Sosyal Medya Yönetimi

Yaratıcı Sosyal Medya Reklam Türleri 2022’nin En İyi Reklamları

İster sosyal medya reklamcılık konusunda yeni olun, ister deneyimli bir uzman olun. Bu kılavuz, reklam biçimi ortamında gezinmenize ve kampanya sonuçlarını yönlendirmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca yaratıcı sosyal medya reklam türleri konularında uzmanlaşabileceksiniz.

Düzenli olarak değişen reklam özelliklerine sahip çok sayıda sosyal medya reklam türleri vardır.  Kaybolması kolay olduğundan sosyal medya reklam türleri seçimi yaparken 3 şeye dikkat edin:

 • Kampanya hedefiniz için en iyi reklam biçimini seçin
 • Reklamınızın mümkün olduğunca ilgi çekici görünmesini sağlayın
 • Tasarım sorunlarından kaçının ve platformlar tarafından daha hızlı onay alın

Muhtemelen Resim Reklamları, Video Reklamları ve Dönen Reklamları duymuşsunuzdur, ancak araştırma yaptıkça başarılı olmanıza yardımcı olabilecek bir dizi başka reklam türleri olduğunu fark edersiniz. Size bunların ne olduğu, nasıl çalıştıkları ve bunlardan en iyi şekilde yararlanmanın yolları hakkında bilgi vereceğim.

Sosyal Medya Reklam Türleri
Sosyal Medya Reklam Türleri

En İyi Sosyal Medya Reklam Türleri Nedir?

Kampanyanız için en iyi sosyal medya reklam biçimini seçerken, hedef kitlenizin kim olduğunu düşünün. Hangi platformdalar? Hangi eylemi sürmeye çalışıyorsun? Ürün satışının peşindeyseniz, bir Ürün Döner Reklamı düşünebilirsiniz. Akılda sürükleyici bir deneyime ve emrinizde yaratıcı kaynaklara sahipseniz, Etkileşimli Öykü Reklamı ideal bir seçimdir. Aynı şekilde, hedefiniz B2B müşteri adaylarıysa, LinkedIn’de bir Müşteri Adayı Formu Reklamı iyi bir bahistir. Seçtiğiniz reklam biçimi, oynadığınız platforma ve bütçenize bağlı olacaktır, ancak mevcut reklam biçimlerini ve her birinin özelliklerini ve avantajlarını bilmek, sosyal medyada ücretli reklamcılık stratejinizi yükseltmenize yardımcı olacaktır.

Resim Reklam Türleri

Resim Reklamlar, web sitenize trafik çekmek için mükemmeldir. Bunları yapmak kolaydır ve sitenizdeki belirli sayfalara doğrudan bağlantılarla eşleştirilebilir. Hemen hemen her sosyal medya platformunda bulunurlar, ancak insanlar bu platformlarda görselleri istedikleri ve bekledikleri için Instagram, Snapchat, Facebook ve Pinterest’te güçlü bir performans sergiliyorlar. Çok az metin içeren veya hiç metin içermeyen görseller genellikle daha iyi bir izleyici deneyimi sağlar.

sosyal medya reklam türleri resim reklamları

Resim Reklam örnekleri

resim reklam türleri örnekleri

Bir diğer Sosyal Medya Reklam Türleri ise Dönen Reklamlar, markanız hakkında daha derin bir hikaye anlatmak için harikadır. Bu reklam biçiminde diğerlerinden daha fazlasını gösterebilir ve kitlenizi etkileşimli bir yolculuğa çıkarabilirsiniz. Facebook , Instagram, Messenger ve Audience Network’te kullanılabilen çoğu dönen reklam biçimi, tek bir döngüde her biri kendi bağlantısına ve CTA düğmesine sahip 10 adede kadar resim veya video sergilemenize olanak tanır. Ayrıca daha temiz bir görünüm için CTA’ları tamamen kaldırabilirsiniz. Facebook, her kartın performansına bağlı olarak dönen resimlerin sırasını bile optimize eder, ancak sıralı bir hikaye anlatmak için bu reklam biçimini kullanıyorsanız, doğal olarak bu otomatik özelliği devre dışı bırakmalısınız.

sosyal medya reklam türleri dönen reklamlar

Dönen Reklam Örnekleri

Süreç Karusel Reklamları

Adım adım bir süreci sırayla açıklamak için Dönen Reklamlardaki kartları kullanın. Bu, işletmenizin veya ürününüzün baştan sona nasıl çalıştığını göstermek için harikadır ve video ile de gerçekten yaratıcı bir şekilde kullanılabilir.

dönen reklam örnekleri

Ürün Karusel Reklamları

Bir diğer dönen Sosyal Medya Reklam Türleri ile dönen Reklam biçimini kullanarak çok çeşitli ürünleri veya makaleleri sergileyebilirsiniz. Her kartta, kendi açılış sayfasına bağlanan farklı bir öğe yerleştirerek, müşterilerinizi seçeneklerle cezbedecek ve tıklama oranınızı yükseltmeye yardımcı olabilirsiniz.

karusel reklam türleri

Panoramik Karusel Reklamları

Tek bir ürünün farklı özelliklerini ve açılarını vurgulamak, müşterileri uzun, canlı bir panoramik görüntüde daha iyi bilgilendirmek için Dönen Reklamları kullanabilirsiniz.

Panoramik Karusel reklam türleri

LinkedIn için Dönen Reklamlar

Sosyal Medya Reklam Türleri LinkedIn’de, bir hikaye anlatan ve izleyicileri potansiyel müşteri formlarına kaydolmaya çeken dönen reklamlar yayınlayabilirsiniz.

LinkedIn için Dönen Reklamlar

Pinterest için Dönen Reklamlar

Pinterest, dönen reklamları, görsel ağırlıklı platformlarında bir reklama birden fazla görsel eklemek için teşvik eder.

Twitter için Dönen Reklamlar

Sosyal Medya Reklam Türleri twitterda Kasım 2020 itibariyle, Twitter (bir kez daha) reklam verenlere dönen reklam biçimini sunmaya başladı. Twitter, özellikle tek resimli reklamlara kıyasla, uygulama yüklemeleri ve tıklamalar için en iyi şekilde kullanıldıklarını söylüyor. Görüntülerin hareket ettiği ancak kopya ve CTA’nın yerinde kaldığı diğer dönen reklamlardan biraz farklı görünüyor ve hareket ediyorlar.

Ürün reklamları

Bir diğer Sosyal Medya Reklam Türleri olan ürün Reklamları, 10’dan fazla ürününüz olduğunda veya müşterileri daha dinamik bir şekilde yeniden hedeflemek istediğinizde kullanmak harikadır. Bir alışveriş sitesini ziyaret ettikten sonra sosyal beslemelerinizde bu akıllı Dinamik Ürün Reklamlarının (DPA) açıldığını muhtemelen görmüşsünüzdür. Daha önce görüntülenen ve en iyi performans gösteren ürünleri sunmak için Facebook Piksel izlemeyi kullanırlar. Instagram gibi platformlar, insanların ürünleri keşfetmesini ve ürünlerle etkileşim kurmasını kolaylaştırmak için işletmelerin birden fazla ürünü doğrudan gönderilerde etiketlemesine olanak tanır. En iyi ürün reklamları, göz alıcı, yüksek kaliteli görsellere ve çok az metne sahiptir. En etkili reklamların reklam metninde 20 kelimeden az ve bağlantı başlığında 4-5 kelimeden daha az olduğunu tespit edilmiştir.

Ürün Reklamı Örnekleri

Ürün Reklamı Örnekleri

Koleksiyon Reklamları

Koleksiyon Reklamları, genellikle, kitleler için daha sürükleyici ve görsel bir deneyim sağlayan Ürün Reklamlarının bir alt kümesidir. Kullanıcıların vitrinlere bakmalarına izin veren bir vitrin gibidirler. Altında dört üründen oluşan büyük bir resim (veya video) afişi. Bir Koleksiyon Reklamına dokunmak, kullanıcıları Anında Deneyim tarafından desteklenen hızlı yüklenen bir görsel deneyime sorunsuz bir şekilde götürür ve Facebook veya Instagram’dan ayrılmadan göz atmalarına ve daha fazla bilgi edinmelerine olanak tanır. Bu, ilgi ve niyeti beslemeye yardımcı olmayı amaçlar. Snapchat’te, her bir görsel kendi web sayfasına bağlanabilir, ARTI ‘yukarı kaydırma’ için bir bağlantı daha. Aynı ürünün fotoğraflarını farklı açılardan öne çıkarabileceğiniz için,hedef kitlenize tek bir ürün hakkında daha fazla ayrıntı sağlamak için de yararlıdır.

Koleksiyon reklamları

Koleksiyon Reklam Örnekleri

koleksiyon reklam örnekleri

Sosyal Medya Reklam Türleri Etkileşimli Reklamlar

Etkileşimli Reklamlar, kullanıcıları reklamda daha uzun süre kalmaya ve reklamla etkileşim kurmaya teşvik etmek için en son dijital teknolojiyi kullanır. Genellikle deneyseldirler ve bir fotoğrafı 360 derece yatırarak, bir soruyu yanıtlayarak veya bir anketi yanıtlayarak, giden bir bağlantıya tıklamanın ötesinde izleyicilerin ilgisini çekmeye çalışırlar. Etkileşimli Reklamlar, marka ile hedef kitle arasında daha iyi hatırlama ve daha iyi duyarlılık sağlayan bağlantılar kurar. Kitleler ne kadar uzun süre kalırsa, genellikle reklam verenin maliyeti o kadar düşük olur.

Sosyal Medyadaki Etkileşimli Reklam Türleri:

 • Hızlı Deneyim  – eskiden  Kanvas  Reklamlar olarak anılırdı – (Facebook)
 • Messenger Reklamları  (Facebook ve Instagram)
 • Hikaye Reklamları  (Instagram ve Snapchat)
 • Konuşma  Reklamları  (Twitter)

Etkileşimli reklamlar

Etkileşimli Reklam Örnekleri

Sosyal Medya Reklam Türleri Anında Deneyim Reklamları

Hızlı Deneyim Reklamları, markaların yalnızca mobil cihazlarda etkileşimli deneyimler oluşturmasına olanak tanır. Jeep, “Kendi Maceranı Seç” bölünmüş ekranlı, sürükleyici bir deneyimle bunu çok iyi yapan firmalardan.

Anında Deneyim Reklamları

Messenger Reklamları 

Facebook ve Instagram Messenger Etkileşimli Reklamları, marka tarafından bir Messenger sohbetinde başlatılabilir:

Messenger Reklamları 

Ayrıca daha çok sohbet robotları gibi davranarak müşteriyi kendi kişisel mağaza asistanları gibi bir dizi seçenek arasında yönlendirebilirler:

Messenger Reklamları 

Hikaye Reklamları

Snapchat, Facebook ve Instagram’daki “Hikayeler” formatı, reklam verenlerin kullanıcıların Hikayeleri arasında resim veya video reklamlar yayınlamasına olanak tanır. Etkileşimli Hikaye Reklamları, “web sitemize gitmek/şimdi alışveriş yapmak için yukarı kaydırın”ın ötesine geçer ve kullanıcıları reklamda daha uzun süre kalmaya ve markayla daha fazla etkileşim kurmaya teşvik eder.

hikaye reklamları

Potansiyel Müşteri Formu Reklamları – Sosyal Medya Reklam Türleri

Sosyal Medya Reklam Türleri arasında potansiyel müşteri reklamları ve potansiyel müşteri yaratma reklamları olarak da adlandırılan Potansiyel Müşteri Formu Reklamları, ister haber bülteni aboneleri, ister takip hizmetleri veya etkinlik kayıtları için olsun, ilgilenen müşteriler listenizi oluşturmanıza yardımcı olur. Müşteriye değer verdiğinizde mükemmeldirler, bu nedenle müşterinize e-kitap veya Kılavuz gibi kullanacakları bir şey vermek için yoldan çıkarken bunları kullanın. Bunu teslim ettiğinizde, platform kullanıcıları bir şey karşılığında kişisel bilgilerini sunmaktan çok mutlu olurlar. Ücretli uzmanlarımız, reklam öğesi müşterinin gerçekte ne elde ettiğini gösterdiğinde Potansiyel Müşteri Formu Reklamlarının gerçekten iyi çalıştığını gördü. Bu bir e-kitapsa, resim veya video bir kitabın maketini gösterecektir.

Facebook, Instagram ve LinkedIn, sosyal medya profillerine dayalı olarak müşterinin ayrıntılarını önceden doldurabilen kendi özel iletişim formlarını sunar ve müşterilerin size ayrıntılarını vermesini daha da kolaylaştırır. Potansiyel Müşteri Formu Reklamları, genellikle müşteri ayrıntılarını yakalamak için CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi) veritabanları, Messenger veya InMail hizmetleri veya etkinlik barındırma web siteleri gibi kullanıyor olabileceğiniz diğer teknolojilerle entegre olabilir. Hayatı biraz daha kolaylaştıracak her şey!

Standart resim veya video Potansiyel Müşteri Formu Reklamının iki varyasyonu:

 • Promosyon reklamları:  Bunlar, kişilerin iletişim bilgileri karşılığında bir yarışmaya giriş yapmalarını, bir etkinliğe, randevuya kaydolmalarını ve hatta takip toplantıları veya gelecekteki fırsatlar ve indirimler (flaş satışlar gibi!) için başvurmalarını gerektirir.
 • Dönen reklamlar ve “damla” reklamlar:  Aynı müşteriyi farklı reklamlarla birkaç kez hedefleyen ve onların ürününüze, hizmetinize veya işletmenize olan ilgilerini artırmayı uman bir dizi reklam; seri, bir iletişim formuna bağlanan potansiyel müşteri reklamıyla sona erer

Potansiyel Müşteri Formu Reklamları

Potansiyel Müşteri Formu Reklamları Örneği

Potansiyel Müşteri Formu Reklamları örneği

Video Reklamlar

Video Reklamlar sosyal medyada çok popüler. Yalnızca her büyük platformda mevcut olmakla kalmaz, diğer yaratıcı reklam türlerine göre büyük ölçüde tercih edilirler. Video reklamları görsel olarak büyüleyicidir ve izleyicilerin dikkatini çekmede ve tutmada iyi sonuç verir. Facebook kullanıcıları günde 3 milyar saate yakın video izliyor ve bu videoların çoğu reklamlar arasında yer alıyor. Resim reklamlarda olduğu gibi, video reklamlar da temel bir “video + metin” biçiminden başlar ve platforma ve amacınıza göre oradan ayrılır.

Video reklam özelliklerinizi sosyal medyada doğru bir şekilde almak, video görüntülemelerinizi, erişiminizi ve etkileşim metriklerinizi en üst düzeye çıkarmanın anahtarıdır. Video reklamlardan oluşan bir atlıkarınca yayınlamak istiyorsanız, yalnızca kare şeklinde gidebilirsiniz. Instagram, Snapchat ve Facebook Hikayeleri çoğunlukla dikeydir ve bu seçenek, birinin mobil ekranında en fazla alan işgal etmek için harikadır.

Reklamcılık uzmanları, video reklamınızı tek bir güçlü mesajda tutmanızı önerir. Çoğu zaman, kullanıcıların bir platformla etkileşim kurma şekli (yani dokunma veya kaydırma), her platformda bir video reklamla yapabileceğiniz ilginç şeyleri de etkiler.

Sessiz film yönetmeni gibi düşünmek genellikle her zaman en iyisidir. Bunun nedeni, LinkedIn (mobil görüntülenen) videolarının %63’ünün ve Facebook videolarının %85’inin sesi kapalı olarak izlenmesidir. Video reklamlar, herhangi bir sosyal medya platformunda reklamın %50’sinden fazlası hedef kitlenin ekranındayken (kullanıcı otomatik oynatmayı etkinleştirdiğinde) sessizce otomatik olarak oynatılır.

Bir dizi video reklam yapmak istiyorsanız, YouTube, reklamlarınızı remiksleyebilen ve ardından reklamlarınızı farklı ilgi seviyelerindeki belirli izleyicilere sunabilen reklam sıralama teknolojisi sunar.  Facebook ayrıca, yüksek performanslı içeriğin farklı kombinasyonlarını otomatik olarak sunmak için dinamik reklamlar alanına da girdi.

Video reklamlar

Atlanamayan Video Reklamlar ve Bumper Video Reklamlar

Atlanamayan reklamlar YouTube videolarından önce veya sırasında oynatılır ve 20 saniyeden kısa olmalıdır, Bumper reklamlar ise videoların sonunda oynatılır ve en fazla 6 saniye uzunluğunda olabilir. Bu videolarla ilgili iyi (okuma: uygun maliyetli) şey, izleyicilerin çok kısa oldukları için onları atlayamaması veya zahmete girmemesidir.

Etkileşimli Video Reklamlar

Biraz farklı bir şey yapmak için zamanınız, bütçeniz ve yeteneğiniz varsa, Etkileşimli Video Reklamları incelemeye değer. Etkileşimli reklamlar, çoğunlukla Facebook, Instagram ve Snapchat’te bir seçenektir ve şunları içerir:

 • Facebook 360° video reklamları
 • Instagram ve Facebook Hızlı Deneyim video reklamları
 • Instagram ve Facebook Etkileşimli Hikayeler reklamları

Metin Reklamlar

 Erişimini artırmak için Facebook, LinkedIn ve Twitter’da yaptığınız herhangi bir salt metin gönderisini “artırabilir”, “sponsor olabilir” veya “tanıtabilirsiniz”. Metin reklamlar genellikle bir kullanıcının haber akışının sağ kenar çubuğunda (ve LinkedIn’deki haber akışının üzerinde ‘başlık reklamları’ olarak) görünür ve markanızın logosunu içerir. Bağlantılı metin, özellikle Metin Reklamlarında önemlidir. Bu reklam biçimlerini deneyecekseniz, mesajınızı kısa, hedefli ve bu hedefler için oldukça çekici tutun.

metin reklamları

Umarız reklam biçimiyle ilgili bu makaleyi faydalı bulmuşsunuzdur. Artık harika ücretli reklamcılık dünyasını ele almaya hazırsınız. Bir sonraki ücretli kampanyanızı başlatmak için cephaneliğinizdeki tüm reklam biçimlerini göz önünde bulundurmayı unutmayın.

Ferhat Burak Maden

Selam! Ben Burak, E-Ticaret ve Dijital Pazarlamaya Gönül Vermiş İşini Aşk İle Yapan Aynı Zamanda Bildiklerimi Aktarmaktan Zevk Alan 🏆️SEO | PPC | SMM | Analytics | 🔥 E-Ticaret ve Dijital Pazarlama Danışmanıyım. Bana Sormak İstediğiniz Herhangi Bir Soru Varsa Lütfen Çekinmeden Yorumlar Bölümüne Yazın. En Kısa Sürede Sorunuzu Yanıtlayacağımdan Emin Olabilirsiniz. Şirketiniz İçin Danışmanlık Almak İstiyorsanız WhatsApp Butonuna Tıklayarak Yada İletişim Bölümünden Form Doldurarak İletişime Geçebilirsiniz. Görüşmek Üzere... 👋

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Whatsapp'dan Yaz
Selam 👋
Danışmanlık Almak İçin Şimdi WhatsApp'dan Bize Yazın!