Ayrıca 4 saniye’den sonra her saniye için gelirin ortalama %4,42 oranında düştüğü belirlenmiştir.

Bu yüzden kesinlikle kontrol altına almanız gereken metriklerden en önemlilerindendir. Bu web sitesi gibi web siteniz 6 ile 7 saniye arasında açılıyorsa çalışmaya başlarken önceliğiniz sitenin performansını arttırmak olmalıdır. Unutmayın 1 saniye erken açılan web sitesi dönüşüm oranlarımızda ciddi fark yaratabilir.

Bu yüzden lütfen bu raporu kontrol edin ve mümkün olduğunca sayfa yüklenme süresini küçültmeye çalışın.  Burada bahsetmeye değer başka bir şey de sayfa yükleme süresinin uymamız gereken tek ölçüm olmamasıdır. Çünkü sayfa yükleme süresi tüm içeriklerinizin yüklendiği ve kullanıcının önünde görüntülendiği andır. İçeriğe göre tüm HTML içeriğiniz, ardından tüm dahili ve harici resimler, javascript dosyaları, .css dosyalarının yüklenme süresi sitenize ilk defa gelenlerin sayısı fazla ise bu süre artabilir.

Bu yüzden çok ciddiye almamıza gerek yok ama bu raporu da ihmal edeceğiniz anlamına gelmez. Bir sorunumuzun nerede olabileceğine bulmaya dair iyi bir başlangıç ​​noktasıdır. Bir sonraki kontrol edeceğiniz rapor ise Sayfa Zamanlamaları raporudur.

Sayfa Zamanlamaları Raporu

sayfa zamanlamaları raporu

Belirli bir sayfanın sayfa yükleme süresini web sitesinin geneliyle karşılaştırılmasıdır. Bu raporların bize söylediği hemen hemen bu. Ortamayı baz alarak ortadan ikiye bir çizgi çizer ve sol tarafta yeşil ile gösterilenler ortalama sayfa görüntüme sürenin altında kalanları gösterir. Sağ tarafında kırmızı ile gösterilen alan ise ortalamanın çok daha üstünde açılan sayfaları gösterir.

Bu raporda 2. satırdaki sayfa ortalama görüntülenme süresinden %55,25 daha geç açıldığını gösteriyor. Böylece, sayfa sayfa kontrol edip yavaş sayfaların nedenini bulmaya çalışabilirsiniz. Bazı durumlarda bu rapor çok fazla satırdan oluşabilir. Eğer binlerce sayfaya ayıracak zamanınız yok ise içerik gruplandırması yoluna giderek sayfaları belirli gruplara göre analiz de edebilirsiniz.

İçerik gruplandırmasının nasıl yapıldığını öğrenmek için tıklayın » ferhatburakmaden/icerik-gruplandirmasi-olusturma

Hız Önerileri Raporu

Bu raporda bize sunulan şeyler aşağı yukarı daha önceki raporlar da sunulanın aynısı. Tek fark PageSpeed önerileridir. Aslında bu harika bir özelliktir. Örneğin ilk satırda hız skorumuzu geliştirmemiz için bize 4 öneri sunulmuş. Öneriye tıkladığımızda Google PageSpeed ​​araçlarına yönlendiriyor.

PageSpeed  aracı web sitemizin, hem mobil hem de masaüstü için sitemizin nasıl performans gösterdiğini bize anlatıyor. Ve yaptığı tek şey bu değil. Aynı zamanda web sitemizin hangi konularda performans kayıplarını bize gösteridiği için nerelerde çalışma yapmamız gerektiği konusunda biz rehber olur.

Ve ayrıca bu öneride değil ama size ne demek istediğimi göstereyim. Örneğin tıklarsak küçültme javascript üzerinde bize aynı zamanda kaç veya yüzde azaltma yapacağını söyleyecektir, böylece biz bu dosyayı küçülterek sayfa yükleme süresinden% 65 tasarruf edebileceğimizi görün ki bu harika bir şey, kodunuzun optimizasyonu söz konusu olduğunda başlamak için en iyi şeyin ne olduğunu bulabiliriz veya harici ve dahili dosyalarınız.

Eğer web sitenizin, sayfa hızının ne kadar önemli olduğunu anlamadıysanız tekrar etmek ve tekrar vurgulamak istiyorum Sayfa Hızı konusunda lütfen dikkat edin. Site hızı dönüşüm oranınızı arttırma istiyorsanız çok ama çok önemli konudur.

Ferhat Burak Maden

Selam! Ben Burak, Dijital Pazarlamaya Gönül Vermiş İşini Aşk İle Yapan Aynı Zamanda Öğrendiklerini Aktarmaktan Zevk Alan Dijital Pazarlama Uzmanıyım. Bana Sormak İstediğiniz Herhangi Bir Soru Varsa Lütfen Çekinmeden Yorumlar Bölümüne Yazın. En Kısa Sürede Sorunuzu Yanıtlayacağımdan Emin Olabilirsiniz. Görüşmek Üzere...

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu