Tag Manager

GTM ile Google Ads Dönüşüm İzleme Nasıl Yapılır?

Bir çok işletme Google Ads aracılığıyla reklamlar yayınlamaktadır. Gözlemlerime göre bir çoğu dönüşümleri daha nasıl ayarlayacağını bile bilmeden Google’dan satış getirmesini bekliyor. Kimisi hadi bir şekilde dönüşüm ayarlıyorlar bunların takibi nasıl yapılacağından haberleri yok. İşte size bu yazıda doğru Google Ads dönüşüm etiketi nasıl ayarlanır göstereceğim.

Google Ads’de dönüşümü ayarladıktan sonra Etiket Ayarları > Google Etiket Yöneticisini Kullanın seçiyoruz.

GTM ile Google Ads Dönüşüm İzleme Nasıl Yapılır?

Google Reklamlarını izlemek için hazır şablon vardır, bu şablon yukarıda görüldüğü gibi Dönüşüm kimliği ve etiketini bize sunar. Bizde bunlar sayesinde dönüşümlerimizi takip ederiz.

Normal şartlarda GTM kullanmayacaksanız bu etiketleri her sayfaya eklemeniz gerekiyor, neyse ki siz bu işlemi 1 dakikada hazır hale getirmeyi öğreneceksiniz.

Dönüşüm etiketini kurarken dönüşüm ID ve dönüşüm etiketine ihtiyacınız olacağı için ekranı açık bırakın. Etiket Yöneticisinde herhangi bir noktada bu bilgileri kapatırsanız geri dönüp bakabilirsiniz.

Fark ettiğiniz gibi Google Tag Manager’da iki etiket kullanıyoruz. Bir Google Ads dönüşüm izleme etiketi diğer ise Dönüşüm Bağlayıcı etiketidir.  Neden iki etikete ihtiyacınız olduğunu anlamak için çok basit bir senaryo varsayalım.

İlk gün bir kullanıcı reklamınıza tıklar ve açılış sayfasına gider ve dönüşüm gerçekleştirmeden çıkar. Ertesi gün kullanıcı doğrudan sitenize geri gelir ve sonra dönüşüm gerçekleştirerek oturumu sonlandırır. Ancak Google, kullanıcının bu durumu ve eylemi tamamlayan kullanıcının kim olduğunu bilmiyor çünkü kullanıcı reklamı dün tıkladı bugün dönüşüm gerçekleştirdi. Bu nedenle açılış sayfalarına yerleştirilen ikinci bir etikete ihtiyacınız vardır.

Bu sayede Google ilk gün gelip dönüşüm gerçekleşmeden oturumu kapatanın da daha sonra doğrudan gelerek dönüşüm gerçekleştirenin aynı kişi olduğunu çerezlerden anlamayabilme kolaylığı sunmuş oluyoruz.

Şimdi Google Tag Manager’a gidelim, önce dönüşüm etiketimizi oluşturalım.

dönüşüm etiketi

Ben burada bir form doldurma dönüşümü yaptığım için dönüşüm değerine 1 yazdım. Eğer siz bir e-ticaret için bu işlemi yapacaksanız bu alanı boş bırakın ki değerin aslı ne ise onu çeksin.

Etiketi oluşturduktan sonra tetikleyicimizi de oluşturarak kaydediyoruz.

dönüşüm tetikleyicisi

Son olarak bağlayıcı etiket oluşturarak işlemi tamamlamış oluyoruz.

dönüşüm bağlayıcı

Sizde bu adımları izleyerek kendi işlemlerinize göre önce dönüşüm oluşturun daha sonra etiketinizi oluşturarak dönüşümleri izlemeye başlayabilirsiniz.

Ferhat Burak Maden

Selam! Ben Burak, E-Ticaret ve Dijital Pazarlamaya Gönül Vermiş İşini Aşk İle Yapan Aynı Zamanda Bildiklerimi Aktarmaktan Zevk Alan 🏆️SEO | PPC | SMM | Analytics | 🔥 E-Ticaret ve Dijital Pazarlama Danışmanıyım. Bana Sormak İstediğiniz Herhangi Bir Soru Varsa Lütfen Çekinmeden Yorumlar Bölümüne Yazın. En Kısa Sürede Sorunuzu Yanıtlayacağımdan Emin Olabilirsiniz. Şirketiniz İçin Danışmanlık Almak İstiyorsanız WhatsApp Butonuna Tıklayarak Yada İletişim Bölümünden Form Doldurarak İletişime Geçebilirsiniz. Görüşmek Üzere... 👋

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu