Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal Medyada A/B Testi Nasıl Yapılır?

Sosyal medya A/B testi gerçek zamanlı olarak yürütmek mümkün olduğunu biliyor musunuz. Sosyal medya A/B testi ile İçerik pazarlama ve reklam stratejilerinizi anında iyileştirmenize olanak tanır. Bir pazarlama stratejisi olarak A/B testi, internetin varlığından önceki günlere kadar uzanır; doğrudan posta pazarlamacıları, bir kampanyayı yazdırmanın ve postalamanın muazzam maliyetini hesap etmeden önce kişi listelerinin küçük bir bölümü üzerinde küçük testler yapmak için kullanırlardı.

Bir kampanyanın başlamasından haftalar hatta aylar önce testlerine başlamak zorunda oldukları için, çok fazla zaman alan bir süreçti. Neyse ki modern pazarlamacılar için sosyal medya A/B testi gerçek zamanlı olarak yapmak mümkündür. İçerik pazarlama ve reklam stratejilerinizi anında iyileştirmenize olanak tanır ve neyin işe yarayıp neyin yaramadığına dair derin bir anlayış geliştirmenize olanak tanır.

A/B Testi Nedir?

Sosyal medya A/B testi, belirli hedef kitlenizde içeriklerinizden hangisinin en etkili olduğunu belirlemek için pazarlama malzemelerindeki küçük varyasyonları test etmenize olanak tanıyan araştırma şeklidir.

A/B testi yapmak için (bölünmüş test olarak da bilinir) hedef kitlenizi rastgele iki gruba ayırır ve her biri için içeriklerinizin farklı bir varyasyon gösterirsiniz. Ardından, seçtiğiniz metriklere göre hangisinin en etkili olduğunu belirlemek için her bir varyasyona verilen yanıtları karşılaştırırsınız.

Klasik split testin bir seferde yalnızca bir varyasyonu test etmek için kullanılması gerektiğini anlamak önemlidir. Bu nedenle, birkaç farklı başlığı, birkaç farklı resmi ve hatta belki birkaç farklı makale veya reklam biçimini test etmek istiyorsanız, birden fazla test yapmanız gerekecektir.

Sonuçta, çılgınca farklı iki varyasyonu test ederseniz, hangi öğelerin sonuçları etkilediğini bilemezsiniz. Ayrıca, içeriğinizin veya reklamınızın farklı öğelerinin yanıtı etkilemek için birlikte nasıl çalıştığına dair yanlış varsayımlar yapabilirsiniz.

A/B Testi Sosyal Medya Stratejinize Nasıl Yardımcı Olabilir?

Sosyal medya pazarlamasına ilk başladığınızda, stratejinizi bazı varsayımlara dayandırmanız gerekiyordu. Örneğin, fotoğraflı tweet’lerin yüzde 35 daha fazla retweet aldığını okumuş olabilirsiniz. Peki bu, markanız ve hedef kitleniz için geçerli mi?

A/B testi ile sosyal medyada, videolu bir tweet’in, belirli takipçileriniz için bir fotoğraf içeren bir tweet’e kıyasla nasıl performans gösterdiğini öğrenmenize yardımcı olabilir. Ardından, videolu tweet en iyi performansı gösteriyorsa, videonun kendisindeki varyasyonları test edebilirsiniz.

Aynı mantık, sosyal stratejinizin tüm unsurları için geçerlidir. Sosyal medya pazarlama planınızın en küçük ayrıntılarını test etmek için A/B testini kullanabilirsiniz. Aslında, bu tür testler en küçük değişiklikleri test etmek için kullanıldığında etkilidir.

Bu stratejiyi tüm sosyal ağlarda uygulayabilir, her bir platformda farklı testler gerçekleştirebilirsiniz. Böylece yanlışlıkla Twitter’da markanız için en iyi olanın LinkedIn’de de en iyi sonucu vereceğini varsaymazsınız.

Zamanla, her sosyal ağda sizin için en iyi olanın ne olduğu hakkında fikir edinecek ve sosyal medya stratejinizi geliştirmeye yardımcı olacaksınız. Ancak kazanan bir formülünüz olduğunu düşündüğünüzde bile küçük varyasyonları test etmeye devam etmelisiniz. Ne kadar çok test ederseniz, bakış açınız o kadar ayrıntılı olur ve zaman içinde izleyici tercihlerindeki değişiklikleri takip etmenizi sağlar.

Organik içeriğinizin A/B testi, neyin en iyi performans gösterdiğiyle ilgili değerli bilgiler sağlayabilir. Böylece hangi içeriğin tanıtmak için ödemeye değer olduğuna ve sosyal medya reklamlarınıza hangi öğelerin dahil edileceğine dair en iyi kararları verebilirsiniz .

Hangi A/B Testleri Yapabilirsiniz?

Sosyal medya gönderilerinizin ve reklamlarınızın herhangi bir bileşenini A/B test edebilirsiniz, ancak test edilecek en yaygın unsurlardan bazılarına bakalım.

Metin Kullanımları

Sosyal medya gönderinizde kullandığınız dilin türü ve stili, kapsamlı testler yapmaya değer. Örneğin, şunları test edebilirsiniz:

 • Gönderi uzunluğu (karakter sayısı)
 • Yazı stili kullanımları
 • Emoji kullanımı
 • Numaralı bir listeye bağlantı veren gönderiler için bir rakam kullanımı
 • Noktalama işaretleri kullanımı
 • Ses tonu: gündelik ve resmi, pasif ve aktif vb.

Ikea’nın bu iki tweetindeki biraz farklı tonlara göz atalım.

 

Bağlantı Ön izleme de Başlık ve Açıklama Kullanımları

Bağlantılı bir makale ön izlemesindeki başlık ve açıklama oldukça görünür olduğundan test edilmesi önemlidir. Yazı içeriği için bahsedilen tüm testleri makale başlığınıza uygulayabilirsiniz. Başlığı bağlantı ön izlemesinde düzenleyebileceğinizi, böylece web sitenizdeki başlık ile aynı olması gerekmediğini unutmayın.

Aşağıdaki yayınlar aynı içeriğe bağlantı veriyor ancak bağlantı ön izleme başlığında küçük bir değişiklik kullanıyor. Biri bir rakam içerirken diğeri içermiyor.

Web sitesinin kendisindeki içerik başlığı da biraz farklı: Altıda Başarı: Etkili YouTube Reklamları Oluşturmak için En İyi 4 Uygulama .

Eylem Çağrısı Kullanma

Kişisel eylem çağrısı (CTA) sizin pazarlama faaliyetlerinizin önemli bir parçasıdır. Bu nedenle mikroskobik ayrıntılara giren birden fazla test aracılığıyla çeşitli yaklaşımları denemek için sosyal medya A/B testini kullandığınızdan emin olun. World Surf League için hazırlanan bu Facebook reklamlarında iki farklı CTA’ya (“Şimdi yükle” ve “Uygulamayı kullan”) dikkat edin .

https://www.ferhatburakmaden.com/wp-content/uploads/2020/10/test-2.jpg
Facebook 
https://www.ferhatburakmaden.com/wp-content/uploads/2020/10/test-2.jpg
Facebook 

Resim veya Video Kullanımı

Yukarıda belirtildiği gibi, araştırma resim ve video içeren yayınların genel olarak en iyi performansı gösterdiğini öne sürse de, bu teoriyi izleyicilerinizle ve her sosyal ağda test etmek önemlidir. Örneğin, şunları test edebilirsiniz:

 • Yalnızca metin ve resim veya video içeren gönderiler
 • Normal görüntü ile animasyonlu GIF karşılaştırması
 • İnsanların veya ürünlerin fotoğrafları ile grafikler veya infografikler karşılaştırması
 • Videonun uzunluğu

Reklam Biçimi

Sosyal medya reklamlarını kullanıyorsanız, farklı içerik türleriniz için hangilerinin en etkili olduğunu görmek için farklı biçimleri test edin. Örneğin, Facebook reklamlarınızda, dönen format belki de ürün duyuruları için en iyi sonucu verir. Ancak “Yol Tarifi Al” düğmesi olan yerel bir reklam, yeni bir mağaza açtığınızda en iyi sonucu verir.

Facebook reklam formatlarını birbirine karşı A/B testi, her bir promosyon türü için hangisinin kullanılacağını belirlemenize yardımcı olabilir.

Hashtag Kullanımları

Hashtag’ler erişiminizi genişletebilir, ancak kitlenizi kızdırır mı veya katılımı düşürür mü? Sosyal medya A/B testi ile öğrenebilirsiniz. Hashtag kullanmadan sadece hashtag kullanarak test etmeyin. Ayrıca şunları da test etmelisiniz:

 • Tek bir hashtag’e karşı birden çok hashtag
 • Hangi sektör hashtagleri en iyi etkileşimle sonuçlanır
 • Mesajlaşma içindeki hashtag yerleşimi (sonunda, başında veya ortasında)

Markalı bir hashtag kullanıyorsanız, onu diğer sektördeki hashtaglerine karşı da test ettiğinizden emin olun.

Hedef Kitle Kullanımları

Bu biraz farklıdır, çünkü yayınınızın veya reklamınızın varyasyonlarını benzer gruplara göstermek yerine, aynı reklamı farklı kitlelere göstererek hangisinin daha iyi yanıt aldığını görürsünüz.

Örneğin, Facebook reklamlarının A/B testi size bazı hedef grupların yeniden hedefleme reklamlarına iyi yanıt verdiğini, bazılarının ise istenilen yanıtı vermediğini reklam verenler sıklıkla karşılaşırlar. Yalnızca bunun gibi teorileri test etmek, belirli kitle segmentlerinizin nasıl tepki vereceğini kesin olarak söyleyebilir.

Hedefleme seçenekleriniz sosyal ağa göre değişir, ancak genel olarak cinsiyete, dile, cihaza, platforma ve hatta ilgi alanları ve çevrimiçi davranışlar gibi belirli kullanıcı özelliklerine göre segmentlere ayırabilirsiniz. Sonuçlarınız, özel kampanyalar ve her kitle için bir strateji geliştirmenize yardımcı olabilir.

Profil Enstrümanlarının Farklı Kullanımları

Bu, iki farklı sürüm oluşturmadığınız ve bunları farklı gruplara göndermediğiniz için biraz farklı çalışır. Bunun yerine, haftalık yeni takipçi sayısının temelini oluşturmak için profilinizi belirli bir sosyal ağda izlemelisiniz. Ardından, profil resminiz veya biyografiniz gibi bir öğeyi değiştirmeyi deneyin ve yeni takipçi oranınızın nasıl değiştiğini izleyin.

Gönderilerinizin etkisini en aza indirmek ve test ettiğiniz profil değişikliğinin etkisini en üst düzeye çıkarmak için testinizin haftalar boyunca aynı tür içeriği ve aynı sayıda gönderiyi göndermeye çalışın.

Web Sitesi İçeriği

Web sitenizdeki içerik hakkında karar vermenize yardımcı olması için sosyal medya A/B testini de kullanabilirsiniz. Örneğin, sosyal medya görüntülerinin A/B testi, belirli bir değer önerisiyle en iyi neyin işe yaradığına dair bir fikir verebilir. Bu bilgileri, ilgili kampanyanın açılış sayfasına hangi görüntünün yerleştirileceğini etkilemek için kullanabilirsiniz. Ancak görüntünün test için kullandığınız sosyal ağda olduğu gibi web sitesi bağlamında da iyi performans gösterdiğinden emin olmak için test etmeye devam edin.

Sosyal Medyada A/B Testi Nasıl Yapılır

A/B testinin temel süreci onlarca yıldır esasen aynı kaldı: Şu anda mevcut hedef kitleniz için en iyi olanı keşfetmek için küçük varyasyonları birer birer test edin.

Harika haber şu ki, sosyal medya bunu çok daha kolay ve verimli hale getirdi. Böylece sonuçların postayla gelmesini aylarca beklemek yerine anında testler yapabilirsiniz.

Unutmayın: Amaç, bir varyasyonu diğerine karşı test etmek, ardından yanıtları karşılaştırmak ve bir kazanan seçmektir.

Sosyal medyada bir A/B testinin temel yapısı şu şekildedir:

 1. Test edilecek bir öğe seçin.
 2. Neyin en çok işe yarayacağına dair fikirler için mevcut bilgilerinize dalın. Ancak varsayımlara meydan okumaktan asla korkmayın.
 3. Varyasyonlar arasında farklılık gösteren tek bir öğeye sahip olduğunuzu hatırlayarak, araştırmanızın size söylediklerini temel alan iki varyasyon oluşturun.
 4. Her varyasyonu takipçilerinizin bir bölümüne gösterin.
 5. Takip ve sonuçları analiz eder.
 6. Kazanan varyasyonu seçin.
 7. Kazanan varyasyonu tüm listenizle paylaşın veya sonuçlarınızı daha da iyileştirip iyileştiremeyeceğinizi görmek için başka bir küçük varyasyonla test edin.
 8. Markanız için en iyi uygulamalardan oluşan bir kitaplık oluşturmak için kuruluşunuz genelinde öğrendiklerinizi paylaşın.
 9. İşlemi yeniden başlatın.

Ferhat Burak Maden

Selam! Ben Burak, E-Ticaret ve Dijital Pazarlamaya Gönül Vermiş İşini Aşk İle Yapan Aynı Zamanda Bildiklerimi Aktarmaktan Zevk Alan ?️SEO | PPC | SMM | Analytics | ? E-Ticaret ve Dijital Pazarlama Danışmanıyım. Bana Sormak İstediğiniz Herhangi Bir Soru Varsa Lütfen Çekinmeden Yorumlar Bölümüne Yazın. En Kısa Sürede Sorunuzu Yanıtlayacağımdan Emin Olabilirsiniz. Şirketiniz İçin Danışmanlık Almak İstiyorsanız WhatsApp Butonuna Tıklayarak Yada İletişim Bölümünden Form Doldurarak İletişime Geçebilirsiniz. Görüşmek Üzere... ?

Benzer İçerikler

2 Yorum

 1. Çok faydalı bir içerik olmuş bilgi birikiminizi paylaştığınız için teşekkürler elinize sağlık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu