Facebook

Facebook Hedef Kitle Analizi Nasıl Kullanılır?

Akıllıca kullanılan Facebook Hedef Kitle Analizi, markanızı doğrudan müşterilerinize bağlamanıza yardımcı olur. Facebook hedef kitle analizi ile, kitlenizle etkileşime girebileceğiniz bir kanaldır. Peki doğru insanlara ulaştığınızı nasıl anlarsınız? Takipçilerinizin yaşını ve cinsiyetini bilmekten daha derine inmeniz gerekiyor. İş unvanları, hobiler ve ilişki durumu gibi daha ayrıntılı bilgilere ihtiyacınız var. Böylece doğru şeyleri söyleyebilir, gösterebilir ve paylaşabilirsiniz.

Facebook Hedef Kitle Analizi Nedir?

Facebook hedef kitle analizi ile hedef kitlenizi daha iyi anlamak için sunmuş olduğu ücretsiz bir araçtır. Facebook hedef kitle analizi, iki grup için toplu bilgileri gösterir:

 • Sayfanıza bağlantılı olan kişiler
 • Facebook’taki herkes

Bu özellik daha anlamlı içerik oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, hedef kitlenizde daha fazla kişi bulmak için. Şimdi nasıl yapıldığını öğrenme zamanı.

Facebook Hedef Kitle Analizi Nasıl Kullanılır?

1. Facebook Hedef Kitle Analizi Yapmak İçin Kitle Seçin

Şimdiye kadar kolay, değil mi?

Facebook Hedef Kitle Analizi

Hangi seçenek seçilir?

 • Facebook’taki herkes: Facebook’ta yeni insanları nasıl çekeceğinizi öğrenin
 • Sayfanızla bağlantılı olan kişiler: Yalnızca kitleniz için daha iyi içerik oluşturmak üzere mevcut kitleniz hakkında daha fazla bilgi edinin

2. Hedef Kitlenizin Demografik Bilgilerini Oluşturun!

Facebook hedef kitle analizi yaparak hedef kitlenizle ilgili fikir edinme zamanı. Burada, sayfanın sol tarafında aşağı doğru ilerlerken çeşitli ayarları denemeye ve uygulamaya çalışın.

 • Soldan bir demografik seçin
 • Sonuçları sağdaki grafiklerde görüntüleyin.

Facebook Hedef Kitle Analizi demografi

Yer

İşletmeniz için fiziksel bir konumunuz mu var? Çevrimiçi hizmet mi satıyorsunuz? Fiziksel ürünler mi satıyorsunuz? Gönderdiğiniz şehirlere sadık kalın. Ve belki de nakliye masraflarının makul olduğu yerlere.

Yaş ve cinsiyet

Yaş için 18 yaş ve üstü olmalı. Araştırmanız ve kitleniz ile eşleşen bir yaş aralığı seçin. Cinsiyet için de aynısını yapın. Bu demografiden emin değil misiniz? Sorun değil, şimdilik boş bırakın. Daha fazla bilgi edindikçe, onlara çok iyi yönelebilirsiniz. Bu içgörü alıştırmasını bir olaya karşı bir süreç olarak düşünün.

İlgi

Bu demografiyle birçok seçenek var. Eğlence, Yemek pişirme, Spor Dalları, İlişkiler, Traktörle. Açılır pencereleri kullanarak hedef kitlenizin ilgi alanlarını bulmayı deneyin. Bilmiyorsanız geniş başlayın. Bununla oynayın ve öğrenirken, geliştirirken ve anlarken grafiklerde neler olduğunu izleyin.

Örneğin…

 • Türkiye herhangi bir yaşla başlayın → Facebook kullanıcılarında 35% Kadınlar ve 65% Erkekler
 • Yiyecek ve içecekleri ilgi alanı olarak ekleyin → 43% Kadınlar ve 57% Erkekler
 • Restoranlar olarak daralt → 45% Kadınlar ve 55% Erkekler
 • Kahvehanelere daha da daraltın → 44% Kadınlar ve 56% Erkekler

istanbul’da kahve hazırlıyor veya kahve satıyor musunuz? Bunu konumunuza ekleyin.

Facebook hedef kitle daraltma

Ulusal olarak %35%’ten ziyade kadınlar şimdi İstanbul’da 45% olarak karşımıza çıkıyor. Kiminle konuşacağını öğrendiniz – yaşlarını da dahil ettiniz. Bilgisayarınızla ve Facebook Kitle Analizleriyle geçirdiğiniz kaliteli zamanı arttırın.

İleri

Bakalım… Yerin , Yaşın ve Cinsiyetin ve İlgi Alanlarının tümü belirtildi ve faydalı bilgiler ortaya çıktı. Sıradaki ne?

Peki… Dil , İlişki Durumu , Eğitim , İş Unvanları ve Pazar Bölümleri? Politika ve Yaşam Etkinlikleri de adil bir oyundur (yeni bir işe başlayan veya yeni bir şehre taşınan insanlar gibi). “Gelişmiş” bölümü, seçtiğiniz demografiyle ilgili daha da ayrıntılı bilgileri görüntülemenizi sağlar. İstanbul kahvehanenize geri dönün.

Tüm Ebeveynler’i seçin. Vay be, kadınlar için sadece 35%’den 51%’e gitti. Daha da önemlisi, İlişki Durumu, Eğitim ve Yaş üzerindeki etkisine dikkat edin .

Facebook eğitim

O zaman… işletmenizi tanıtan bir reklam aşağıdaki demografik özelliklere uygun görünüyor:

 • Ebeveynler (erkekler ve kadınlar)…
 • 35-64 yaş arası…
 • Üniversite eğitimi…

Ne kadar fazla ayrıntı eklerseniz, kitleniz o kadar küçük olur. Ve reklamınız o kadar isabetli olabilir. Doğru mesajı oluşturmak sizin marifetiniz. Ama artık kimi hedefleyeceğinizi biliyorsunuz.

3. Hedef Kitlenizin Nelerden Hoşlandığını Keşfedin

Facebook hedef kitlenizi belirlediniz. Şimdi ne sevdiklerini öğrenin.

 • Sayfa beğenmeleri sekmesini tıklayın
 • Başlıca Kategoriler ve Sayfa Beğenmeleri bölümlerini inceleyin

Üst Kategoriler

Kahvehane müşterilerinizin genel ilgi alanları görünüyor. En iyi 10 kategoriye baktığımızda, kahve mekanında oturan ve yudumlayan insanlar buna önem veriyor.

Facebook Hedef Kitle kategoriler

Organik Facebook pazarlama stratejinizi test etmek için fikirlere ilham vermek için bu yöntemi kullanın. Eminim bundan daha iyi analizler bulacaksınız ama fikri anladınız. Bu kitle analizlerine sahip olmak, hedeflediğiniz kitleyle daha az tahmin etmenize ve daha fazla puan almanıza olanak tanır. Tabii ki, bunlar sadece Facebook’un önerileri.

Alaka düzeyi ve yakınlık için gerçek veriler olsaydı ne olurdu?

Sayfa Beğenme

Facebook sayfalarının kitlenizle nasıl bağlantı kurduğunu bilmek ister misiniz? Bu yer. Alaka ve Yakınlık olarak bilinir. Facebook “alaka düzeyini” şu şekilde tanımlar:

“Yakın ilgi alanı, Sayfa boyutu ve kitlenizde bu Sayfayı zaten beğenen kişi sayısına bağlı olarak kitlelerinizle en alakalı sayfalar.”

Kitlenizin, Facebook’taki herkese kıyasla belirli bir sayfayı beğenme olasılığı nedir?

Sherlock Holmes gibi davranma zamanı.

Bu işletmelerin neler yaptığını araştırarak ve belirterek bir dizi sayfayı tıklayın. İşletmeniz için kullanmak üzere bazı fikirlerini anlayın, hızlıca kaydırın ve hassaslaştırın.

Facebook Hedef Kitle sayfa beğenmeleri

Ama bekleyin, dahası var. Kitlenizi hassaslaştırmak için bu Sayfa Beğenilerini kullanın:

 • Yukarıdaki sayfaların bir listesini yapın (veya sadece bir ekran görüntüsü alın)
 • Demografi sekmesini tıklayın
 • İlgi Alanları alanına bir sayfa adı yazın
 • Demografi grafiğinizdeki değişiklikleri görüntüleyin

Hangi sayfaların adlarının etkili olduğunu görün. Hepsi olmayacak. Hedef kitlenizi daha da daraltmak için bunu kullanın. Kullanın Kaydet ve Farklı Kaydet yapın. Böylece farklı (ancak ilgili) kitleler için farklı sonuçlar görebilirsiniz.

4. Hedef Kitlenizin Konum ve Dil Ayrıntılarını Keşfedin

İnsanların nerede yaşadığını ve sattığınız şeyler için hangi dilleri konuştuklarını öğrenin.

 • Konum sekmesini
 • Alt sekmelerin her birini tıklayın

Hedef kitleniz için konuşulan En İyi Alıntılar , En İyi Ülkeler ve En İyi Diller ile ilgili ayrıntıları görürsünüz .

Yerel mağazanız için bu çok ilginç olmayabilir. Ancak çevrimiçi mağazanız için bu size nerede ürünlerinizi satılacağını konusunda fikir verebilir. Ve hangi dillere odaklanacağıza.

Facebook konum

5. Etkinlikleri ve cihaz ayrıntılarını keşfedin

İnsanların Facebook’ta nasıl davrandığını ve bunu yaptıkları cihazları öğrenin.

 • Hareketler sekmesini tıklayın.
 • Hareketlerin Sıklığını bölmesinde Facebook sayfaları ile nasıl etkileşimde olduklarını inceleyin.
 • Aygıt Kullanıcıları panelinde kullandıkları aygıtlar için de aynı şeyi unutmayın.

Şimdi bu ilginç. Farklı kitlelerinizin kullandığı birincil cihazlara dikkat edin.

Facebook Analizi hareketler

6. Hedef Kitleniz İçin Bir Reklam Oluşturun!

Bu, Facebook kitlenizle ilgili özel kitle bilgileri geliştirmek için elinizde artık başlangıç düzeyinde veri var. Bu kitleye 1000’den fazla kişi mi geldi? Öyleyse, onlar için bir reklam oluşturup yayınlamaya hazırsınız.

 • Kayıtlı bir kitle açın
 • Reklam Oluştur düğmesini tıklayın

Reklam Yöneticisi, hedefleme alanlarını Kitle Analizinize göre doldurur. Ayrıca her bir reklam kampanyasının performansını da izler. Daha fazla reklam oluştururken genel dönüşümlerin düştüğünü görebilirsiniz. Endişelenme!. Reklamınızı daha küçük bir kitleye gösterirken YG’niz yine de tırmanabilir. Çünkü  amacınız belirsiz kişilerden ziyade birkaç kişiyle derinlemesine bağlantı kurmaktır.

Test edin ve altın hedef kitlenizi bulmak için takip çalışın. KPI geliştirmek kesinlikle sosyal medya hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Sosyal Medya Stratejinizi Oluşturmak ve Geliştirme İçin Ziyaret Edin » ferhatburakmaden.com/8-kolay-adimda-sosyal-medya-stratejisi-olusturma/

Ferhat Burak Maden

Selam! Ben Burak, E-Ticaret ve Dijital Pazarlamaya Gönül Vermiş İşini Aşk İle Yapan Aynı Zamanda Bildiklerimi Aktarmaktan Zevk Alan 🏆️SEO | PPC | SMM | Analytics | 🔥 E-Ticaret ve Dijital Pazarlama Danışmanıyım. Bana Sormak İstediğiniz Herhangi Bir Soru Varsa Lütfen Çekinmeden Yorumlar Bölümüne Yazın. En Kısa Sürede Sorunuzu Yanıtlayacağımdan Emin Olabilirsiniz. Şirketiniz İçin Danışmanlık Almak İstiyorsanız WhatsApp Butonuna Tıklayarak Yada İletişim Bölümünden Form Doldurarak İletişime Geçebilirsiniz. Görüşmek Üzere... 👋

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu