SEO

SEO Araçları İle 2022’de Rakiplerinizin Önüne Geçmeyi Öğrenin

Kapsamlı 42 En İyi SEO Araçları rehberi. Ücretli seo araçları ve ücretsiz seo araçlarını sizlere fayda sağlayacak Dünyadaki SEO uzmanlarının kullandığı araçlarını derledim. Listede bulunan tüm SEO araçları Dünya da testleri yapılmış ve aktif olarak kullanılmaktadır. Haydi şimdi 42 en iyi SEO araçları inceleyelim. İhtiyacınıza hangisi cevap veriyorsa vakit kaybetmeden kullanmaya başlayın.

SEO Araçları

Genel hatlarıyla öğreneceğiz seo araçları;

  • Anahtar Kelime Araştırma Araçları
  • Site İçi SEO Araçları
  • Backlink Oluşturma Araçları
  • Teknik SEO Araçları
  • Serp Kontrol SEO Araçları
  • Analytics SEO Araçları
  • Local SEO Araçları
  • Diğer SEO Araçları

 

İÇİNDEKİLER

Anahtar Kelime Araştırma SEO Araçları

anahtar kelime seo araçları

Anahtar kelime seo araçları ile hedef kitlenizin aradığı konuları keşfedin. Rakiplerinizin önüne geçin.

1. Answer The Public Anahtar Kelime SEO Aracı

Answer The Public anahtar kelime araştırma Seo aracı hedef kitlenizin sorduğu soruları tek bir panelden görmenizi sağlar. Bu seo aracı verilerini Google’ın arama sonuçlarından çeker. Konu fikirleri oluşturmak için çok kullanışlıdır. Answer The Public aracının hem Ücretsiz hemde premium versiyonu vardır. Ücretsiz versiyonunda günlük arama limiti vardır.

2. Google Anahtar Kelime Planlayıcı

Google Anahtar Kelime Planlayıcı, Google’ın ücretsiz olarak sunduğu anahtar kelime araştırma seo aracıdır. En fazla arama çubuğuna yazacağınız anahtar kelimeleri veya bir web sitesinden veya URL’den anahtar kelime fikirleri oluşturmak için kullanılır.

Anahtar Kelime Planlayıcı’nın mutlak arama hacimleri verme konusunda kısıtlamaları olsa da, geleneksel anahtar kelime araştırma araçlarını kullanarak bulmakta zorlanabileceğiniz anahtar kelime fikirleri bulabilirsiniz.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı nasıl kullanıldığını öğrenmek istiyorsan Tıkla ⇒ ferhatburakmaden.com/google-anahtar-kelime-planlayicisi-kullanma

3. Ahrefs’ Keyword Generator – Ahrefs Anahtar Kelime Oluşturucu

Ahrefs ‘Keyword Generator, 170’ten fazla ülkede on milyardan fazla anahtar kelimeden oluşan herhangi bir ana -tohum anahtar kelimesi veya kelime öbeği için en iyi 100 anahtar kelime fikrini sunabiliyor.  Her öneri için tahmini aylık arama hacmini ve ayrıca ilk on fikir için Anahtar Kelime Zorluğu ( KD ) puanlarını gösterir. Ahrefs aracı Anahtar kelime fikirleri bulma konusunda Dünya’da kendini kanıtlamış ücretli SEO araçlarından biridir. Benimde aktif olarak kullandığım araçtır. Ücretli versiyonları vardır. Paket paket özelliklere ayrılmaktadır. En düşük paket aylık 99$ dır. Anahtar kelime araştırması yapmak için kesinlikle tavsiye ettiğim seo araclarından biridir.

4. Google Trends

Google Arama Trendleri, bir konunun zaman içindeki popülerliğini gösterir. Trend olan konuları yakalamak ve bu konularda içerik üretenler için harika bir araçtır. Ayrıca Google’un ücretsiz araçları arasındadır.

5. Keyworddit

Keyworddit, Reddit’ten anahtar kelimeleri çeken ücretsiz SEO aracıdır. Kitlenizin ilgilendiği, ancak sizi düşünmemiş olduğunuz konuları bulmada yararlıdır. Ama Türkçe aramalarda pek işe yaramıyor.

6. AlsoAsked.com

AlsoAsked.com, konunuz ile alakalı Google’ın sıkça sorulan sorular alanından verileri çeker. Makalenizde yanıtlamaya değer alt konular ve sorular bulmak için ideal ücretsiz seo araçları arasındadır.

7. Keyword Surfer

Keyword Surfer,  Google’a yazılan herhangi bir sorgu için tahmini küresel ve aylık arama hacimlerini gösteren ücretsiz bir Chrome Uzantısıdır. Kenar çubuğunda benzer anahtar kelimeleri ve ilgili terimleri de görebilirsiniz. Bu seo aracı ile SERP’lerden ayrılmadan anahtar kelime araştırması ve rekabet analiz yapmanızı kolaylaştırır .

Sayfa İçi SEO Araçları – On-page SEO Tools

site içi seo aracları

Bu araçlar, sayfalarınızı arama motorlarında daha üst sıralarda olacak şekilde optimize etmenize yardımcı olur.

8. Rank Math Wordpress SEO Aracı

Rank Math,  wordpress için sayfa içeriklerinizi SEO uyumlu yapmanızda size yardımcı olacak wordpress seo aracı eklentisidir. Yazılarınıza ve sayfalarınıza başlık, meta açıklamalar gibi eklemeler yapmanızı sağlar.

9. SERPSim

SERPSim, web sayfanızın Google’ın arama sonuçlarında nasıl görüneceğini gösterir. Tek yapmanız gereken önerilen başlığı, meta açıklamayı ve URL’yi girmek. SERPSim ayrıca başlığınızın ve açıklamanızın çok uzun olup olmadığını konusunda size geri bildirimde bulunur.

10. Google’ın Zengin Sonuçlar TestiGoogle’s Rich Results Test

Google’ın Zengin Sonuç Testi aracı, arama sonuçlarındaki zengin snippet’lere uygun olup olmadığını görmek için sayfanızdaki yapılandırılmış verileri kontrol eder. Ücretsiz SEO aracıdır.

11. Merkle’s Schema Markup Generator

Merkle’nin Şema İşaretleme Oluşturucu aracı, JSON-LD biçiminde yapılandırılmış veri işaretlemesi oluşturmanıza yardımcı olur. Oluşturmak istediğiniz Şema biçimlendirme türünü (ör. Yerel işletme, SSS , ürün vb.) Seçin, formu doldurun ve ardından oluşturulan biçimlendirmeyi kopyalayıp sitenize yapıştırın. Daha sonra Google’ın Yapısal Veri Test aracını kullanarak Şema işaretlemesinin geçerliliğini kontrol edebilirsiniz .

12. Ahrefs’ SEO Toolbar

Ahrefs SEO araç çubuğu, Ahrefs’ in SEO metriklerini doğrudan tarayıcıda gösteren Chrome ve Firefox eklentisidir. Ayrıca, ziyaret edilen sayfanın sayfanın başlığı, meta açıklaması, kelime sayısı, üstbilgiler, hreflang etiketleri gibi önemli öğeler içeren bir sayfa içi SEO raporu oluşturur.

Link Oluşturma SEO Araçları – Link Building Tools

link oluşturma seo araçları

Bu seo araçları, sitenize daha fazla bağlantı edinmenize yardımcı olur .

13. Ahrefs ‘Backlink Denetleyicisi’

Ahrefs ‘Backlink Checker’ herhangi bir web sitesi veya web sayfasına en iyi 100 backlink bağlantısını gösterir. Ayrıca, en çok bağlantı verilen beş sayfayı, en yaygın bağlantı metinlerini, toplam geri bağlantı ve yönlendiren alan sayısını ve özel Alan Adı Derecelendirmesi ( DR ) ve URL Derecelendirmesi ( UR ) puanlarını da gösterir.

14. Hunter.io

Hunter.io bir web sitesiyle ilişkili e-posta adreslerini bulur. Ayda 50 istek ücretsizdir. Bu aracı, belirli bir kişinin e-posta adresini bulmak için de kullanabilirsiniz. Sadece alan adını ve kişinin adını girmeniz yeterlidir. Hızlı erişim için Chrome uzantısını yükleyin veya Google E-Tablolar eklentisini kullanabilirsiniz.

Benzer alternatifler:  FindThat.Email , Voila Norbert

15. Scraper

Scraper, herhangi bir web sayfasından veri kopyalamanızı sağlayan bir Chrome Uzantısı seo aracıdır. Çeşitli amaçlarla kullanılabilir.

16. Streak

Streak, Gmail gelen kutunuzu müşteri ilişkileri yönetimi ( CRM ) yazılımına dönüştüren ücretsiz bir Chrome uzantısıdır. Toplu kişisel e-postalar planlayabilir ve gönderebilirsiniz. Kimlerin açıp açmadığını görebilir ve mail optimizasyonunu yapabilirsiniz. Blogculara ulaşmak için harika bir araç.

Teknik SEO Araçları – Technical SEO tools

teknik seo araçları

Bu SEO araçlar, web sitenizin teknik özelliklerini geliştirmenize yardımcı olur.

17. Google Search Console

Google Search Console (önceden Google Web Master Aracı), web sitenizin arama sonuçlarındaki görünümünü izlemenize ve sorunları gidermenize yardımcı olan ücretsiz bir Google hizmetidir. Teknik hataları bulmak ve düzeltmek, site haritaları göndermek, yapılandırılmış veri sorunlarını görmek ve daha fazlası için bu aracı kullanabilirsiniz. Bing  ve Yandex’in  de kendi sürümleri var.

Web sitenizi arama motorlarında üst sıralara taşımak için size bir çok fikir sunar. Mutlaka bakmanız gereken seo araçları arasında yerini alır.

18. Screaming Frog

Screaming Frog, masaüstü tabanlı bir web sitesi tarayıcısıdır. Teknik ve sayfa içi SEO  sorunlarını analiz etmek ve denetlemek için mevcut da en popüler ücretli seo araçları arasına girmektedir. Ücretsiz sürümle en fazla 500 URL tarayabilirsiniz.

19. Cloudflare

Cloudflare ücretsiz küresel CDN sağlayıcısıdır. Sadece sitenizi hızlandırmakla kalmaz, aynı zamanda kötü niyetli saldırılara karşı da koruyabilir.

20. GTMetrix

GTMetrix, web sayfalarınızın yükleme hızını analiz eder. Performans puanının yanı sıra, işlerin daha hızlı yüklenmesini sağlamak için eyleme geçirilebilir öneriler de gösterir.

Diğer alternatifler:  Google PageSpeed ​​Insights , Pingdom , WebPageTest .

21. Google’ın Mobil Uyumluluk Testi

Google’ın Mobil Uyumluluk Testi, bir ziyaretçinin sayfanızı bir mobil cihazda ne kadar kolay kullanabileceğini kontrol eder. Ayrıca, okunamayacak kadar küçük metin, uyumsuz eklentilerin kullanımı gibi belirli mobil kullanılabilirlik sorunlarını da tanımlar.

22. Smush

Smush, görüntüleri sıkıştırmak, optimize etmek ve yeniden boyutlandırmak için ücretsiz bir WordPress seo eklentisidir. Web sayfalarınızın yıldırım hızıyla yüklenmesini sağlamak için kullanın. Ücretsiz kullanıcıların bir seferde yalnızca 50 resmi optimize edebileceğini unutmayın.

Benzer alternatifler:  shortpixel (ayda 200 görüntüye kadar ücretsiz)

23. Where Goes?

Nereye Gidiyor? herhangi bir URL için yönlendirme yollarını kontrol etmek için basit bir seo araçtır. Bir URL yapıştırmanız yeterlidir. Hem (ör. 301, 302 vb.) Hem de zincirdeki yönlendirme sayısını gösterir. Web sitenizi yavaşlattığını ve kötü kullanıcı deneyimine neden olan gereksiz yönlendirmeleri bulabilirsiniz.

24. Robots.txt Oluşturucu

Robots.txt Oluşturucu, saniyeler içinde düzgün biçimlendirilmiş bir robots.txt dosyası oluşturur. Daha ileri düzey kullanıcılar, çeşitli botlar, alt dizinler vb. İçin ayrı kurallar oluşturmak için özel seçenekleri kullanabilirsiniz.

25. HEADMasterSEO

HeadmasterSEO, bir URL listesinin durum kodlarını toplu olarak kontrol etmenizi sağlayan basit bir araçtır. Ücretsiz sürüm 500’e kadar kontrol etmenizi sağlar. Web tabanlı bir uygulamayı tercih ediyorsanız ve en fazla 100 URL kontrol etmek istiyorsanız, HTTPstatus.io’yu deneyin .

26. Keep-alive Validation SEO Tool

Web sayfalarınızda kalıcı bağlantıların etkin veya devre dışı olduğunu kontrol etmek için bu aracı kullanabilirsiniz.

27. Chrome DevTools

Chrome DevTools, Chrome’un yerleşik web sayfası hata ayıklama aracıdır. Sayfa hızı sorunlarını gidermek, web sayfası performansını iyileştirmek ve daha fazlası için bu aracı kullanabilirsiniz.

28. İşlenmiş Kaynağı GörüntüleView Rendered Source

JavaScript sorunlarını denetlemek veya gidermek isteyenler için harika bir araçtır.

29. Hreflang Etiket OluşturucuHreflang Tag Generator

Bir web sayfasının dilini ve coğrafi hedeflemesini belirtmek için hreflang etiketleri oluşturun. İstediğiniz URL’leri ekleyin, hedef ülkenizi ve dilinizi seçin, ardından oluştur’u tıklayın.

Sıralama Kontrol SEO Araçları – Rank Checking Tools

sıralama araçları

Bu seo araçları ile hedef bir konumdaki sıralamaları kontrol etmenize yardımcı olur.

30. Ahrefs’in SERP Denetleyicisi

Ahrefs’in SERP denetleyicisi, 170’ten fazla ülkedeki herhangi bir anahtar kelime için ilk 10 sıralamayı gösterir. İlk üç arama sonucu için,  yönlendiren alan sayısı, geri bağlantı sayısı , tahmini arama trafiği vb. Gibi önemli SEO metriklerini de görürsünüz. Ücretli SEO Aracıdır.

31. Local Search Results Checker

BrightLocal Yerel Arama Sonuçları Denetleyicisi size şehir, kasaba veya hatta ZIP seviyesine kadar herhangi bir yerden arama sonuçlarını gösterir .

Benzer alternatifler:  Valentin.app .

32. Mobil SERPTesti

MobileMoxie’nin SERPerator aracı, herhangi bir konumdaki mobil sıralamalarınızı bir adrese, şehre, eyalete veya posta koduna kadar kontrol etmenizi sağlar. Bazı SEO’cular Google’ın iOS ve Android için farklı sonuçlar gösterdiğine inandığı için cihazları bile karşılaştırabilirsiniz.

Analytics SEO Araçları

analytics araçları

Bu seo araçları ile web sitenizdeki verileri ölçmemize ve analiz etmemize yardımcı olur.

33. Google Analytics

Google Analytics, muhtemelen en popüler analitik seo aracıdır. Pazarlama çalışmalarınızın her yönünü geliştirmek için kullanabileceğiniz bir dizi veri sunar.

Bing’in sürümü Bing Web Yöneticisi Araçları’dır ve Yandex’in kendi Yandex Metrica adı vardır .

34. Keyword Hero

Anahtar Kelime Kahramanı, Google Analytics’teki “(sağlanmadı)” verilerini gerçek arama anahtar kelimeleriyle değiştirmeye çalışır. Ücretsiz özelliği, ayda en fazla 10 URL ve 2.000 oturumu analiz etmenizi sağlar.

35. Google Data Studio

Google Data Studio, etkileşimli gösterge tabloları ve raporlar oluşturmanıza olanak tanır.

36. Ahrefs ‘WordPress SEO Eklentisi

Ahrefs’in WordPress SEO Eklentisi, içerik denetimleri gerçekleştirmenize ve geri bağlantılarınızı izlemenize yardımcı olur. Eklenti, içeriğinizi nasıl geliştirebileceğimiz konusunda öneriler sunmak için backlink dizinimiz ve Google Analytics’ten gelen verileri birleştirir – tamamen ücretsiz.

Yerel SEO Araçları – Local SEO tools

yerel seo araçları

Bu seo araçları ile yerel SERP’lerde daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olur.

37. Google Benim İşletmem

Google My Business, işletmenizin Google Arama ve Haritalar’da nasıl görüneceğini yönetmenize olanak tanır. GMB profilinizi talep etmek ve optimize etmek muhtemelen yerel SEO’da yapabileceğiniz en önemli çalışmadır.

38. Whitespark’ın Google Business Review Bağlantı OluşturucuWhitespark’s Google Business Review Link Generator

Whitespark’ın Google Business Review Bağlantı Oluşturucu, müşterilerin işletmenizi tek bir tıklamayla incelemesini sağlayan paylaşılabilir bir bağlantı oluşturur. Google My Business profilinizde yorum almak yerel SEO için çok önemli olduğundan, inceleme işlemini mümkün olduğunca kolaylaştırmak için bu bağlantıyı e-posta, sosyal medya ve başka bir yerde paylaşmayı düşünmelisiniz.

39. Whitespark Yerel Atıf BulucuWhitespark Local Citation Finder

Whitespark’ın Yerel Alıntı Bulucu, işletmeniz için NAP alıntı fırsatlarını bulmanıza yardımcı olur. Moz 2018 çalışmadasında, atıf sinyalleri yerel sıralanmalarda önemli bir sinyaldir.

Diğer SEO Araçları

diğer seo araçları

Bunlar yukarıdaki kategorilere uymayan seo araçlarıdır.

40. Algoroo

Algoroo bir Google algoritması izleme aracıdır. Google SERP’lerinde bir Google algoritması güncellemesinin göstergesi olabilecek herhangi bir dalgalanma olup olmadığını görmenizi sağlar.

Benzer alternatifler:  Ayima Nabız , Rank Risk Endeksi .

41. Geri Dönüş MakinesiWayback Machine

Archive.org’un Wayback Machine, sayfaların geçmişte nasıl göründüğünü gösterir. Bu, çeşitli görevler için kullanışlıdır. Örneğin, kırık bağlantı oluşturma yapıyorsanız, orijinal olarak ölü sayfada ne olduğunu görmenize yardımcı olur.

42. Google Alerts

Google Alerts, adınızın veya işletmenizin sözlerini çevrimiçi olarak izlemenize olanak tanır. Rakiplerinizi izlemek için de kullanabilirsiniz.

Ferhat Burak Maden

Selam! Ben Burak, E-Ticaret ve Dijital Pazarlamaya Gönül Vermiş İşini Aşk İle Yapan Aynı Zamanda Bildiklerimi Aktarmaktan Zevk Alan 🏆️SEO | PPC | SMM | Analytics | 🔥 E-Ticaret ve Dijital Pazarlama Danışmanıyım. Bana Sormak İstediğiniz Herhangi Bir Soru Varsa Lütfen Çekinmeden Yorumlar Bölümüne Yazın. En Kısa Sürede Sorunuzu Yanıtlayacağımdan Emin Olabilirsiniz. Şirketiniz İçin Danışmanlık Almak İstiyorsanız WhatsApp Butonuna Tıklayarak Yada İletişim Bölümünden Form Doldurarak İletişime Geçebilirsiniz. Görüşmek Üzere... 👋

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu