Google Ads

Google Ads’de Tek Anahtar Kelime Reklam Grupları Nasıl Kullanılır?

Tek Anahtar Kelimeli Reklam Grupları (SKAG’lar), Google Ads’de içinde yalnızca bir anahtar kelime bulunan reklam gruplarıdır. PPC pazarlamacılarının daha fazla kontrol ve daha temiz bir hesap yapısı elde etmesine yardımcı olurlar. Kalite Puanınızı iyileştirme, tıklama oranınızı (TO) artırma, sonuçlardan ödün vermeden reklam harcamanızı azaltma. Bunların tümü, Google Ads kullanan PPC pazarlamacılarının en önemli konularıdır.

TO’muzu %28,1 artırarak Kalite Puanımızı 5,56’dan 7,95’e (10 üzerinden) çıkardık. Nasıl yaptık? Tek anahtar kelime reklam grupları aracılığıyla. Bu taktik diğerleri kadar yaygın olarak bilinmese de akıllı pazarlamacılar bunu PPC harcamalarını en üst düzeye çıkarmak için kullanıyor. İşte bunu yapmak için bilmeniz gerekenler.

Kalite Puanı, ödediğiniz dönüşüm başına maliyet üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğundan, Google Ads hesabınızdaki en önemli metriklerden biridir.

Peki, Kalite Puanı nedir?

Yüksek düzeyde, üç farklı faktörden oluşur:

 1. Beklenen TO;
 2. Açılış sayfası deneyimi;
 3. Reklam alaka düzeyi.

Bu faktörlerin Kalite Puanı algoritmasındaki ağırlığı üzerine önemli miktarda araştırma yapılmıştır. Wordstream bir araştırmasında TO ve Kalite Puanının doğrudan ilişkili olduğunu tespit etti.

Benzer şekilde, AdEspresso, reklam alaka düzeyinin ve TO’nun artmasının tıklama başına maliyeti (TBM) düşürdüğünü ve muhtemelen Kalite Puanı iyileştirmesine işaret ettiğini buldu.

Tek Anahtar Kelime Reklam Grupları Nelerdir?

Adından da anlaşılacağı gibi, tek anahtar kelime reklam grupları, içinde yalnızca bir anahtar kelime bulunan reklam gruplarıdır.

Şu anda, muhtemelen reklam grubu başına birkaç anahtar kelimeniz var. Aslında, Google uzun süredir reklam grubu başına 10-20 anahtar kelime eklemenizi önerdi. Ancak bunu yapmanın sorunu, reklam grubunuzdaki tüm anahtar kelimelerle yüksek düzeyde alakalı reklamlar yazmanın çok zor olmasıdır .

Bunun yerine, insanların aradığı anahtar kelimeyi reklam metninize ekleyerek reklam alaka düzeyini artırabilirsiniz. Bunun etkisi, artan reklam alaka düzeyinizin bir TO artışını ve nihayetinde bir Kalite Puanı artışını tetiklemesidir.

Tek Anahtar Kelimeli Reklam Gruplarında Veri Güvenilirliği Nasıl Sağlanır?

PPC ile test biraz farklı çalışır. Test sonuçlarının güvenilir olmasını sağlamanın temel sorunu, arama sonuçlarının hiçbir zaman statik olmamasıdır – hepsi dinamiktir.

Örneğin, bir şey ararsanız ve ardından sayfayı yenilerseniz, farklı reklamlar olduğunu göreceksiniz. Çoğu reklamveren, bütçelerine bağlı olarak, reklamlarının aramaların %50-80’inde gösterilir.

Çoğu reklamverenin de birkaç farklı reklam metni varyasyonu vardır. Bu nedenle, bir havuzda 40 kadar farklı reklamınız olması muhtemeldir. Ardından, reklamınız, ~10 diğer reklamla birlikte bazı belirli aramalarda gösterilmek üzere Google tarafından seçilecektir. Bu nedenle, biraz kirlilik elde etme eğilimindesiniz ve ortalama bir değerle çalışmak zorundasınız .

Dikkate alınması gereken temel şeyler şunlardır:

 1. TO’da en büyük farkı yaratan ortalama konum;
 2. Gösterilen uzantı sayısı.

Tek Anahtar Kelimeli Reklam Grupları Nasıl Uygulanır?

Tek anahtar kelimeli reklam gruplarının nasıl oluşturulacağına geçmeden önce, her bir anahtar kelimeyi tek bir anahtar kelime reklam grubuna koymak istemeyebileceğinizi belirtmekte fayda var.

Tek anahtar kelime reklam grupları oluşturmak, anahtar kelimelerinizin her biri için iki uyarlanmış reklam metni varyasyonu oluşturmanız gerektiğinden çok zaman alıcıdır .

Bunun yerine 80/20 kuralını uygulamayı düşünmelisiniz. Bu, herhangi bir kampanyanın çıktısının %80’inin girdinin %20’si ile elde edildiğini belirtir.

Google Ads söz konusu olduğunda, dönüşümlerinizin %80’inin anahtar kelimelerinizin ilk %20’si tarafından oluşturulduğunu göreceksiniz. Bu nedenle, çabalarınızı bu anahtar kelimelere odaklamak ve bunları önce kendi tek anahtar kelime reklam gruplarına eklemek isteyeceksiniz.

Dört Adımlı Tek Anahtar Kelime Reklam Grubu Süreci

Şimdi adım adım işleme geçelim.

1. Adım: Bir arama terimleri raporu çalıştırın

Google Ads hesabınıza gidin ve Anahtar kelimeler sekmesini tıkladıktan sonra Arama terimleri raporuna gidin.

arama terimi raporu

2. Adım: Önceliklendirin

Arama terimleri raporunuzu dönüşüm sayısına göre sıralamanız gerekir. Bunu, aşağıda gösterildiği gibi dönüşüm sütun başlığına tıklayarak yapabilirsiniz.

dönüşüm sıralaması

Bunu yaptıktan sonra, artık en iyi performans gösteren tüm anahtar kelimeleri kendi tek anahtar kelime reklam gruplarına eklemek isteyeceksiniz.

3. Adım: Üç eşleme türünün tümünü ekleyin

Anahtar kelimeyi her üç eşleme türünde de (yani tam eşleme, sıralı eşleme ve geniş eşleme) tek anahtar kelime reklam grubuna ekleyin.

anahtar kelimeler

4. Adım: Belirli reklamlar oluşturun

Son aşama, anahtar kelimelerinize son derece özgü reklamlar oluşturmaktır.

Telif hakkı uyarısı

Hedeflediğiniz anahtar kelime bir rakibin markasını içeriyorsa burada çok dikkatli olmalısınız. Bundan emin olmak gerekir yoksa reklamınızın kopyası içinde marka adını içerir. Aksi takdirde, telif hakkı ihlali nedeniyle başınız belaya girebilir.

Tek Anahtar Kelimeli Reklam Gruplarının Performansı Nasıl İyileştirilir?

En yüksek performanslı tek anahtar kelime reklam grubunu oluşturmak, diğer tüm PPC stratejilerinde olduğu gibi, farklı reklam metni varyasyonlarını test etmenizi gerektiren yinelemeli bir süreçtir.

Hangi değer önermesi ve harekete geçirici mesajın hedef kitlenizde en çok yankı uyandırdığını görmenin tek yolu, hangi kombinasyonun TO’yu ve reklam alaka düzeyini en çok iyileştirdiğini görmek için bir test yapmaktır.

Wordstream, 30.000 kişiden gelen verileri analiz etti ve 100’de yalnızca bir reklamın ortalamadan altı kat daha yüksek bir TO’ya sahip olduğunu buldu. Ayrıca, 20 reklamdan yalnızca birinin ortalamadan üç kat daha yüksek bir TO’ya sahip olduğunu buldu.

Başka bir deyişle, ortalamanın üç katı olan TO’lar elde etmek için, doğru olanı bulmadan önce 20 farklı reklam metni varyasyonunu (ortalama olarak) test etmeniz gerekir.

Çoğu insan stratejik bir test sürecini atlar. Sonunda, reklamlarında çok az iyileştirme sağlayan rastgele, önemsiz değişiklikleri test ederler ve vazgeçerler.

Geniş kapsamlı test ederek başlayın

İşin püf noktası, geniş başlamak ve reklam metninizde önemli değişiklikler yapmaktır. Teklifinizi veya değer önermelerinizi değiştirin. Henüz başlık durumu ile cümle durumu arasında test yapmak gibi küçük değişiklikler yapmayın.

Tek anahtar kelime reklam gruplarının test edilmesi, alternatiften daha uzun sürebilir. Ancak, teste başlamadan önce bile muhtemelen bir gelişme fark edeceksiniz.

En güçlü üç ila dört değer önermesi seçin ve hedef kitlenizde hangisinin en iyi performansı gösterdiğini görmek için her birini test edin.

Sonuçlarınızın geçerliliğini hesaplama

Reklam metni testlerinizin ne zaman yeterli veriye sahip olduğunu ve ne zaman bittiğini belirlemek için, istatistiksel anlamlılık olup olmadığını belirlemek için hızlı bir hesaplama yapmanız gerekir. Bunu hem manuel hem de otomatik olarak yapmanın birkaç yolu vardır.

Daha küçük hesaplar için

Birkaç yüz reklam içeren daha küçük bir Google Ads hesabınız varsa, manuel olarak sizin için en iyi seçenek olacaktır. Perry Marshall, birinci ve ikinci reklamınız için tıklama sayısını ve TO’yu girmenize olanak tanıyan bir Splittester aracı oluşturdu. Ardından, bir reklamın kazanan olup olmadığını belirleyebileceğiniz güveni size söyleyecektir.

Ardından, reklamlarınızın farklı bir uzun vadeli yanıt oranına sahip olma olasılığını size söyleyecektir. Kesin olarak hareket edin çünkü USP’nizde yapılan değişiklikler genellikle TO’nuz üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.

Daha büyük hesaplar için

Binlerce hatta on binlerce reklam içeren daha büyük bir Google Ads hesabınız varsa, Adalysis gibi bu analizi sizin için otomatik olarak yapacak ve raporlar oluşturacak bir araç kullanmak daha iyi bir seçenektir.

Test bilgilerini arşivleme

Çalıştırdığınız tüm testlerinizi takip etmek için, reklam testi verilerinin Google Ads’de depolanması için önceki reklam metni varyasyonlarını duraklatmak (silmek yerine) akıllıca bir fikirdir. Bu, aynı teklifi büyük ölçekli hesaplarda iki kez test etmemenizi sağlar.

Değişiklikler, hesabınızdaki değişiklik günlüğünde de görülebilir. Buna, Ads’de Değişiklik geçmişi tıklanarak erişilebilir.

Şimdi, dar test etmeye başlayın

5-10 kapsamlı test yaptıktan sonra, hangi teklifin hedef kitlenizde en iyi yankı bulduğunu ve en yüksek TO’yu çektiğini belirleyebilmelisiniz.

Bir sonraki adım, daha küçük değişikliklere odaklanmaktır. Bunların TO’nuz üzerinde çok büyük etkileri olmayacağını unutmayın.

Test etmeyi düşünebileceğiniz bazı faktörler şunlardır:

 • Reklam metninde ticari markaların görüntülenmesi;
 • Mevsimlik manşetleri kullanmak;
 • Her kelimenin ilk harfini büyük yazmak;
 • Farklı noktalama işaretleri kullanma;
 • Yerelleştirilmiş anahtar kelimeler kullanmak;
 • Dinamik anahtar kelime eklemeyi kullanma;
 • Kelimelerin eş anlamlılarını kullanma.

Liste uzayıp gidiyor. Aslında bunlar, büyük TO getirileri elde etmeyi umarak, insanların Google Ads’deki reklamlarında en sık yaptığı değişiklik türleridir.

Çözüm

Tek anahtar kelime reklam grupları, Kalite Puanı algoritmasının %60’ından fazlasını oluşturan en önemli iki faktör olan hem reklam alaka düzeyinizi hem de TO’yu artırmak için inanılmaz derecede etkili bir yöntemdir. Ve Kalite Puanı arttığında TBM’niz düşer.

Tek anahtar kelimeli reklam grupları oluşturmak istiyorsanız izlemeniz gereken beş temel adım şunlardır:

 1. En iyi performans gösteren anahtar kelimelerinizi bulun.
 2. Her üç eşleme türündeki anahtar kelimeleri tek anahtar kelime reklam gruplarına ekleyin.
 3. Her bir anahtar kelime reklam grubu için özel, hedeflenmiş reklamlar oluşturun.
 4. Genel olarak test ederek başlayın, reklam metninizde önemli değişiklikler yapın (ör. teklifiniz, değer önermeniz).
 5. Bundan sonra, daha küçük, daha önemsiz faktörleri (örneğin noktalama işaretleri, büyük harf kullanımı) test etmeye başlayın.

Ferhat Burak Maden

Selam! Ben Burak, E-Ticaret ve Dijital Pazarlamaya Gönül Vermiş İşini Aşk İle Yapan Aynı Zamanda Bildiklerimi Aktarmaktan Zevk Alan 🏆️SEO | PPC | SMM | Analytics | 🔥 E-Ticaret ve Dijital Pazarlama Danışmanıyım. Bana Sormak İstediğiniz Herhangi Bir Soru Varsa Lütfen Çekinmeden Yorumlar Bölümüne Yazın. En Kısa Sürede Sorunuzu Yanıtlayacağımdan Emin Olabilirsiniz. Şirketiniz İçin Danışmanlık Almak İstiyorsanız WhatsApp Butonuna Tıklayarak Yada İletişim Bölümünden Form Doldurarak İletişime Geçebilirsiniz. Görüşmek Üzere... 👋

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu