SEO

Seo Uyumlu URL Oluşturmayı Öğrenin!

İyi bir Seo Uyumlu URL yapısı hem kullanıcı hem de Google için çok önemlidir. Bu çok ciddiye alınan konulardan değildir ancak Google’un çok ciddiye aldığı konularda biridir. Özellikle E-Ticaret sitelerinde çok kötü URL yapıları kullanılmaktadır.

1. Okunabilirliği Kolay Olmalı

Okunabilirliği Kolay Olmalı

Her şeyden önce Seo URL yapısı okunması kolay olmalıdır. Sonuçta platformların birçoğu size şuan benzer düz URL’ler verir.

“https://www.ferhatburakmaden.com/?p_123548”

Bu çok dağınık URL yapısıdır. Hem kullanıcı hem de Google sayfanın ne hakkında olduğunu anlamakta zorlanacaktır. Sadece bu değil aynı zamanda net bir URL yapısına sahip olmak, insanların sayfanızın içeriğini tam olarak bilmesine olanak tanır. Örneğin, birisi bir makale yazdığını ve kullanıcıların başvurmasını veya makalenin okunması için sayfalarından birini varsayalım.

“Daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz. https://www.kopekciftligi/title/?ref=6465164684”

Tabii ki buna baktığınızda, köpeklerle alakalı bir şey olduğunu anlıyorsunuz fakat bunun ne ile ilgili olduğunu tam olarak anlamıyorsunuz. Ancak, bu Seo URL bunun gibi bir şey olsaydı,

“Daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz https://www.kopekciftligi/kopek-hastaliklari” 

Sayfanın ne hakkında olacağını anında anlayabilirsiniz ve Google da bunu anlar. Buda bizi bir sonraki aşamaya yani anahtar kelime eklemeye götürür.

2. Anahtar Kelime Eklenmeli

Anahtar Kelime Ekleme

Herhangi bir sayfanın URL’inde sayfanın neyle ilgili olduğunu gösteren kelimeler olmalıdır. Örneğin, İstanbul’da sürüş derslerinden bahseden bir sayfanız varsa, uygun URL şu şekilde olmalı: “https://iwww.istanbulsurucu.com/guvenli-surus-egitimi” Bu URL’e baktığınızda içeriğin ne olduğunu anında anlamanızı sağlar.

3. Minimum Yönlendirme Olmalı

minimum yönlendirme

Sitenin daha yavaş çalışmasına neden olan ve ciddi miktarda karışıklık yaratan her türlü geçici yönlendirmeyi içeren birçok site var. Bir şeyleri değiştirmek gerektirdiğinde ve sıralama gücünüzü kaybetmek istemediğinizde yönlendirmelere başvurmanız gerekir. Yönlendirme yapacağınız zaman bunları kalıcı olarak yönlendirilmesi gerekiyor. Eski URL’i tekrar kullanmayacaksanız, geçici URL’ler oluşturmamalısınız.

İnsanların yaptığı başka bir hata, gereksiz bir döngüye neden olan yönlendirmenin kendisi olan bir sayfaya yönlendirme oluşturmasıdır. Google bunu gördüğünde sayfa sayfa dolaşmasına neden olacak ve sitenin güvenilirliğini sorgulamaya başlayacaktır.

4. Tutarlı Olun

tutarlı olun

URL’lerinizi yapılandırmanın birkaç farklı yolu vardır, önemli olan hangisini seçerseniz seçin sitenizin tamamıyla tutarlı olmalıdır. Örneğin, sayfanızın adı yalnızca küçük harflerle göstermeyi seçerseniz, sitenizdeki her sayfanın bunu izleğinden ve sayısal biçimde sayfalarınızın olmadığından emin olun.

5. Site Haritası Kullanın

site haritası

Seo çalışmalarında yaptığınız her site bir site haritasına sahip olmanın avantajlarından yararlanmalıdır. Bu web sitenizin arka tarafından arama motorları botları tüm sayfalarınızı tek bir yerde görmesine yardımcı olur. Çoğu site haritası, oluşturduğunuz yeni sayfaları otomatik olarak ekler ve böylece önemli bilgileri kaçırmazsınız.

Toplayacak olursak;

  1. Okunabilirliği kolay olmalı
  2. Anahtar kelime kullanılmalı
  3. Minimum yönlendirme olmalı
  4. Tutarlı olmalı
  5. Site haritası kullanılmalı
  6. Sade olmalı
  7. Türkçe karakterler barındırmamalı
  8. 75 karakteri geçmemeli
Site İçi Seo Teknikleri Rehberimi İncelemek İçin Tıklayın! > ferhatburakmaden.com/site-ici-seo-teknikleri

Ferhat Burak Maden

Selam! Ben Burak, E-Ticaret ve Dijital Pazarlamaya Gönül Vermiş İşini Aşk İle Yapan Aynı Zamanda Bildiklerimi Aktarmaktan Zevk Alan 🏆️SEO | PPC | SMM | Analytics | 🔥 E-Ticaret ve Dijital Pazarlama Danışmanıyım. Bana Sormak İstediğiniz Herhangi Bir Soru Varsa Lütfen Çekinmeden Yorumlar Bölümüne Yazın. En Kısa Sürede Sorunuzu Yanıtlayacağımdan Emin Olabilirsiniz. Şirketiniz İçin Danışmanlık Almak İstiyorsanız WhatsApp Butonuna Tıklayarak Yada İletişim Bölümünden Form Doldurarak İletişime Geçebilirsiniz. Görüşmek Üzere... 👋

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu