Tag Manager

GTM’in Gücünü Kullanarak JavaScript Hatalarını Yakalayın

Her web sitesinde tonlarca başarısız javascript hataları var. Bir çok site sahibi yada yöneticisi bu hataları ya görmüyorlar yada göz ardı ediyorlar. Bu javascript hataları sitenizdeki müşterilerinizin ziyaretçileri için kötü bir deneyime neden olabilir.

Bu hatalar bazen alışverişi tamamla olabiliyor bazen form gönderme sırasında butonun doğru çalışmamasından yada linkin kırık olmasından kaynaklanıyor. Peki bu hataları tespit etmediğimizde bize olan zararını hiç düşündünüz mü?

Artık javascript hataları gibi kayıplarınıza neden olan hataları endişe etmenize gerek yok. Tag Manager’ın gücünü kullanarak Google Analytics ile bu hataları kolayca tespit edip yerinde müdahale edebileceksiniz. Bu yazıda size  Google Analytics’e etkinlik olarak nasıl göndereceğinizi göstereceğim.

Bunun için ek bilgi içeren belirli değişkenleri etkinleştirmeniz ve ardından bir tetikleyici oluşturmanız gerekmektedir. Tüm bu bilgileri yakalayın ve etikete göndermek için bir etiket oluşturun. Bu durumda Google Analytics bunları etkinlik olarak göndermek için etiketler.

Etiketimizi oluşturmaya başlayalım. Tag Manager çalışma alanımızı açtıktan sonra Değişkenler > Yapılandır tıklayarak yerleşik değişkenlerimizi seçiyoruz.

GTM'in Gücünü Kullanarak JavaScript Hatalarını Yakalayın

Google Analytics‘e göndereceğimiz bu üç değişkeni seçmeniz yeterlidir. Sonraki adım, tüm bu bilgileri yakalamak için bir tetikleyici oluşturmaktır. Yeni bir tetikleyici oluşturmak için Tetikleyicisi > JavaScript Hatası seçiyoruz ve kaydediyoruz.

Yani şimdi tetikleyiciniz oluşturuldu ve hazır ve şu anda olan tüm hataları yakalayabilir. Bu bilgiyi takip edebileceğimiz bir etiket oluşturmamız gerekiyor.

javascript etiket

Etiketimize isim verdikten sonra Kategori alanına JavasciptHatası yazıyorum çok önemli değil siz başka isim de verebilirsiniz.

İşlem alanına Google Analytics’e göndereceğimiz değişkeni ve mesajımızı seçiyoruz. Ayrıca bu hatanın oluştuğu satır numarasını da yakalamak istiyorum bu yüzden burada da bu satır numarası için Error Line’ı seçiyorum.

Etkileşim dışı isabeti “Yanlış” dan “Doğru” ya çevirip GA izleme ID’imizi seçiyoruz. Ardından tetikleyicimizi seçtikten sonra kaydet basın. Ön izleme moduna geçerek sitenize gidin ve kontrol edin

test

Tüm işlem bu kadar sende şimdi adımları takip ederek web sitendeki javascript hataları keşfetmeye başla.

Ferhat Burak Maden

Selam! Ben Burak, E-Ticaret ve Dijital Pazarlamaya Gönül Vermiş İşini Aşk İle Yapan Aynı Zamanda Bildiklerimi Aktarmaktan Zevk Alan 🏆️SEO | PPC | SMM | Analytics | 🔥 E-Ticaret ve Dijital Pazarlama Danışmanıyım. Bana Sormak İstediğiniz Herhangi Bir Soru Varsa Lütfen Çekinmeden Yorumlar Bölümüne Yazın. En Kısa Sürede Sorunuzu Yanıtlayacağımdan Emin Olabilirsiniz. Şirketiniz İçin Danışmanlık Almak İstiyorsanız WhatsApp Butonuna Tıklayarak Yada İletişim Bölümünden Form Doldurarak İletişime Geçebilirsiniz. Görüşmek Üzere... 👋

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu