Facebook

2021’de Facebook Algoritması Nelerdir ve Nasıl Çalışıyor?

2019’un sonlarında Facebook Algoritması, Facebook gönderilerine ortalama erişim %2,2 azaldı, bu da markaların gönderilerinin Sayfalarının takipçilerinin yaklaşık %5,5’i tarafından görülmesini makul bir şekilde bekleyebileceği anlamına geliyor. Çok sayıda takipçi sayısına sahip büyük markalar, daha da düşük ortalamalar bekleyebilir.

Erişimi etkileyen tek faktörün Facebook algoritması olmadığı doğrudur – Facebook’un devam eden büyümesi gibi oyunda başkaları da vardır – ama kesinlikle en önemli faktörlerden biridir. Hızlı bir tazeleme ihtiyacınız olması durumunda, Facebook algoritması, Facebook’un kullanıcıların hangi gönderileri göreceğine ve haber beslemelerini her kontrol ettiklerinde hangi sırayla olduğuna karar verir.

Facebook, insanların harcadığı zamanı daha değerli ve anlamlı hale getirmek için çabalarken, 2018’den beri algoritma hızlı bir şekilde gelişiyor.

Ancak 2020’de Facebook’un odak noktası, platformunu kullanıcılar için daha şeffaf hale getirmek ve insanlara gördükleri üzerinde daha doğrudan kontrol sağlamaktır. Örneğin Facebook, doğrudan kullanıcılardan veri ve görüş toplamak için birden fazla anket gerçekleştirdi.

Öyleyse, her bir gönderiyi bir Facebook reklamına dönüştürmek için dolar harcamak istemeyen markalar için bu ne anlama geliyor ?

Merak etmeyin, umut vardır. 2020’de Facebook algoritmasıyla çalışmak için 9 stratejik ipucu topladık ve sizin için çalışmasını sağladık.

Sosyal Medya Hedefleri Nasıl Belirlenir ve Nasıl Ölçülür Öğrenmek İçin Tıklayın » ferhatburakmaden.com/sosyal-medya-hedefleri-nasil-belirlenir-izlenecek-10-hedef/

Facebook Algoritmasının Kısa Geçmişi

facebook algoritma

2004 – 2009:

Facebook 2004’te doğdu, ancak haber kaynağı 2006’ya kadar görünmedi. Beğen butonu 2007’de gösterime girdi, ancak Facebook’un “algoritma” olarak düşündüğümüz şeye sahip olmadığını söylemek muhtemelen doğrudur. Platform, her gönderinin popülaritesine göre haber beslemeleri için yeni bir sıralama düzeni başlattı.

2009 – 2019:

Milyarlarca kullanıcının artık hafife aldığı deneyimi yarattı: insanların platformda harcadığı zamanı en üst düzeye çıkarmak için on binlerce veri noktasını analiz eden galaksi-beyin yazılımı tarafından oluşturulan kişiselleştirilmiş beslemeler. Çünkü daha fazla ekran süresi = daha fazla reklam görüldü = Facebook hissedarları için daha fazla para.

2015

Örneğin, 2015 yılında Facebook, kullanıcıların akışlarının en üstünde hangi Sayfaları görmek istediklerini seçmelerine olanak tanıyan “Önce Gör” özelliğini kullanıma sundu. Ayrıca, yüksek miktarda aşırı derecede tanıtım amaçlı organik içerik yayınlayan Sayfaları da alt sıraya koymaya başladılar. (yani, reklamlarla aynı içeriğe sahip organik gönderiler.)

2016

Facebook 2016 yılında arkadaşlarından ve ailelerinden gelen gönderilere ve ayrıca “bilgilendirici” ve “eğlenceli” içeriğe öncelik vermeye başladı. Ayrıca, beğenmeseler veya paylaşmasalar bile, bir gönderinin değerini kullanıcıların harcadığı süreye göre ölçmeye başladı. Normal videoya kıyasla 3 kat daha fazla izlenme süresi sağladığı için canlı videoya da öncelik verildi.

2017

2017’de bazı büyük değişiklikler, beğenilerden daha fazla ağırlık tepkilerini (yani kalpler veya kızgın yüz) içeriyordu. Ayrıca videoları tamamlama oranına göre tartmaya başladılar.

2018

Ancak Ocak 2018’de, kısmen yaygın eleştirilere yanıt veren Mark Zuckerberg, “konuşmaları ve anlamlı etkileşimleri ateşleyen gönderilere” öncelik veren Facebook haber akışı değişikliklerini duyurduDeğişiklik, insanların Facebook’ta harcadıkları zamanın niceliğinden ziyade kalitesini artırmanın yanı sıra platformun kullanıcılarının refahını nasıl etkilediği konusunda daha fazla sorumluluk üstlenmeyi amaçlıyordu.

Kısa vadede, markaların organik içeriklerinin artık arkadaşlarından, ailelerinden ve gruplarından gelen gönderiler kadar önceliklendirilmeyeceği konusunda geçerli endişeleri vardı. Algoritma artık çok sayıda yüksek değerli etkileşim kazandıran gönderilere öncelik verecek şekilde ayarlandı (ör. Yorumlar, beğeniler, yorum yanıtları – ve bir gönderi Messenger üzerinden bir arkadaşla paylaşıldıysa, bu da önemliydi). Başka bir deyişle, etkileşim kazanmak için erişim elde etmek için markaların halihazırda etkileşim kazanması gerekiyordu.

2019

Bir yıl sonra, Mart 2019’da, en az bir çalışma, katılımın yıldan yıla %50 arttığını, ancak algoritma değişikliklerinin, insanları heyecanlandıran paylaşımları teşvik etme eğiliminde olduğu için bölünmeyi ve öfkeyi de artırdığını buldu. (Raporları birçok kişiden güçlü fikirlere yol açan Fox News, etkileşim yoluyla Facebook’ta en iyi yayıncı oldu.)

Aynı zamanda, algoritma, sistemi nasıl oynayacağını bilen güvenilmez kaynaklardan gelen uç içerikleri (diğer adıyla sahte haberler) ödüllendirdi.

Facebook algoritması muhtemelen her zaman devam eden bir çalışma olarak kalacaktır. Öyleyse bugün organik erişimlerini optimize etmek isteyen markalar için neyin önemli olduğuna bakalım.

Facebook Algoritması 2020’de Nasıl Çalışıyor?

Algoritma şu anda her bir kullanıcının gördüğü gönderileri, çeşitli faktörlere, diğer bir deyişle sıralama sinyallerine dayalı olarak beğenme olasılıklarına göre sıralıyor .

2020 itibariyle Facebook, odak noktasının kullanıcıların algoritmayı anlamalarına yardımcı olmak ve daha iyi geri bildirim vermek için bu sıralama sinyallerini kontrol etmek olduğunu belirtti.

Sıralama sinyalleri, bir kullanıcının geçmiş davranışları ve platformdaki diğer herkesin davranışları hakkındaki veri noktalarıdır. Örneğin: insanlar bu gönderiyi arkadaşlarıyla paylaşıyor mu? Sık sık canlı video izler misiniz? Favori Grubunuz nedir? Şu anda bakmanız için teorik olarak kaç gönderi var? Ne kadar yeniler?

Facebook, sıralama sinyallerinin üç ana kategorisinden bahseder:

 • Bir kullanıcının genellikle kiminle etkileşime girdiği
 • Gönderideki medya türü (ör. Video, bağlantı, fotoğraf vb.)
 • Gönderinin popülerliği

Mart 2019’da Facebook, haber akışında daha fazla şeffaflık ve kullanıcı kontrolü sağlamak için yeni bir araç tanıttı. “Bu gönderiyi neden görüyorum?” düğmesi tam olarak söylediği gibi yapar: insanların algoritmanın o gönderiyi neden ortaya çıkardığını anlamalarına yardımcı olur.

Aynı zamanda, insanların algoritmaya kendileri için neyin önemli olduğunu ya da çok önemli olmadığını ya da düpedüz rahatsız edici söylemelerini sağlar. Yani, Facebook’a belirli bir kişiden daha az gönderi istediklerini veya belirli bir Sayfadan daha fazlasını görmek istediklerini söyleyebilirler.

Daha sonra, Mayıs 2019’da Facebook, kendileri için hangi içeriğin önemli olduğuna dair daha fazla bağlam elde etmek için anket yoluyla kullanıcılara doğrudan sorular sormaya başladı. Anketler kullanıcılara sorduğu sorular:

 1. Yakın arkadaşları kimler;
 2. Hangi gönderileri (bağlantılar, fotoğraflar ve videolar) değerli buldukları;
 3. Katıldıkları belirli bir Facebook Grubu onlar için ne kadar önemli;
 4. Takip ettikleri belirli Sayfalardaki içeriği görmeye ne kadar ilgi duydukları.

Facebook, algoritmayı tahmin ettikleri kalıplarla güncellemek için tüm bu cevapları kullandı. Örneğin, insanların en anlamlı buldukları Sayfalar ve Gruplar, genellikle uzun süredir takip ettikleri, sık sık etkileşimde bulundukları ve çok sayıda gönderi ve etkinliği olan sayfalardı.

Facebook Algoritmasıyla Yenmenin 9 İpucu Öğrenin

Tüm bu arka planla markalar, Facebook stratejilerinin Facebook algoritmasının öncelikleriyle uyumlu olduğundan emin olmak için ne yapabilir?

1. İnsanların birbirleriyle konuşmasını sağlayan sohbetler başlatın

Facebook’a göre, algoritmanın temel sıralama sinyallerinden biri, bir kullanıcının daha önce Sayfanızla etkileşime girip girmediğidir. Ve hiç kimse marka Sayfanızla arkadaşlarının sayfalarında olduğu gibi etkileşime girmeyecek olsa da, bu beğeniler ve paylaşımlar gelecekteki gönderilere erişiminizi artırmak için uzun bir yol kat ediyor.

Günün sonunda daha fazla bağlılık kazanmanın en iyi yolu samimi olmaktır. Ya da meraklı, komik, ilginç veya ilham vermeyi deneyin. Ve her zaman nişan almak için tartışma yaratmanıza gerek olmadığını unutmayın. Güçlü bir duyguya dokunmak önemlidir.

2. Hedef kitleniz çevrimiçi olduğunda yayınlayın

Yenilik, algoritma insanlara hangi gönderileri göstereceğini seçerken önemli olan başka bir sıralama sinyalidir. Daha yenisi daha iyidir. Şimdi en iyisi.

Peki hedef kitleniz ne zaman çevrim içi?

 • B2B marka gönderileri en iyi salı, çarşamba ve perşembe günleri 09:00 ile 14:00 arasında performans gösterir
 • B2C marka gönderileri en iyi Pazartesi, Salı ve Çarşamba günleri öğle saatlerinde performans gösterir

Özellikle hedef kitleniz için en iyi zamanı test etmek ve karşılaştırmak için Facebook Page Insights göz atın.

3. Sizi alt sıralara taşıyacak içeriği asla yayınlamayın

Facebook’un açıkça belirttiği birkaç içerik kategorisi, Sayfanızın hemen alt sıraya atmasına neden olacaktır.

 • Hiçbir katma değeri olmayan, kopyalanmış veya çalınmış içerik kullanan sitelere bağlantılar
 • Sınırda içerik (diğer bir deyişle saldırgan ancak yasak olmayan içerik)
 • Yanlış bilgi ve yalan haberler
 • Yanıltıcı sağlık bilgileri veya tehlikeli “tedaviler”
 • Üçüncü taraf doğruluk denetleyicileri tarafından yanlış olarak işaretlenen “Derin sahte videolar” veya değiştirilmiş videolar

4. 3 dakikadan uzun yüksek kaliteli videolar yayınlayın

Mayıs 2019’da Facebook, haber akışının kaliteli ve orijinal videoları giderek daha fazla ortaya çıkaracağını duyurdu. Algoritma, şu üç sıralama faktörünün etkisini artırıyor:

 • Bağlılık ve amaç: İnsanların aradığı ve geri döndüğü videolar;
 • Video uzunluğu ve görüntüleme süresi: Kullanıcıların 1 dakika işaretini geçtikten sonra izledikleri ve 3 dakikadan uzun videolar;
 • Özgünlük: Başka kaynaklardan başka bir amaçla tasarlanmamış ve bol miktarda katma değeri olan videolar.

Facebook’ta bir video oluşturucuysanız, algoritmaya tam olarak istediği türde video verebilmek için bu yönergeleri aklınızda bulundurun.

Profesyonel İpucu: Videoda ustaysanız, normal videodan ortalama altı kat daha fazla etkileşim sağlayan Facebook canlı video kullandığınızdan emin olun .

5. Sık sık ve tutarlı bir şekilde yayınlayın

Facebook’a göre, sık sık gönderi paylaşan Sayfaların izleyicileri için daha anlamlı olma olasılığı daha yüksektir. Bu nedenle, gönderi sıklığı, gönderilerinizin haber akışında ne kadar üst sıralara yerleştirildiğini etkileyebilecek bir sıralama sinyalidir.

Daha önce de söyledik ve tekrar söyleyeceğiz: bir sosyal medya içerik takvimi, kitlenizi meşgul ve özenli tutacak türde tutarlı bir kaliteye ulaşmak için uzun bir yol kat ediyor.

6. Hedef kitleniz için anlamlı olan Facebook Gruplarından yararlanın

Facebook’un 2019 F8 konferansında, kullanıcı davranışına göre Grupların Facebook’un en değerli bölümlerinden biri olmaya devam ettiğini duyduk. Buradaki markalar için kilit nokta, Facebook’un insanların “haber akışlarında Gruplardan daha fazla içerik görebileceğini” söylemesidir .

Facebook, yeni etkinliği gösteren yeniden tasarlanmış bir Gruplar sekmesiyle özelliği tanıtmak için üzerine düşeni yapıyor. Ayrıca, Önerilen Gruplar kenar çubuğuyla (ve ayrıca Oyun sekmesi ve Pazar Yeri gibi platformdaki diğer yüksek görünürlüğe sahip noktalarda) insanların yeni topluluklar keşfetmesine yardımcı olarak.

Facebook’un önemli ekran alanını Gruplara ayıran “F5” tasarım yenilemesi ve Grup içeriğine öncelik veren algoritma ile markalar avantajlardan yararlanmayı planlamalıdır.

Nasıl? Marka Sayfanıza göre yeni bir Grup başlatmayı düşünün. Bir Grup, hedef kitleniz için önemli olan konular hakkında tartışma, eğitim, problem çözme ve evet, sağlam eğlenceyi teşvik ettiğiniz yer olabilir.

7. Organik kazançlarınızı ücretli reklamlarla destekleyin

Markanızın organik içeriği hedef kitlenizle olan ilişkinizi derinleştirebilirken, Facebook reklamları marka bilinirliğinizi Facebook kullanan 2,4 milyar potansiyel müşteriye genişletmenin en iyi yolu olmaya devam ediyor .

Ve Google’ın, Chrome’un üçüncü taraf çerezlerini aşamalı olarak kaldırdığı yönündeki son duyurusu göz önüne alındığında, Facebook’un hedefleme yetenekleri, kitle verilerini önemseyen reklamverenler için daha da önemli hale gelebilir .

Yüksek performanslı içeriğinizi takip ederken, onu markanızın sesi için düşük TBM (diğer bir deyişle ucuz) reklama dönüştürme yeteneğinden faydalandığınızdan emin olun. Hootsuite Ads ile, bir dönüşüm hunisinin değerinde reklam oluşturabilir, test edebilir ve analiz edebilirsiniz:

8. Takipçilerinize, haber akışlarında içeriğinize nasıl öncelik vereceklerini bildirin

Facebook’un haber beslemesinin içeriği sıralaması konusunda artan şeffaflığa doğru ilerlemesi ile, izleyicileriniz gördükleri üzerinde her zamankinden daha fazla kontrole sahip olur.

Kişilere, Sayfanızı takip ettiklerinde veya beğendiklerinde, algoritmaya gönderilerinizin kendileri için önemli olduğunu bildirmek için “Önce Gör” tercihini kontrol edebileceklerini bildirin.

Elbette, bu taktik, sürekli olarak hedef kitlenizde yankı uyandıran ve Facebook pazarlama stratejinizi doğrudan destekleyen içerik üretirken en iyi şekilde çalışır.

Facebook Pazarlama Stratejinizi Geliştirmek İçin Göz Atın » ferhatburakmaden.com/8-kolay-adimda-sosyal-medya-stratejisi-olusturma/

9. Çalışanlarınızı sizin adınıza savunma yapmaları için güçlendirin

Organik erişimin azalması, bilgili pazarlamacıların ağızdan ağza eski güzel sözler gibi denenmiş ve gerçek taktiklere yönelmesine neden oldu. Etkileyici pazarlamanın arkasındaki öncül kesinlikle budur, ancak sözcüğü yaymanın başka, muhtemelen daha özgün bir yolu da markanızın çalışanlarına dokunmaktır.

Ferhat Burak Maden

Selam! Ben Burak, E-Ticaret ve Dijital Pazarlamaya Gönül Vermiş İşini Aşk İle Yapan Aynı Zamanda Bildiklerimi Aktarmaktan Zevk Alan 🏆️SEO | PPC | SMM | Analytics | 🔥 E-Ticaret ve Dijital Pazarlama Danışmanıyım. Bana Sormak İstediğiniz Herhangi Bir Soru Varsa Lütfen Çekinmeden Yorumlar Bölümüne Yazın. En Kısa Sürede Sorunuzu Yanıtlayacağımdan Emin Olabilirsiniz. Şirketiniz İçin Danışmanlık Almak İstiyorsanız WhatsApp Butonuna Tıklayarak Yada İletişim Bölümünden Form Doldurarak İletişime Geçebilirsiniz. Görüşmek Üzere... 👋

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu