Facebook

Facebook Analytics Nedir? Eksiksiz ​​Kılavuzu İnceleyin

Facebook Analytics Nedir? sayfanızdaki beğenileri, sayfa görüntülemelerini ve daha fazlasını izlemenize olanak sağlayan Facebook’un ücretsiz sunmuş olduğu araçlardan biridir Facebook Analytics. Facebook Analytics, size hedef kitlenizin kim olduğunu ve sayfanızla nasıl etkileşimde bulunduklarını söyleyen harika araçlardan biridir. İşletmeniz Facebook kullanıyorsa, Facebook analizlerini kullanmanız gerekir. Her gün 1,62 milyar kullanıcıya ulaşan sosyal ağdan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olabilecek bilgiler ve verilerle doludur .

Facebook Analytics size, stratejinizi hassaslaştırıp yatırım getirinizi ölçebilmeniz için sonuçlarınızı izlemenize ve ölçmenize yardımcı olabilecek tonlarca değerli bilgi sunar. Kullanıcıların Facebook’ta yayınladığınız içerikle nasıl ve ne zaman etkileşimde bulunduğunu anlamak, Facebook algoritmasının size karşı değil, sizin için çalıştığından emin olmanın önemli bir yoludur. Bu Facebook Insights kılavuzu, her bir metriğin genel sosyal medya stratejiniz için nasıl ve neden önemli olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır.

Facebook Sayfa Trendleri ve Facebook Kitle Analizleri

Facebook Sayfa Analizi ve Facebook Kitle Analizi, Facebook analiz araçlarıdır. İkisi arasında biraz çakışma var ancak çok farklı amaçlara hizmet ediyorlar. Her birinin nasıl kullanılacağının anahtarı aracın adıdır.

 • Facebook Sayfa Analizi: Facebook sayfanız ile alakalı içeriklerinizin etkileşimini ölçmenize olanak sağlan araçtır.
 • Facebook Kitle Analizi:  Facebook kitlenizi anlamanıza yardımcı olur, böylece reklamları daha iyi hedefleyebilir ve daha alakalı içerik oluşturabilirsiniz.

Facebook Analytics Nasıl Kullanılır?

Her şey sırayla. Facebook Sayfa Analizlerine erişmek için Facebook Sayfanıza gidin ve sol menüden İstatistiklere tıklayın.

Facebook Analytics Nedir?
Facebook üzerinden resim

Doğrudan sol taraftaki menüden Genel Bakış’ı tıklayarak istediğiniz zaman tekrar erişebileceğiniz Genel Bakış sayfanıza yönlendirilirsiniz .

Facebook Analytics Genel Bakış

Facebook Analytics genel bakış

Genel Bakış, Facebook Sayfanızda olan her şeyi kuşbakışı bir şekilde görmenizi sağlar. Son yedi veya 28 güne ait, geçerli güne veya bir önceki güne ait verileri görüntülemeyi seçebilirsiniz.

Genel Bakış, Sayfa Özeti’nden başlayarak üç bölüme ayrılmıştır Burada, bir dizi kategori için üst düzey metriklere sahip bir dizi grafik göreceksiniz:

 • Sayfadaki Eylemler: İletişim bilgileriniz ve harekete geçirici mesaj düğmeniz için toplam tıklama sayısı
 • Sayfa Görüntülemeleri: Facebook’a giriş yapmayanlar da dahil olmak üzere Facebook Sayfanızın toplam görüntüleme sayısı.
 • Sayfa Önizlemeleri: Sayfanızın önizlemesini görmek için kullanıcıların farelerini Sayfa bilgilerinizin üzerine getirme sayısı.
 • Sayfa Beğenmeleri: Yeni beğenilerin sayısı.
 • Gönderi Erişimi: Yayınlarınızı zaman çizelgelerinde gören kişi sayısı.
 • Hikaye Erişimi: Hikayelerinizi gören insan sayısı.
 • Öneriler: Sayfanızı öneren kişi sayısı.
 • Gönderi Etkileşimi: Toplam gönderi beğenileri, yorumlar, paylaşımlar ve diğer katılımlar.
 • Tabsiyeler: Mesajlara ne sıklıkta ve ne kadar hızlı yanıt verdiğinizin değerlendirilmesi.
 • Videolar: Üç saniyeden fazla video görüntüleme sayısı.
 • Sayfa takipçileri: Yeni takipçilerin sayısı

Daha ayrıntılı bilgi almak için bu grafiklerden herhangi birini veya soldaki menüden ilgili öğeyi tıklayabilirsiniz. İkinci bölüme En Yeni 5 Gönderiniz denir. Bu size en son yayınlarınız için erişim ve etkileşim numaralarını verir. En iyi performans gösteren yayınlarınızı doğrudan bu ekrandan yükseltme seçeneği de vardır.

Son olarak, İzlenecek Sayfalar adlı bir bölüm göreceksiniz . Bu bölümde, kendinizle karşılaştırmak istediğiniz Sayfaları manuel olarak ekleyebilirsiniz. Örneğin, nasıl ölçtüğünüzü görmek için bir rakibin sayfası ekleyebilirsiniz. Bu, sonuçlarınızı sektörünüzdeki büyük oyuncularla karşılaştırmak için iyi bir yol olabilir.

Doğrudan sayfa özetinin altında, Reklam Sonuçları Taşındı başlıklı bir kutu görürsünüz Facebook reklamları için yapılan tüm izleme, Reklam Merkezi adlı ayrı bir reklam analizi sayfasına taşındı.

Facebook Analytics: Gönderiler

Facebook sayfası analiz panonuzun Gönderiler bölümü, yayınlarınız ve sayfanızdaki etkinlik hakkında üç sekmeye ayrılmış tonlarca önemli bilgi verir:

 • Hayranlarınız Çevrimiçi Olduğunda
 • Yazı Türleri
 • İzlediğiniz Sayfalardan En Çok Gönderilenler

Biraz kafa karıştırıcı, çünkü bu sekmelerden birine tıkladığınızda yalnızca ekranın üst kısmındaki kutudaki bilgiler değişir. Bu üst kutunun altındaki Yayınlanan Tüm Gönderiler adlı bölümdeki bilgiler aynı kalır.

Facebook Analytics gönderiler
Sayfanın üst kısmındaki tek tek sekmelerden neler öğrenebileceğinize geçmeden önce Yayınlanan Tüm Yayınlar bölümünden başlayacağız.
Yayınlanan Tüm Gönderiler

Burada, Sayfanızda yayınladığınız tüm yayınların sonuçlarını inceleyebilirsiniz. Her gönderi için şunları görebilirsiniz:

 • Tür: Bu bir bağlantı gönderisi mi? Fotoğraf yayını? Bir video? Bu sütun, hangi yayın türlerinin kitlenize en çok hitap ettiğini anlamanıza yardımcı olabilir.
 • Hedefleme: Herkese açık bir yayın mıydı? Belirli bir kitleyi hedeflediniz mi? Sonuçları karşılaştırırken, hedeflenen grubu dikkate aldığınızdan emin olun.
 • Erişim: Varsayılan olarak, bu sütun yayınınızı erişen kişi sayısını gösterir. Ücretli ve organik erişimin dökümünü görmek için farenizi sarı çubuğun üzerine getirin. Yayınlanan Tüm Gönderiler bölümünün üstünde, bu sütunda görüntülenenleri değiştirmek için kullanabileceğiniz bir açılır menü bulunur. Diğer seçenekleriniz gösterimleri görüntülemek (organik ve ücretli) veya hayranlar ve hayran olmayanlar arasında ulaşmaktır.
 • Etkileşim: Burada her bir yayının aldığı tıklama sayısını ve birleşik reaksiyonların, yorumların ve paylaşımların sayısını görebilirsiniz.

Ayrıca yayınlarınızı doğrudan bu ekrandan yükseltme seçeneği de vardır. Şimdi bu ekranın üst kısmındaki üç sekmeden öğrenebileceğiniz ek bilgilere bakalım.

Hayranlarınız Çevrimiçi Olduğu Zaman

Bu grafik, hayranlarınızın çevrimiçi olduğu bir bakışta, seçtiğiniz zaman dilimi için ortalamayı gösterir. Farenizi grafik üzerinde kaydırarak günün her bir saati için belirli kitle numaraları alabilirsiniz. Farenizi grafiğin üzerindeki Günler kutularının üzerine getirerek haftanın çeşitli günleri için özel desenler de görebilirsiniz. Bu, hayranlarınızın hafta sonlarında hafta boyunca yaptıklarıyla aynı tarama düzenlerine sahip olup olmadığını kontrol etmenize yardımcı olabilir.

Gönderi Türleri

Bu bölüm, farklı yayın türlerinin erişim ve etkileşime bağlı olarak kitlenizle ne kadar iyi performans gösterdiğine dair toplu bir görünüm sunar.

İzlediğiniz Sayfalardan Başlıca Gönderiler

Burada, kendi sayfanıza ek olarak izlemeyi seçtiğiniz sayfalar hakkında daha ayrıntılı bilgi göreceksiniz. Sadece etkileşim sayılarını göreceksiniz, ancak bu yine de rakipleriniz için ne tür içeriklerin çalıştığı hakkında harika bilgiler sağlayabilir.

Facebook Analytics İpuçları ve İzlenecek Metrikler

Facebook Sayfa Analytics Kullanarak İzlemeniz Gerekenler

Facebook Page Insights, bu önemli işletme sorularını yanıtlamanıza yardımcı olabilir.

 • Erişim ve katılım: Gönderilerinizi kaç kişi gördü? Onlarla kim etkileşimde bulundu? Kişiler hangi yayınları gizledi? Kullanıcılar herhangi bir yayını spam olarak bildirdiler mi?
 • Eylemler: Kullanıcılar Sayfanızda hangi işlemleri yapar? Harekete geçirici mesaj düğmenizi kaç kişi tıkladı? Web sitenize kaç kişi tıkladı?
 • Kişiler: Sayfanızı ziyaret eden kullanıcıların demografik özellikleri nelerdir? Kullanıcılar Sayfanızı ne zaman ziyaret eder? Kullanıcılar Sayfanızı nasıl bulur?
 • Görüntüleme sayısı: Sayfanızı kaç kişi görüntülüyor? Hangi bölümlere bakıyorlar?
 • Gönderiler: Gönderileriniz zaman içinde nasıl bir performans sergiliyor?

Verilere en fazla iki yıl öncesinden erişebilirsiniz. Bu, ilerlemenizi takip etmek için size uzun vadeli bilgiler sunar. Ayrıca, uzun vadede etkileşimi tetiklemeye devam eden çarpıcı içerikleri tanımlayabileceğiniz anlamına gelir.

Facebook Analytics ile En İyi Şekilde Yararlanmaya Yönelik İpuçları

Bu kulağa bariz gelebilir, ancak tekrarlanması çok önemlidir. Gelecekte sonuçlarınızı iyileştirmek için bu bilgileri kullanmazsanız performansınızı izlemenin çok az anlamı vardır. İşte öğrendiklerinize göre stratejinizi değiştirmenin bazı yolları:

Hedef Kitlenizi Yeniden Düşünün

Sayfanızı gerçekten ziyaret eden kullanıcılar, sayfanızı ziyaret edeceğini düşündüğünüz kişilerle aynı mıdır? Başka bir yerleşik Facebook Analytics aracı olan Kitle Analizleri’ni kullanarak kitleniz hakkında daha fazla ayrıntı alabileceğinizi unutmayın. Ancak buradaki Kişiler bölümünde iyi bir genel bakış elde edersiniz.

Facebook Analytics kişiler analizi

Daha da önemlisi, Sayfanızla en çok etkileşime giren kişiler kimlerdir? Sayfadaki Kişiler bölümünde, iletişim bilgilerinizi, harekete geçirici mesaj düğmesini veya web sitesini kimlerin yaş ve cinsiyete, ülkeye, şehre ve cihaza göre ayrılmış olarak tıkladığını görebilirsiniz.

Burada doğal olarak sizinle bağlantı kuran kitleyle daha iyi uyum sağlamak için Facebook içerik stratejinizi ayarlamayı deneyin.

Neyin İşe Yaradığını ve Neyin İşe Yaramadığını Öğrenin

İçeriğinizde, bu tür daha fazla yayın oluşturabilmeniz için iyi performans gösteren gönderileri arayın. Aynı zamanda, neyin yanlış gittiğini tespit edip edemeyeceğinizi görmek (ve tekrar yapmaktan kaçınmak) için postaları gizlemek veya spam olarak bildirmek gibi olumsuz etkileşimleri tetikleyen yayınları izleyin. Sol taraftaki menüden Erişim’i seçerek bu bilgileri bulabilirsiniz.

Facebook Analytics erişim analizi

Ve takip etmeyenlerinize bir göz atın. Sayfanızı izlemeyi bırakmayı seçen bir ani artış görürseniz, o gün yayınladığınız içeriğe bakın. Hayranlarınızı rahatsız eden bir şey paylaştınız mı? Bu bilgileri soldaki menüden Takipçiler sekmesinin altında bulabilirsiniz .

Facebook Analytics takipçi analizleri

Yayınlarınızı En İyi Zamanda Planlayın

Facebook’ta zamanlama önemlidir. İlk başladığınızda, yayınlarınızı uzmanlar tarafından toplanan verilere göre zamanlamak iyi bir fikirdir.

Ancak, kendi Facebook Sayfanız hakkında gerçek verilere sahip olduğunuzda, yayınlarınızı kendi kitlenizin çevrimiçi olma olasılığı en yüksek olan zamanlara göre planlayabilirsiniz. Bu bilgiyi Erişim altında bulabilirsiniz .

Sayfanızı Tercih Ettiğiniz İşlem İçin Optimize Edin

Facebook Page Insights, kullanıcıların yayınlarla etkileşimden iletişim bilgilerinize tıklamanızdan web sitenize tıklamanıza kadar web sitenizde hangi işlemleri gerçekleştirdiğini gösterir.

Facebook Analytics sayfadaki eylemler

Peki bu eylemler Facebook pazarlama stratejinizde belirtilen hedeflerle nasıl uyumlu ?

Kullanıcıların Sayfanızda gerçekten ne yapmalarını istediğinizi düşünün. Ardından, Sayfa kullanıcılarınızdaki olası işlemlerden en çok hangilerinin gerçekleştirildiğini görmek için Sayfa İstatistiklerini kullanın.

Sayfanızı, tercih ettiğiniz işlemlerin yönüne yönlendirmek için nasıl hassaslaştırabilirsiniz? Belki harekete geçirici mesaj düğmenizi değiştirmeyi düşünmelisiniz. Belki sabitlenmiş yayınınızı değiştirmeniz gerekir.

Sayfa Trendleri, küçük değişikliklerin nasıl büyük bir etkisi olabileceğini görmenize ve Facebook Sayfanızın en önemli işletme hedeflerinizi desteklediğinden emin olmanıza yardımcı olur.

Sık Sık Kontrol Edin

Facebook Sayfa Analytics ile verileri dışarı aktar yapmak tek seferlik bir etkinlik değildir. Facebook analitik verileriniz sürekli güncelleniyor, bu nedenle geliştiğini gördüğünüz desenlere dikkat etmek isteyeceksiniz.

Kalıcı bir kayıt tutmak veya verilerinizi farklı bir analiz aracına aktarmak istiyorsanız, bunu da yapabilirsiniz. Sayfanızla ilgili verileri son iki yılda 180 günlük bir dönemden indirmek için genel bakış sekmesinin sağ üst tarafındaki Verileri Dışa Aktar’ı tıklayın.

Facebook Analytics verileri dışarı aktar

Sayfanız, gönderi veya videolarınız için veri indirmeyi seçebilirsiniz. Sizin için en uygun tarih aralığını ve dosya biçimini seçmeniz yeterlidir.

Ferhat Burak Maden

Selam! Ben Burak, E-Ticaret ve Dijital Pazarlamaya Gönül Vermiş İşini Aşk İle Yapan Aynı Zamanda Bildiklerimi Aktarmaktan Zevk Alan 🏆️SEO | PPC | SMM | Analytics | 🔥 E-Ticaret ve Dijital Pazarlama Danışmanıyım. Bana Sormak İstediğiniz Herhangi Bir Soru Varsa Lütfen Çekinmeden Yorumlar Bölümüne Yazın. En Kısa Sürede Sorunuzu Yanıtlayacağımdan Emin Olabilirsiniz. Şirketiniz İçin Danışmanlık Almak İstiyorsanız WhatsApp Butonuna Tıklayarak Yada İletişim Bölümünden Form Doldurarak İletişime Geçebilirsiniz. Görüşmek Üzere... 👋

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu