SEO

Seo Analiz Nedir? Site İçi ve Dışı SEO Analiz Yöntemleri

Aklınızda deli sorular Seo Analiz, Seo Analiz Nedir, Seo Analiz Nasıl Yapılır, Google SEO Analizi, SEO Analiz Siteleri, Site İçi SEO Analizi ve Site Dışı SEO Nasıl Yapılır? Tüm bu sorularınıza tek bir içerikte yanıtlamaya çalıştım. Lafı uzatmadan başlayalım.

Müşterileri için benzersiz içerik seo uzmanı ve müşteri için backlink alan ajanslar veya seo danışmanı var. Ben %100 her ikisinin de bir sıralama açısından önemli olduğunu kabul ediyorum, ancak web siteniz teknik Seo analizi iyi yapılmamışsa iyi içerik bol backlink ne kadar iyi sonuç verir?

Ben bu yöntemler ile orta ve uzun vadede SEO analiz‘i iyi yapmadığınız sürece sonuç vereceğini düşünmeyenlerdenim. Dünyanın en iyi sitelerden backlin’ler alın eğer teknik Seo çalışmanız iyi değilse size fayda sağlamayacaktır.

İnsanlar genellikle SEO analiz çalışmasının çok kolay olduğunu düşünür. Birkaç bağlantı ve birkaç makale ile ilk sıraya hooop diye yerleşeceğini düşünür. Teknik açıdan çok temel düzeltmeler genellikle fark edilmez çünkü SEO çalışmalarında site denetimleri göz ardı edilir. Google’ın bir web sitesini nasıl taradığını veya web sitelerinin arama motorlarında iyi performans göstermesi için nasıl yapılandırılması gerektiği konusunda çok kafa yormazlar.

Teknik SEO Analizi Nedir? SEO Analizleri Neleri Kapsar?

Teknik SEO analizi birkaç küçük ayar değildir bazen çok karmaşık olabilir. Ancak düzenli site denetimleri, sunucularınızın günlük SEO analizi yaparak ve diğer analiz araçlarını kullanarak, web sitenizin nasıl çalıştığını anlamanıza yardımcı olacaktır. Teknik açıdan web sitelerinde görünen en yaygın sorunlardan bazıları şunlardır:

 • Bot deneyimini kullanıcı deneyimi kadar iyi hale getirmemek.
 • Yavaş yüklenen web siteleri.
 • SSL geçişinin zayıf olması nedeniyle yüklemede kaybedilen zaman.
 • 301 yönlendirmeleri yerine geçici yönlendirmeler kullanılması.
 • CSS, JS ve diğer kodların nasıl çalıştığı konusunda eksik kalınması.

Çok daha fazlası var, aşağıda biraz daha ayrıntılı olarak ele alacağım, çünkü yukarıda sadece bazı temeller var ama bir web sitesinin arka ucunda yapılması gereken çok şey var.

SEO Analiz İçin Web Sitesi Mimarisi

Web siteleri her zaman büyüyor ve özellikle E-ticaret siteleri söz konusu olduğunda teknik SEO analiz düzeltmelerinden bazılarının yapılması gerektiğinde düşünce yapınızda bazı değişikliklere gitmeniz gerekiyor. E-ticaret seo analiz çalışması yaparken kurumsal web sitelerinde yada bloglarda yapılan Seo düşüncesinden çıkmanız gerekiyor.

Başlık etiketleri, benzersiz içerik, resim etiketleme, meta açıklamalar ve saatlerce araştırma ve rakip analizinden sonra anahtar kelimelerinizi uygulama gibi temel Site İçi Seo analiz çalışmasının ötesinde düşünmeniz gereken çok daha fazla değişkenler var.

 • Arama motorlarına uygun talimatı vermek için robots.txt dosyanızı kullanın.
 • Conanical Etiketini aktif kullanın
 • URL’leri biçimlendirin
 • Kategori sayfasında filtreleri kullanın
 • Sayfalandırmalara özen gösterin
 • Yapısal veri işaretlemesi
 • Dahili bağlantı kullanma

Günlük Dosyası Analizi

Yukarıdakilerin tümünü yaptıktan sonra günlük dosyası analizine geçersiniz. Günlüklere bakmak ve arama motorlarının web sitenizi nasıl taradığını anlamak için kontrol listemizde dosya analizleri yer alır. Web sitenizdeki herhangi bir sorunu düzeltmek, bir işletme için daha iyi sıralamalara, daha fazla satışa ve daha fazla para kazanmasını sağlayacak seo analizi türlerinde biridir. Günlük dosya analizlerinizi yapabilmek için Splunk, GoAccess, Logzio araçlarını kullanabilirsiniz.

Günlük SEO Analizinin benim için en önemli kısmı, Google’ın bir web sitesinde sıralamak istediğiniz tüm sayfaları taradığından ve dizine eklediğinden filtre sayfalarını, iletişim sayfalarını ve diğer pek çok değeri olmayan sayfaları tararken ne kadar tarama bütçesini harcadığını öğrenmektir.

Herhangi bir hata kodlarını analiz ederek web sitenizin taranma sorunlarına müdahale edebilirsiniz. Hata kodlarına müdahale etmezseniz sayfalarınızın sıralama kaybına neden olabilir. Yanıt kollarınızda 404 hatasının veya 302 yönlendirmesinin olmadığından emin olun

SEO Analizi – Tarama Bütçesi

seo analizi

Tarama bütçesi Google’un sizin web siteniz için günlük tarayacağı sayfa sayısını verdiği analiz aracıdır. Sizin siteniz için bir miktar verir ve Google sitenize geldiğinde verdiği bütçe kadar sitenizi tarar. Eğer siz tarama bütçenizi doğru kullanmazsanız sizin için önemli olan sayfaları taramayabilir. Sitenizde çok fazla yinelenen URL varsa bunların hepsi bütçenizden yer.

SEO hizmeti ile İleri düzey Seo analiz çalışması yapacaksanız eğer tarama bütçesinin kontrolünü elinizde tutmanız gereken önemli seo çalışmalarından biridir. Tamama bütçenizi kontrol etmek için tıklayın > https://www.google.com/webmasters/tools/crawl-stats

Web Sitesi Hızı

seo analiz

Teknik seo analizi yaparken bakmanız gereken bir diğer şey ise site hızıdır. Yukarıdaki resimde de görebileceğiniz gibi, kendi web sitemin hız açısından biraz geliştirmem gerekiyor. Son haftalarda büyük bir gelişme kaydetti. Web sitenin hızı hayati sıralama faktörlerinden biri olduğuna inanıyorum. Zaten Google da web siteniz yeterince hızlı değilse sıralama kazanmanız zor olduğunu söylüyor. Çünkü hızlı açılan site kullanıcı deneyimi açısından önemli faktörlerde biri olduğu için ve Google da kullanıcı deneyimine çok önem verdiği için bizim site hızı konusuna extra zaman ayırmamız gerekmektedir. Sizde Google Pagespeed, GXMetrix veya Pingdom gibi araçları kullanarak web sitenizin ne kadar hızlı olduğunu kontrol edin. Kötü bir sunucu, çok büyük resim boyutları, web sitenizdeki CSS ve Javascript’i küçültmemek web sitenizi yavaşlatan faktörlerden bazılarıdır.

Teknik SEO Analiz her zaman SEO sürecinin önemli bir parçası olacaktır. Başarı ancak ve ancak Seo çalışmalarının bütün resmine odaklanarak gelmektedir.

SEO Denetimi – Site Audit

Teknik Seo analizlerinizde işlerimizi kolaylaştıracak Semrush aracı ile site denetimi yapın. Site denetimi, herhangi bir SEO analizine başlamadan önce atmanız gereken çok önemli bir adımdır. Seo denetim aracıyla sitenizde tam bir tarama yapmaktadır. Analiz sonucunda size sorun varsa nerelerden hangi sorunların olduğunu rapor şeklinde gösterir. En başından itibaren bu tür bilgileri bilmek, sitede yapılacak Seo çalışmasının boyutunu öğrenmenizde önemli bir etkendir.

Site denetimi yapmak için kullanabileceğiniz birkaç araç vardır; bunlardan bazıları:

Tüm bu araçlar kendi sistemlerini kullanır, yani bir araç yüzlerce hatayı bulurken, diğer seo araçları hiçbir hata bulmayabilir. Bu yüzden, hangisini aracı kullanırsanız kullanın eksiksiz denetim yapmak için kullanabildiğiniz kadar araç kullanın ve her hataya müdahale etmek için zaman ayırın.

Kişisel olarak kullanmayı tercih ettiğim araç SEMRush. Çünkü derinlemesine analiz yapma konusunda kendisini ispatlamış Seo araçlarından biridir.

SEMRush ile SEO Analizi

SEMRush’ta bir seo analizi başlatmak için önce bir proje oluşturmanız gerekir. Sol taraftaki projeler bölümüne gidin, Projenizi oluşturmaya başlayın zaten çok fazla bir şey yok site sizi yönlendirecek.

site seo analiz

site içi seo analizi

Projenizi oluşturduktan sonra denetimi başlatmanın zamanı geldi. Ben şimdi örnek üzerinden anlatımıma devam edeceğim.

google seo analiz

Bir denetimin kurulumu oldukça basittir. Tek yapmanız gereken kontrol etmek istediğiniz sayfa sayısını ve nasıl taramak istediğinizi seçmektir. Bu örnekte, yeni aldığım web sitesinde tam tarama yapmak için 20.000 tarama yapacağım.

seo analiz siteleri

Denetim tamamlandığında, aşağıdaki gibi bir genel bakış sayfası görürsünüz. Gördüğünüz gibi SEMRush denetimi 3 kategoriye ayırıyor; Hatalar, uyarılar, bildirimler . Sol tarafta da genel bir skor var. Üç ayrı kategori, önem düzeyi açısından sıralanır.

web site seo analizi

Yeni sitenin durumunda 7,921 hata olduğunu göreceksiniz. Bunlar, SEO’nuz üzerinde en büyük etkiye sahip olacakları için, en kısa sürede düzeltmeye gitmek istediğiniz konulardır. Hatalara tıklamak, onlara daha yakından bakmanızı sağlar.

web seo analiz

Artık hataların ne olduğunu görebilirsiniz. Yukarıda ilgili sitenin başlık etiketlerindeki problemleri, kırılan linkleri tekrar eden başlıklar gibi bir çok hatayı görebiliyoruz. Sadece bakmanız gereken bir sonraki şey uyarılardır. Bunlar, düzeltmeye gitmeniz için acil değildir, ancak düzeltilmedikçe siteniz üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir.

ayrıntılı seo analizi

ilgili sitede çok fazla uyarı var. Bunların çoğu, sitelerinin tüm bağlantılarını etkilemiş görünüyor. Bu uyarıların sayısına hızlı bir bakış atarak yapılacak işin ağırlığını görmenizi sağlar. Bu kadar hatanın olduğu bir sitede çalışmak çok fazla mesainizi alacaktır.

kurumsal seo analizi

Son olarak, bildirimler bölümüne bakınız. Bunlar aciliyeti daha az olan bildirimlerdir. Öncelikle hataları ve uyarıların sorunlarını çözdüğünüzde bakmanız gereken yerdir.

Ferhat Burak Maden

Selam! Ben Burak, E-Ticaret ve Dijital Pazarlamaya Gönül Vermiş İşini Aşk İle Yapan Aynı Zamanda Bildiklerimi Aktarmaktan Zevk Alan 🏆️SEO | PPC | SMM | Analytics | 🔥 E-Ticaret ve Dijital Pazarlama Danışmanıyım. Bana Sormak İstediğiniz Herhangi Bir Soru Varsa Lütfen Çekinmeden Yorumlar Bölümüne Yazın. En Kısa Sürede Sorunuzu Yanıtlayacağımdan Emin Olabilirsiniz. Şirketiniz İçin Danışmanlık Almak İstiyorsanız WhatsApp Butonuna Tıklayarak Yada İletişim Bölümünden Form Doldurarak İletişime Geçebilirsiniz. Görüşmek Üzere... 👋

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu