Sosyal Medya Yönetimi

ROI Nedir? Nasıl Hesaplanır? ve Nasıl İyileştirilir?

ROI Yatırım getirisi Nedir? bu ROI nasıl nasıl ölçülür? yatırım getirisi ölçmek, sosyal pazarlama stratejiniz için satın alma ve bütçe sağlamanın anahtarıdır. Ayrıca neyin işe yarayıp neyin yaramadığını da gösterdiği gibi kaynakları ve taktikleri daha etkili şekilde değiştirmenize izin verir.

Genelde ROI değerlendirmeleri sosyal medya yatırımları üzerinden ilerlediğinden sizlere sosyal medya üzerinden anlatım yapacağım. Buradan yapacağınız çıkarımlarla diğer pazarlama faaliyetlerinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Sosyal Medya Yatırım Getirisi ROI Nedir?

ROI Nedir? Return On Investment teriminin kısaltması olarak kullanılan ROI’nin Türkçesi, “yatırım geri dönüşü” ya da “yatırım getirisi” olarak adlandırılır. Bunun sosyal medya stratejiniz için anlamı, kuruluşunuzun hedeflerine (marka bilinirliği, gelir, müşteri memnuniyeti vb.) bağlıdır. Ancak genel olarak konuşursak, sosyal medya yatırım getirisi veya ROI, değer yaratan tüm sosyal medya eylemlerinin toplamıdır. Bu kadar zaman, para ve kaynaklar koyulduktan sonra geri dönüş nedir?

 • Yatırım Getirisi (ROI), bir yatırımın ne kadar iyi performans gösterdiğini değerlendirmek için kullanılan popüler bir karlılık metriğidir.
 • ROI yüzde olarak ifade edilir ve bir yatırımın net kârını (veya zararını) ilk maliyetine veya harcamasına bölerek hesaplanır.
 • ROI, elmalar arası karşılaştırmalar yapmak ve farklı projelere veya varlıklara yapılan yatırımları sıralamak için kullanılabilir.
 • ROI, elde tutma süresini veya zamanın geçişini hesaba katmaz ve bu nedenle başka bir yere yatırım yapmanın fırsat maliyetlerini kaçırabilir.
roi nedir
roi nedir

Örneğin, ROI yatırım getirisini gelire göre ölçüyorsanız, bunu yapmak için basit bir formül şuna benzer:

Gelir / yatırım (kişi saati, reklam bütçesi vb.) X 100 = sosyal medya ROI (yüzde olarak)

Dolayısıyla, 500 $ ‘lık bir yatırımla sosyal medyadan 1.000 $ gelir elde ettiyseniz, kârınız 500 $’ dır (unutmayın: kar = gelir – yatırım). Ve sonra hesaplamanız şöyle olacaktır: 500 $ kar / 500 $ yatırım X 100 = % 100 yatırım getirisi.

Her kuruluş, geliri doğrudan sosyal medyaya bağlamamalı. Değer her zaman dolar ve sent olarak ölçülmez. ROI‘yi böylesine katı bir tanıma bağlamak, bir yatırımın karşılığını alabileceği diğer yolları belirlemenizi engeller. Amacınız marka bilinirliğini artırmaksa, başarıyı kârla değil, kitleye erişim ve katılım gibi ölçütlerle ölçersiniz.

Neyi ölçeceğinizden emin değilseniz, kendinize hedef kitlenizin kampanyanızla karşılaştıktan sonra ne tür şeyler yaptığını sorun. Bu eylemler hedeflerinizle uyumlu mu? Nerede yetersiz kaldılar? Bir dahaki sefere nasıl geliştirilebilirler?

Sosyal medya yatırım getirinizi yani ROI hesaplamak için başka bir yola ihtiyacınız varsa, aşağıdakiler gibi şeyleri içeren kazanç ve maliyet arasındaki oranı düşünün:

 • Emek
 • Eğitim
 • Geliştirme
 • Sosyal medya teknolojisi
 • Ajanslar ve danışmanlar
 • Sosyal medya reklam bütçesi
 • İşletme masrafı

Belirli eylemlerin (satın almalar, sayfa görüntülemeleri, indirmeler, kayıtlar vb.) Değerini hesaplamak için hangilerinin sosyal medyadan geldiğini belirlemek için ziyaret edin » ferhatburakmaden.com/google-analytics/ . Bu, sosyal medya yatırım getirinizi tanımlamanıza ve kuruluşunuz için değeri kanıtlamanıza yardımcı olur.

Sosyal Medya ROI Yatırım Getirisini Neden Kanıtlamanız Gerekiyor?

Elbette, paydaşlarınıza veya müşterilerinize sosyalin değerini ve neden buna yatırım yapmaları gerektiğini söyleyebilirsiniz ancak hiçbir şey onları verilerden daha fazla ikna edemez.

Sosyal medya ROI yatırım getirisini ölçmek, aşağıdakiler dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere birçok nedenden dolayı önemlidir.

 • Kuruluşunuzdaki sosyal algıyı değiştirebilir.
 • Sosyal medyanın işletme genelinde sahip olabileceği potansiyel etkiyi gösterir (yalnızca pazarlama değil)
 • Çabalarınızın ve kaynaklarınızın en etkili şekilde nerede kullanıldığını size gösterir.
 • Hedef kitlenizi daha iyi anlamanıza yardımcı olur.

Sosyal Medya Yatırım Getirisi ROI Nasıl Ölçülür?

Sosyal medya hedefleri belirlemek ve bunlara göre hareket etmek harika olsa da, çabalarınızın değerini kanıtlayana kadar işiniz bitmez.

Yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’ndeki sosyal medya harcamalarının 2020’da 19,54 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Yine de, pazarlamacıların yalnızca bir kısmı değerini kanıtlayabildiğini söylüyor.

Sosyal medya yatırım getirisini yani roi nedir ve aslında roi ne demek olduğuna adım adım bakalım.

Adım 1: Sosyal Medya Yatırım Getirisi ROI Hesaplarken Net Hedefler Belirleyin

Sosyal medyanın yarattığı marka bilinci (paylaşımlar, beğeniler, takipçiler vb.) değerlidir, ancak her zaman yeterli değildir.

Sosyal medya hedefleriniz şunlara dayanabilir:

 • İş dönüşümleri (müşteri edinme veya potansiyel müşteri oluşturma gibi)
 • Marka bilinci veya algısı
 • Müşteri deneyimi
 • Güvenlik ve risk azaltma

2. Adım: Akıllı Hedefler Belirleyin

Kişisel hedefleri temsil ederken sosyal medyadan takipçilerinize ulaşmak yardımcı olacaktır. Bunlar belirlendikten sonra, takipçilerinize nasıl ve ne zaman ulaşacağınızı gösteren hedefler belirlemeniz gerekir.

İşte birkaç basit örnek:

ROI nedir ROI nasıl hesaplanır

Hedef belirleme konusunda yardıma ihtiyacınız varsa linke tıklayarak öğrenebilirsiniz >> https://www.ferhatburakmaden.com/sosyal-medya-hedefleri-nasil-belirlenir-izlenecek-10-hedef/

Burada SMART çerçevesini kullanmanızı öneririm. Burada her hedef belirli, ölçülebilir, ulaşılabilir, alakalı ve zamanında olmalıdır.

Örneğin, sosyal medyada müşteri hizmetlerini iyileştirmek istediğinizi söylemek yerine harekete geçin. Örneğin, ‘İlk yanıt süremizi yıl sonuna kadar 10 dakika hızlandıracağız.’

Amacınız dönüşümleri artırmaksa, bu çeyrekte sosyal medya aracılığıyla yönlendirmek isteyeceğiniz belirli sayıda potansiyel müşteri iyi bir hedef olabilir.

Bir işletme dönüşüm hedefine başka bir örnek, açılış sayfası dönüşümlerini yüzde 10 artırmak olabilir. Sosyal kanallardan sayfaya gelen kişilerin dönüşüm oranını takip ederek bunu ölçersiniz.

Hedef ne olursa olsun, kıyaslama yapmak için geçmiş performansı ölçtüğünüzden emin olun. Daha sonra iyileştirmek için hedefler belirleyin.

Bununla ilgili daha fazla bilgi için ziyaret edin » ferhatburakmaden.com/sosyal-medya-hedefleri-nasil-belirlenir-izlenecek-10-hedef/

3. Adım: Sosyal Medya Yatırım Getirisi ROI Hesaplarken Doğru Performans Metriklerini İzleyin

Hedeflere ulaşıp ulaşmadığınızı belirlemek için sosyal medya ölçümlerine ihtiyacınız var. Beğeniler, yorumlar ve paylaşımlar gibi sözde “gösteriş” metrikleri kötü bir şöhrete sahiptir ancak değerleri vardır. Bunları sosyal varlığınızın genel sağlığını ölçmek, rakiplerinize karşı kendinizi ölçmek ve hangi içeriğin kitlenizde etki uyandırdığını belirlemek için kullanın. İş hedeflerinizle uyuşmuyorlarsa, yalnızca “gösteriş” ölçütleri olarak düşünülmelidirler.

Yatırım getirisini kanıtlamak için izleyebileceğiniz diğer ölçümler şunları içerir:

 • Erişim
 • İzleyici katılımı
 • Site trafiği
 • Oluşturulan potansiyel müşteriler
 • Kayıtlar ve dönüşümler
 • Elde edilen gelir

Hangi ölçümleri kullanacağınıza karar verirken kendinize şunları sorun:

 1. Hedeflerime uygun mu?
 2. Karar vermeme yardımcı oluyor mu? (daha çok ne yapmalı, daha az ne yapmalı vb.)
 3. Etkili bir şekilde ölçme kapasitem var mı?

4. Adım: Sosyal Medyada Ne Kadar Harcadığınızı Bilin

İyi bir getiri alıp almadığınızı belirlemeyi umuyorsanız, sosyal medyaya yaptığınız yatırımın kapsamı konusunda net olmanız gerekir. Geri dönüşümünüzü ölçmeniz gereken dört önemli nokta var.

Sosyal Medya Yatırım Getirisi Araçların ve Platformların Maliyeti

Çoğu ağın kullanımı ücretsizdir, ancak sosyal medya yönetim platformunun premium bir sürümü için ödeme yapıyor musunuz? Örneğin, yalnızca yarım ay süren bir kampanyanın yatırım getirisini ölçüyorsanız, aracın aylık maliyetini almanız ve hesaplamalarınızı yaparken bunu ikiye bölmeniz gerekir.

Sosyal Reklam Harcamalarına Ayrılan Bütçe

Hızlandırılmış her Facebook gönderisinin veya Instagram reklamının maliyeti platformun reklam panosuna kaydedileceği için izlemesi en kolay şeydir. Birden çok ağda reklam yayınlıyorsanız, her bir kampanyayı yönetmek ve tek bir platformdan yatırım getirisini ölçmek için 3. parti araçları kullanabilirsiniz.

İçerik Yaratımı

Belirli bir kampanya sırasında sosyal medyada paylaştığınız materyalleri üretmenin maliyeti nedir? Şirket içi yazarlarınız blog gönderileri oluşturdu mu? Yazar bir saatte ne kadar kazanıyor? Bu blog gönderisini hazırlamak kaç saat sürdü? İçeriğin tasarlanması ve yaratılmasına giden her türlü toplantıyı veya toplantı bölümlerini de hesaba kattığınızdan emin olun.

Sosyal Medyadan Sorumlu Çalışanların Harcadığı Zaman

Ekibiniz sosyal medyada ne kadar zaman harcıyor? Toplantılardan içerik oluşturmaya ve tanıtmaya, reklam yayınlamaya kadar her şeyi ekleyin. Bunu, bir kampanyanın YG’sini belirlemek veya işletmenizin her ay veya yılda sosyal medyada ne kadar zaman harcadığını hesaplamak için belirli bir zaman aralığı için yapabilirsiniz.

Yukarıdakilerin tümünü ekledikten sonra, bunu ikinci ve üçüncü adımlarda taahhüt ettiğiniz hedeflere ve metriklere göre ölçebilirsiniz.

Dolayısıyla, web sitesi trafiğini artırmak için sosyal medyayı kullanıyorsanız (örneğin, marka bilinirliğini artırmaya yönelik bir işletme hedefini desteklemek için) her ziyaretin maliyetini basit bir formülle belirleyebilirsiniz.

” Kâr ” (bu durumda sosyal ağ üzerinden web sitesi ziyaretleri) / toplam yatırım (kişi saatleri, reklam bütçesi vb.) X 100 = YG (yüzde olarak)

Sosyal Medya ROI Araçları

Artık sosyal ROI ölçmenin arkasındaki teoriyi bildiğinize göre, bunu gerçekten yapmak için doğru araçlara ihtiyacınız olacak.

Google Analytics : Web sitesi trafiğini, dönüşümleri ve sosyal medya kampanyalarından kayıt işlemlerini izleyin.

Google Analytics’de nasıl ölçümleme yapacağınızı öğrenmek için rehberimi mutlaka inceleyin >> Google Analytics Rehberi

Facebook Piksel : Web siteniz için, potansiyelden satışlara kadar her şey dahil olmak üzere Facebook reklamlarından gelen dönüşümleri izlemenize olanak tanıyan bir kod parçası. Piksel özelliğini Facebook’un kendi reklam platformunda veya sosyal reklam optimizasyonu gibi hedefleme araçlarıyla kullanabilirsiniz.

UTM parametreleri : Web sitesi ziyaretçileri ve trafik kaynakları hakkında önemli verileri izlemek için bu kısa metin kodlarını bir URL’ye ekleyin. UTM parametreleri, Google Analytics gibi analiz programlarıyla çalışır. Yüksek seviyeden (hangi ağların en iyi performans gösterdiği) ayrıntılı ayrıntılara (belirli bir sayfaya en fazla trafiği çeken gönderi) kadar sosyal medya başarınızın ayrıntılı bir resmini verirler.

UTM Parametrelerinin nasıl oluşturulduğunu öğrenmek için linke tıklayın >> https://www.ferhatburakmaden.com/utm-parametreleri-nelerdir-ve-nasil-kullanilir/

Sosyal Medya Yatırım Getirisi ROI Nasıl Bildirilir

Hedeflerinizi belirledikten ve araçlarınızı seçtikten sonra sonuçları gerçekten izleme ve raporlama zamanı geldi demektir.

Raporlama İçin En İyi Uygulamalar

 • Şablonları kullanın. Anlaşılması kolay raporlarla, sosyalin değerini kuruluşunuzdaki üst düzeylere açıkça gösterebileceksiniz.
 • Sade bir dil kullanın. Herkes sosyal medya verilerini sizin kadar iyi anlayamaz. Bu nedenle, bilgileri olabildiğince açık bir şekilde sunmak önemlidir.
 • Ölçümlerinizi günlük olarak kontrol edin. Böylece bir taktiğin işe yarayıp yaramadığını kampanya veya izleme dönemi sona ermeden önce bileceksiniz. Gerekirse, ayarlamalar yapmak, kaynakları ve bütçeleri değiştirmek için zamanınız olacak.
 • Bir zaman dilimine bağlı kalın. Raporların haftanın belirli günlerinde e-posta gelen kutunuza gönderilmesini sağlayabilirsiniz, böylece bunları kendiniz almayı hatırlamak zorunda kalmazsınız.

Sosyal Medya Verilerini Sunmak İçin En İyi Uygulamalar

 • İş hedefleriyle konuşun. Örneğin, müdürünüze sosyal medyanın değerini kanıtlamaya çalışıyorsanız, onun değerli gördüğü şeyle konuşmanız gerekir. “Amacınızın internet satış gelirini yüzde 10 artırmak ise, İşte Facebook’taki yayınlarımız bu ay şu kadar gelir sağladı.” şeklinde konuşmanız gerekiyor.
 • Sınırları ifade edin. İşletmenizin geri kalanı, konu ROI‘yi ölçmek olduğunda neler yapabileceğinizi ve yapamayacağınızı bilmelidir. Sahip olduğunuz verilerle nelerin mümkün olduğunu gösterin, ancak neleri ölçmenin mümkün olmadığı konusunda da net olun. Bir reklamın kaç gösterim aldığını ölçebilirsiniz, ancak bu kişilerden herhangi birinin daha sonra web sitenizi kontrol edip etmediğini bilemezsiniz (reklamın kendisini tıklamadıkları sürece).
 • Üçüncü taraf içgörülerini kullanın. Üçüncü taraf araştırma firmalarından, yayınlarından ve / veya teknoloji satıcılarından gelen veriler, paydaşlar nezdinde güvenilirliği artırabilir. Sosyal yatırım getirisi hakkında rapor verirken, gerekçenizi, hipotezlerinizi ve önerilerinizi desteklemeye yardımcı olabilecek kaynaklardan içgörüler arayın.
 • Düşük riskli bir pilot program önerin . Daha fazla yatırım için bir iş vakası oluşturun. Bu, sosyal medyayı diğer departmanlara genişletmek, reklam bütçenizi artırmak veya yeni bir platforma veya hizmete yatırım yapmak anlamına gelebilir. Kıdemli liderler, uzun vadeli bir yatırım ve taahhütte bulunmaları gerekmiyorsa (sonuçları görmeden önce) yeni bir şeyler denemeye daha istekli olabilirler.

Sosyal Medya Yatırım Getirisini ROI Artırmanın 3 Yolu

ROI ölçmek, geçmiş eylemleri değerlendirmekle ilgilidir. Ancak yine de, stratejinizi ileriye dönük olarak optimize etmek için de kullanılmalıdır.

Yatırım getirisini artırmak için birkaç hızlı ipucu ve kaynak vereceğim sizlere.

1. Test Edin ve Optimize Edin

Sosyal medya reklamları mı yayınlıyorsunuz? Farklı kitle segmentleri ve reklam biçimleriyle denemeler yapın. Benzer reklamlar yayınlayın, ancak kullandığınız kopyayı veya görselleri değiştirin. Hangisinin en iyi sonuçları verdiğini görmek için ayarlayabileceğiniz sayısız yöntemler var.

2. Hipotezleri Test Etmek İçin Verileri Kullanın

Örneğin, birden fazla ürün fotoğrafı içeren tweet’lerin daha fazla dönüşüm sağladığını fark edebilirsiniz. Veya bu hediyeler “nasıl yapılır” içeriğinizden daha iyi performans gösterebilir. Bir hipotez, veri toplamanızı sağlayacak ve analizinizi daha hızlı ve daha yapılandırılmış hale getirecektir.

Bir sonraki adım, hipotezinizin doğru olup olmadığını kanıtlamak için ölçüm metriklerini ayarlamaktır. Bu, sosyal medya içeriğine UTM parametreleri eklemeyi veya Google Analytics’te bir dönüşüm hunisi oluşturmayı içerebilir.

3. Tekrarlayın

Sosyal medya her zaman değişiyor. Bugün hedef kitlenizle bağlantı kurmak için kullandığınız içerik, stratejiler ve kanallar yarın etkili olmayabilir. Bu nedenle test test test.

Hedeflerinize ulaşmak için, stratejinizi zaman geçtikçe güncellemeniz ve uyarlamanız gerekir.

Müşteri ihtiyaçları ve sorun noktaları değişiyor mu? İşletmeniz önceliklerini veya kaynaklarını değiştirdi mi? Hedef kitlenizin sosyal medyayı kullanma şeklini hangi yeni platformlar ve teknoloji değiştiriyor? Tüm bu faktörler, sosyal medya yatırımınızdan nasıl iyi bir getiri elde edeceğinizi etkileyecektir.

Sosyal medya yatırım getirisini ROI ölçmek, kuruluşunuza mevcut ve geçmiş kampanyaların başarısı ve gelecekte nelerin işe yarayabileceği hakkında değerli bilgiler verir. Ancak her zaman öğrenilecek, test edilecek ve kazanılacak daha çok şey vardır.

Ferhat Burak Maden

Selam! Ben Burak, E-Ticaret ve Dijital Pazarlamaya Gönül Vermiş İşini Aşk İle Yapan Aynı Zamanda Bildiklerimi Aktarmaktan Zevk Alan 🏆️SEO | PPC | SMM | Analytics | 🔥 E-Ticaret ve Dijital Pazarlama Danışmanıyım. Bana Sormak İstediğiniz Herhangi Bir Soru Varsa Lütfen Çekinmeden Yorumlar Bölümüne Yazın. En Kısa Sürede Sorunuzu Yanıtlayacağımdan Emin Olabilirsiniz. Şirketiniz İçin Danışmanlık Almak İstiyorsanız WhatsApp Butonuna Tıklayarak Yada İletişim Bölümünden Form Doldurarak İletişime Geçebilirsiniz. Görüşmek Üzere... 👋

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu