Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal Medya Hedefleri Nasıl Belirlenir? (İzlenecek 10 Hedef)

Sosyal medya hedeflerini belirlemek, sosyal medya çalışmanızın değerini kanıtlama ve iyileştirme yolunda önemli bir adımdır. Hedeflerinizi yazmak ve ilerlemenizi düzenli olarak izlemek, ulaşmak istediğiniz hedefi başarma olasılığınızı önemli ölçüde artırır.

Sosyal medya hedefleri, gelişim ve başarı için bir rota çizmenize yardımcı olur. Çabalarınızın ne kadar etkili olduğunu görmenize izin verirler. Başkalarıyla paylaşabileceğiniz belgelenmiş bir şekilde size amaç ve yön gösterirler.

3 Adımda Sosyal Medya Hedefleri Nasıl Belirlenir

1. Bir sosyal medya denetimi yapın

Sosyal medya hedeflerinizle neye ulaşmak istediğinizi düşünmeye başlamadan önce, şu anda nerede durduğunuza dair net bir resme ihtiyacınız var. Bu, bir sosyal medya denetimi yapmanız gerektiği anlamına gelir.

Bir sosyal medya denetimi, mevcut tüm sosyal medya hesaplarınızı ve programlarınızı tek bir yerde kaydetmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca, temel olarak kullanabileceğiniz mevcut performans seviyeniz hakkında bir fikir edineceksiniz.

2. Sosyal medya hedeflerinde neyin önemli olduğuna karar verin

Denetiminizi tamamladıktan sonra, topladığınız bilgilere bakın. Hangi sosyal kanalların iyi performans gösterdiğini ve hangilerinin farklı bir odaklanma gerektirebileceğini görmeye başlayacaksınız.

Ardından, sosyal medya hedeflerinizle ulaşmanız için gerçekten neyin önemli olduğunu düşünmeye başlayın. Elbette, gösteriş metriklerini izlemek eğlencelidir. Ancak bu basit önlemleri doğrudan iş hedeflerine bağlayabilir misiniz? Beğenilerinizi artırmak gerçek iş değerine yol açar mı? (Bazı durumlarda çok iyi olabilir. Ama bunu önceden düşünmek için zaman ayırın.)

Genel iş stratejinize ve sosyal pazarlama planınıza bir göz atın ve ikincisini öncekiyle daha iyi hizalamanın yollarını arayın. Ne tür bir büyüme veya iyileştirmenin işletmenizi geliştirmeye gerçekten yardımcı olabileceğine karar verdiğinizde, bazı özel sosyal medya hedefleri oluşturmaya başlama zamanı.

3. Sosyal Medya Hedefleri belirleme çerçevenizi seçin

Herkes havadan yüksek bir hedef çekebilir, ancak bu iş sonuçlarınızı iyileştirmenize ve hatta ilerlemeyi ölçmenize yardımcı olmaz. Sosyal medya pazarlama hedeflerinizin yararlı olması için gerçekçi ve izlenebilir olmaları gerekir. Ayrıca ilerleme kaydetmenize yardımcı olacak net hedeflere bağlı olmaları gerekir.

Yerleşik hedef belirleme çerçeveleri, uzun vadede işinizi destekleyecek anlamlı sosyal medya hedefleri oluşturmak için önceden çalışmanıza yardımcı olur. İşte favorilerimizden birkaçı.

SMART hedef çerçevesi

SMART hedef çerçevesi, genel iş hedeflerinizi desteklemeye yardımcı olan ilgili, ulaşılabilir hedefler oluşturmakla ilgilidir. Kısaltma şu anlama gelir:

 • Specific: Açık olun. “Katılımı artırmak” 100 yeni takipçi mi yoksa 1000 mi istediğiniz anlamına mı geliyor? Sosyal medya hedeflerinizi spesifik hale getirmek, ilerlemeyi izlemenize ve başarıyı ölçmenize yardımcı olur.
 • Measurable: Her gol metrikler çeşitli ihtiyacları var. “Müşteri hizmetini iyileştirmek” harika bir kavramdır, ancak bu gelişmeyi ölçmenin bir yolu yoksa bu bir hedef değildir.
 • Attainable: Sosyal medya hedefleriniz ulaşılabilir olmalıdır.
 • Relevant: Sosyal medya hedefleriniz ile iş hedefleriniz birbiriyle alakalı olmalı. Örneğin, hedefiniz Facebook beğenilerini artırmaksa , bunun işletmeye nasıl fayda sağlayacağını anladığınızdan emin olun.
 • Timely: Başarınızı ne zaman kontrol edeceğinizi bilmeniz için hedefinizin tamamlanması için bir zaman aralığı ekleyin. Artımlı kontroller için yol boyunca bazı kilometre taşları da eklemek isteyebilirsiniz.

OKR hedef çerçevesi

OKR, Hedefler ve Anahtar Sonuçlar anlamına gelir. En çok Google’ın tercih ettiği hedef belirleme çerçevesi olarak bilinir.

SMART hedeflerinin aksine, OKR hedeflerinin yüzde 100 ulaşılabilir olması amaçlanmamıştır. Hedeflerin çok iddialı olması amaçlanmıştır ve yüzde 60 veya 70 başarıya ulaşmak bir kazanç olarak kabul edilir.

As re: Google tarafından Çalışma açıklıyor, iki soruyu sorarak okr hedeflerini geliştirmeye başlayabilirsiniz:

1. Nereye gitmek istiyoruz?

Bu soru, SMART hedeflerinin “ilgili” bileşeni tarafından kapsanan hedef belirleme unsuruna yöneliktir. Neyi başarmak istiyorsunuz ve işiniz üzerindeki etkisi nedir? Hedefleriniz bunlar.

2. Oraya gidip gitmediğimizi izlemek için hızımızı nasıl ayarlayacağız?

Bu, SMART hedeflerinin “belirli”, “ölçülebilir” ve “zamanında” yönlerini kapsar. İlerlemeyi veya başarıyı gösterecek belirli sonuçlar nelerdir? Neyi izleyecek ve ölçeceksiniz? Her hedef için yaklaşık üç temel sonuca sahip olmalısınız.

Unutmayın: SMART hedeflerinin “ulaşılabilir” öğesi OKR çerçevesiyle uyumlu değildir. OKR’ler genellikle zor hedeflerdir, bu nedenle yüzde 100 başarı amaç değildir.

İşte dünyanın en iyi şirketlerinden bazılarıyla çalışan ve OKR’lerin güçlü bir savunucusu olan bir risk kapitalisti olan John Doerr’in ” Ne Önemlidir? ” Adlı kitabından bir örnek.

2012 yılında, YouTube’un hedefi günde bir milyar saat izlenme süresine ulaşmaktı. Oraya ulaşmalarına yardımcı olmak için OKR’leri kullandılar. Şöyle görünüyordu:

 • Amaç : Aşağıdakilerden kaynaklanan büyüme ile 2016 yılına kadar günde bir milyar saat izlenme süresine ulaşın:
 • Anahtar sonuçlar :
 1. Arama ekibi + Ana Uygulama (+% XX), Oturma Odası (+% XX)
 2. Çocukların katılımını ve oyun izleme süresini artırın (günde X izlenme saati)
 3. YouTube VR deneyimini başlatın ve VR kataloğunu X’ten Y videoya kadar büyütün. “

Doerr, gizli olduğu için YouTube’un kullandığı belirli sayıları açıklamıyor. Ama fikri anladın.

YouTube bu hedefe ulaşmada ne yaptı? Başlangıçta 2016’nın sonunu hedeflerken, sadece birkaç ay sonra Şubat 2017’de günde bir milyar saat görüntüleme açıkladılar. OKR’lere derinlemesine girmek ister misiniz? Aşağıdaki videoda, Google Ventures ortağı Rick Klau, OKR hedeflerinin nasıl belirleneceğini açıklıyor.

İzlemeniz Gereken 10 Sosyal Medya Hedefleri

Yukarıdaki hedef belirleme adımlarında ilerlerken, sosyal medya hedefleriniz ve stratejileriniz ile neye ulaşmak istediğinizi düşünmeniz gerekir.

Unutmayın, bunlar hedeflerin kendileri değil genel hedef kategorileridir. Bu kavramları şirketiniz için belirli hedeflere dönüştürmek için aşağıdaki hedef belirleme çerçevelerinden birini kullanmanız gerekir.

Her hedef türü için, hedefinizle en alakalı ölçütleri seçin. Ardından, belirli bir zaman dilimi içinde bir yüzde iyileştirme hedefleyin.

1. Marka bilinirliği oluşturun

Marka bilinci, sosyal medyada kaç kişinin var olduğunuzu bildiğini ve ne tür ürün ve hizmetler sunduğunuzu anladığını gösterir.

Marka bilinirliğiyle ilgili temel metrikler şunları içerir:

 • Markadan bahsetmeler (etiketli veya etiketlenmemiş)
 • Paylaşım
 • Erişim sonrası
 • İzlenimler
 • Cinsiyet oranı
 • Büyüme oranı

@ Tanıtıcı veya markalı hashtaglerinizi kullanmayan marka sözlerini ölçtüğünüzden emin olmak için akışları kullanın.

2. Marka itibarını yönetin

Marka itibarı, farklı şirketler için farklı anlamlara gelebilir. B2C kuruluşları için, her şey sizin popülariteniz ve müşteri memnuniyetinizle ilgili olabilir. İşletmeler arası markalar için, sektör algısı ve düşünce liderliği olabilir.

Marka itibarı ile ilgili temel ölçümler şunları içerir:

 • müşteri memnuniyeti puanı
 • alkış oranı
 • büyüme oranı
 • sosyal duygu
 • sosyal paylaşım
 • Net Promosyoncu Puanı
 • beğeni oranı

OKR biçimini izleyerek, doğrudan Google’ın re: Work’ten örnek bir hedef .

 • Amaç : Ürünün itibarını iyileştirin
 • Anahtar Sonuçlar :
 1. Üç sektör etkinliğinde konuşarak ürün’ün liderliğini yeniden kurun.
 2. En iyi xx kullanıcılarını belirleyin ve onlara kişisel olarak ulaşın.
 3. Kullanıcı tarafından işaretlenen hatalara yanıt süresini %xx kısaltın.

3. Etkileşimli bir topluluk oluşturun ve yönetin

Bağlı bir topluluk oluşturmak, şirketinizdeki en son gelişmeleri duymak isteyen hazır bir kitleniz olduğu anlamına gelir. Bu, yeni bir ürün piyasaya sürdüğünüzde ve düzenli satışların devam etmesini sağlamak için büyük bir varlıktır.

Topluluk katılımıyla ilgili temel ölçümler şunları içerir:

 • kitle büyüme oranı
 • Nişan oranı
 • büyütme oranı
 • beğeni oranı
 • tıklama oranı
 • Çıkma Oranı
 • konuşma oranı
 • Net Promosyoncu Puanı
 • yorum puanı

4. Dönüşümleri / satışları artırın

Bu, pazarlamacılar için harika bir sosyal medya hedefidir çünkü doğrudan işletmenin alt çizgisiyle ilgilidir. Sosyal medya çabalarınız satış getirdiğinde, çalışmalarınızın değerini göstermek kolaydır.

Bir dönüşümün bir satın alma ile aynı şey olmadığını unutmayın. Bir dönüşüm, ücretsiz bir haber bültenine kaydolmak veya ücretsiz bir teknik incelemeyi indirmek olabilir. Ancak her dönüşümün şirket için gerçek ve ölçülebilir bir değeri vardır, nakit takas eli olmasa bile.

Dönüşümler ve satışlarla ilgili temel ölçümler şunları içerir:

 • dönüşüm oranı
 • tıklama oranı
 • Çıkma Oranı
 • sosyal medya dönüşüm oranı

Eğer sosyal reklamları kullanarak, ayrıca ilgili temel sonuçları odaklanabilir:

 • Tıklama başına maliyet
 • BGBM

5. Müşteri / pazar içgörüleri edinin

Sosyal medya hedeflerine ulaşma noktasında, Facebook Audience Insights , Facebook Custom Audiences ve hedef pazarınızı nasıl tanımlayacağınızdaki gönderilerde açıkladığımız gibi güçlü bir pazar araştırma araştırması yapabilirsiniz.

Önemli sosyal medya ölçümlerini takip etmek yerine, bu hedef için alıcı kişiliklerinizi oluşturmak (veya güncellemek) gibi dahili kilometre taşlarını kullanabilirsiniz .

6. Potansiyel müşterileri belirleyin ve besleyin

Potansiyel bir müşteri ürününüzle çevrimiçi olarak ilk kez karşılaştığında satış yapmak alışılmadık bir durumdur. Potansiyel müşteriler kazanmak, satış huninizi doldurmak ve markanız için değer üretmek için sosyal medyayı kullanmanın önemli bir yoludur.

Dönüşüm oranı, potansiyel müşteri yaratma sosyal medya pazarlama hedefleri için önemli bir ölçümdür. Beyaz kağıtlar ve yarışmalar gibi müşteri adayı oluşturma teklifleriniz için kaç kişinin kaydolduğunu izlemek için kullanın. Ayrıca, satış ekibinizin kaç müşteri adayı getirdiğini ve bu potansiyel müşterileri müşterilere ne kadar iyi dönüştürdüğünü izlemek için dahili ölçümleri de kullanabilirsiniz.

7. Müşteri hizmeti / desteği sağlayın

Sosyal kanallar, müşteri hizmetleri ve desteği için giderek daha önemli bir platformdur . Aslında, sosyal mesajlaşma artık Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok tercih edilen müşteri hizmetleri kanalı haline gelmektedir.

Müşteri memnuniyeti puanı, müşteri hizmetleri ile ilgili sosyal medya hedeflerini izlemek için önemli bir metriktir. Muhtemelen müşteri hizmetleri temsilcisi başına ele alınan hizmet isteklerinin sayısı gibi dahili ölçümleri de izlemek isteyeceksiniz.

8. Adayları çekin (işe alma)

Başarılı adaylar getirmek başka bir dönüşüm şeklidir. Bu nedenle, işe alım sosyal medya hedeflerini izlerken dönüşüm ölçümleri önemlidir. LinkedIn’deki takipçileri ve katılımı izlemek de yararlı olabilir.

Ancak tam sayılar yerine, doldurmanız gereken rol türlerine uygun kaliteli adaylar getirdiğinizden de emin olmak isteyeceksiniz. İhtiyaçlarının net bir resmini geliştirmek ve işe alımla ilgili sosyal medya hedeflerini değerlendirmek için kriterler oluşturmak için İK ekibinizle birlikte çalışın.

9. Krizleri belirleyin ve iletişimi yönetin

Kişisel bir krize sosyal medya tepkisi bu hedefe çok yakından hedef numarasına 2 ile ilgilidir, böylece yapabilir veya marka itibar kırabilir.

Önlemlerinizi ve önemli sonuçlarınızı bir sosyal medya politikası geliştirmek, sosyal hesaplarınızı güvence altına almak ve kriz iletişim planınızı uygulamak gibi somut dahili adımlara bağlayın.

10. Sosyal Medya hedefleri ile İç iletişimi geliştirin

Sosyal, dahili ekipleriniz oluşturmak ve onlarla iletişim kurmak için önemli bir kanaldır. Sağlam dahili iletişim, aynı zamanda etkili bir çalışan savunuculuk programının da temelini oluşturur .

Burada harici iletişimler için kullandığınızla aynı türden metriği kullanabilirsiniz:

 • Nişan oranı
 • büyütme oranı
 • tıklama oranı
 • Çıkma Oranı

Ferhat Burak Maden

Selam! Ben Burak, E-Ticaret ve Dijital Pazarlamaya Gönül Vermiş İşini Aşk İle Yapan Aynı Zamanda Bildiklerimi Aktarmaktan Zevk Alan ?️SEO | PPC | SMM | Analytics | ? E-Ticaret ve Dijital Pazarlama Danışmanıyım. Bana Sormak İstediğiniz Herhangi Bir Soru Varsa Lütfen Çekinmeden Yorumlar Bölümüne Yazın. En Kısa Sürede Sorunuzu Yanıtlayacağımdan Emin Olabilirsiniz. Şirketiniz İçin Danışmanlık Almak İstiyorsanız WhatsApp Butonuna Tıklayarak Yada İletişim Bölümünden Form Doldurarak İletişime Geçebilirsiniz. Görüşmek Üzere... ?

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu