Tag Manager

GTM İle Başarılı Form Takip Etmeyi Öğrenin

Wordpress kullanıcıların bir çoğu Contact Form 7 eklentisi kullanıyor. Peki bu form gönderimlerini analiz ederken hangi yollara başvuruluyor. Eğer Tag Manager bilmiyorsanız CF7 size bu özelliği sunmuyor maalesef. Form gönderimlerini takip edebilmek için kısa bir JavaScript kodu ekleyerek formlarımızın takibini sağlayabiliyoruz.

Neden Form Takipleri İçin GTM Kullanamaya İhtiyaç Vardır?

  • İletişim formu 7 düğme tıklamaları ve form gönderimi bağlantı tıklama olayları oluşturmaz.
  • Bu, sayfadaki bağlantı ve düğme tıklama etkinliklerini dinleyebilen Google Etiket Yöneticisi’nde tıklamaları izlemeyi zorlaştırır.
  • İletişim Formu 7 birkaç özel DOM olayını tetikler.
  • Etkinliğin doğrudan Google Etiket Yöneticisi’nde yakalayamaz.

İletişim Formu 7 Özel DOM Etkinlikleri

  1. wpcf7invalid: Form gönderimi başarıyla tamamlandığında, ancak bunlar geçersiz girişli alanlar olduğu için posta gönderilmediğinde tetiklenir
  2. wpcf7spam: Form gönderimi başarıyla tamamlandığında, ancak olası bir spam etkinliği algılandığı için posta gönderilmediğinde tetiklenir.
  3. wpcf7mailsent: Form gönderimi başarıyla tamamlandığında ve posta gönderildiğinde tetiklenir.
  4. wpcf7mailfailed: Form gönderimi başarıyla tamamlandığında, ancak posta göndermede başarısız olduğunda tetiklenir.

Bunları yakalayabilmek için aşağıdaki JavaScirpt kodunu kullanıyoruz.

<script type="text/javascript">
document.addEventListener( 'wpcf7mailsent', function( event ) {
dataLayer.push({
'event': 'cf7submit',
'FormID': event.detail.contactFormId

});
}, false );
</script>

Temelde görmek istediğiniz yada takip etmek isteiğiniz bir etkinlik ekliyorsunuz. Bu yazıda başarılı form gönderimlerinin takibi nasıl yapılır onu göstereceğim. Siz diğer olayları göndermek isterseniz kodda değişiklik yapabilirsiniz.

Şimdi başarılı form gönderimlerinin takibinin nasıl yapılacağına gecelim. Öncelikle Tag Manager’ı açtıktan sonra etiket oluştura tıklıyoruz.

form etiketi

Yukarıdaki kodu kopyalayıp yapıştırmanız yeterlidir. Etiket seçiminde her zaman Google Analytics Universal seçiyorduk bu sefer aşağıda Özel HTML etiketini seçip kodu yapıştırıyoruz. Daha sonra Tetikleyiciye “All Pages” seçerek kaydediyoruz.

Şimdi bunun nasıl çalıştığını görmek için önce önizleme moduna geçip daha sonra web sitemize gidiyoruz.

etiket kontrolü

Yukarıda etiketin geldiğini görebiliriz ama halen bir değer göndermediğinden sol tarafta çıkmamaktadır. Bunu için demo bir form göndermesi yaparak etiketimizin testini yapıyoruz.

Etiketimiz sağlıklı çalıştığına göre sıra değişken oluşturmaya geldi. Kullanıcı tanımlı değişken > Yeni tıklayın

form ıd

Veri katmanı değişken adına testimizi yaparken ID alanında ne isim yazıyorsa onu yazıyoruz. Unutmayın büyük küçük harf duyarlı olduğu için yanlış yazmamaya dikkat edin. Kaydet diyerek ekranı kapatıp yeni bir etiket daha oluşturuyoruz.

gönder etiketi

tetikleyici

bunu yapmamım sebebi başarılı form gönderimlerini yakalamaktır. Sayfayı yenile yaparak tekrar web sitemize giderek etiketimizi kontrol ediyoruz.

olumlu form gönderimi

form gönderimi yapar yapmaz etiketim tetiklendi. Şimdi Google Anlaytics’ giderek orada kontrollerimi yapıyorum.

google analytics

id

Id numaram da doğru geldiğine göre işlem başarıyla gerçekleşmiştir.

form id

Özetlemek gerekirse, oluşturduğumuz “CF7Etiketi” etiketi ile kodumuzu ekledik. Sonra değeri seçmek için değişken oluşturarak FormID atadık. Yaptığımız bu işlemleri Google Analyics’e aktarması için etiket ve tetikleyici oluşturduk. İşte bu kadar.

Şimdi sizde başarılı form gönderimlerinizi Google Analytics ile izleme istiyorsanız adımları izlemeniz yeterlidir.

Ferhat Burak Maden

Selam! Ben Burak, E-Ticaret ve Dijital Pazarlamaya Gönül Vermiş İşini Aşk İle Yapan Aynı Zamanda Bildiklerimi Aktarmaktan Zevk Alan 🏆️SEO | PPC | SMM | Analytics | 🔥 E-Ticaret ve Dijital Pazarlama Danışmanıyım. Bana Sormak İstediğiniz Herhangi Bir Soru Varsa Lütfen Çekinmeden Yorumlar Bölümüne Yazın. En Kısa Sürede Sorunuzu Yanıtlayacağımdan Emin Olabilirsiniz. Şirketiniz İçin Danışmanlık Almak İstiyorsanız WhatsApp Butonuna Tıklayarak Yada İletişim Bölümünden Form Doldurarak İletişime Geçebilirsiniz. Görüşmek Üzere... 👋

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu