Google Analytics

Google Analytics İlişkilendirme Nedir?

İlişkilendirmeyi anlamak Google Analytics‘teki temel bilgidir. İlişkilendirme modeli sadece trafik kaynaklarıyla ilgili değil neredeyse her raporu etkiler. Muhtemelen trafik kaynaklarına doğru dönüşüm hacmini hesaplamak için ilişkilendirme modellemesini duymuşsunuzdur. Google Analytics’te ilişkilendirmeyle ilgili şüphesiz en çok tartışılan konulardan biridir.

Genel olarak ilişkilendirmede bulunmak, birine veya bir şeye kredi vermek anlamına gelir. Bu yazı, ilişkilendirme modelleri arasındaki farklarla ilgili değildir. Bununla ilgili yazılmış yaklaşık 100 teorik makaleyi google’da arattığınızda bulursunuz. Önemli olan, günlük olarak kullanılan çok temel verileri göstermektir. Bu nedenle doğru kararlarını vermek istiyorsanız, ilişkilendirmenin doğru anlaşılması önemlidir.

Açılış Sayfaları

Özellikle UX analizi yaparken en sevilen rapordur. Kaçınız en az bir kez “Açılış sayfası” ve “Dönüşüm oranı” kombinasyonuna baktınız? Bir örnek üzerinden oldukça yaygın bir satın alma süreci hayal etmeye çalışalım.

Kışlık ceket almak istiyorsun. Bunun hakkında fazla bir şey bilmediğinizi varsayalım, bu yüzden güçlü arama motorlarından birini kullanmak iyi bir fikirdir. Aradığınız ilk anahtar kelime “kışlık ceketler” dir. Bağlantılardan birine tıklamak sizi bir ceketin nasıl seçileceğine dair önemli bilgiler bulabileceğiniz kategori sayfasına götürecektir. Sonra birkaç ürüne göz atarsınız ve pencereyi kapatırsınız. İlk oturum bitti.

Birkaç gün sonra görüntülü reklamla başarılı bir şekilde yeniden hedeflendiniz ve daha önce görüntülediğiniz ürünlerden birine geri döndünüz. Şimdi biraz daha ürün araştırması yaparsınız ve web sitesine aşina olursunuz. Şimdi neyi ve nereden alacağınıza hemen hemen karar verdiniz, ancak evde kocanız / karınızla ile kontrol etmek istediğinizden tarayıcıyı kapattınız. Bir oturum daha bitti.

Son onay aldınız :), şimdi web sitesinin adını tarayıcıya yazarak doğrudan web sitesine gider ve ürünü satın aldınız. Aşağıdaki basit resim, satın alma sürecini görselleştirir.

açılış sayfası

Standart “Açılış sayfaları” raporuna geri dönüldüğünde ve yukarıdaki senaryo dikkate alındığında, yalnızca son açılış sayfası dönüşüm için kredi alır. Kategori sayfalarının veya ürün ayrıntılarının açılış sayfaları olarak çalışmadığı anlamına mı geliyor? O kadar emin olamam.

Bütün mesele, dönüşüm oranının açılış sayfası değerlendirmesi için iyi bir ölçüm olmamasıdır. Öyleyse, anlamlı verileri nerede bulacağınızı sorabilirsiniz. Biraz fazla çalışma gerektirecek ve kolayca okunabilir veriler elde edemeyeceksiniz. (Çok kanallı huniler rapora gitmelisiniz)

Şaşırmış olabilirsiniz, ancak açılış sayfası analizi için de çok kullanışlıdır. Yalnızca birincil boyutu “Kanal” dan “Açılış sayfası URL yolu“na değiştirin. Uygulamadan önce bu yaklaşımı biliyorsanız harika. Ayrı GA görünümünde URL olarak veya UTM_ID ve özel boyut aracılığıyla sayfa türlerini (ana sayfa, kategori sayfası, ürün ayrıntısı vb.) uygulamak, verileri daha kolay yorumlamaya hazırlayacaktır. O zaman buna benzer bir şey bekleyebilirsiniz:

açılış sayfası raporu

Sayfa Değeri

İçeriği aktif olarak değerlendirmeye başladıysanız, muhtemelen Sayfa Değerini de kullanmışsınızdır. Harika bir ölçü ancak nasıl çalıştığını anlamak gerekiyor. Nasıl hesaplandığını hemen hatırlatalım. Metriğin mantığı, dönüşüme katkılarına göre sayfalara parasal değer atamaktır.

Basit senaryo. Aynı kullanıcı web sitesine iki kez gelir:

İlk oturum ana sayfada, ardından kategori sayfasında başlar ve kullanıcının kategori sayfasından bağlandığı blog gönderisiyle sona erer. İkinci oturumda tamamen aynı şekilde başlar. Kullanıcı bir ana sayfaya gelir, ardından kategori sayfasına gider, ardından bir ürün detayına bağlanır ve son olarak satın alır.

sayfa değeri

Her sayfa için sayfa değeri, sayfanın görüntülendiği oturumların Hedef değeri + İşlem gelirinin benzersiz sayfa görüntülemelerine bölünmesiyle hesaplanır. Hedef değeri ve gelir, yalnızca işlem veya hedeften önce bir sayfa görüntülemesi gerçekleştiğinde sayılır! Dolayısıyla, sayfa değerlerimizin üzerindeki durum için:

Sayfaİşlem geliriBenzersiz sayfa görüntülemeleriSayfa değeri
Anasayfa100 $250 $
Kategori sayfası100 $250 $
Ürün ayrıntısı100 $1100 $
Blog yazısı0 $10 $

Tanıdık geliyor mu? Açılış sayfaları ve dönüşüm oranıyla ilgili önceki durumda olduğu gibi aynı sorun. Açılış sayfaları için değiştirilen sayfalar. En çok krediyi son oturumda görüntülenen sayfalar alır. Otomatik olarak sayfa ürününün en iyisi olduğu anlamına mı geliyor? Ya da bu blog yazısı hiç çalışmıyor mu?. Yine, verileri doğru anlamak için biraz daha gelişmiş bir yaklaşım gerektirecektir.

Cihaz Kategorisi

Biraz farklı bir durum ama aynı zamanda bir tür ilişkilendirme! Bazen yeni bir web sitesi başlatmadan önce beklentileri belirlerken bunu hatırlamakta fayda var.

Mobil deneyimi iyileştirirken genel durum, masaüstü dönüşüm oranının da ortaya çıkmasıdır. Kullanıcıların mobil cihazlarda alışveriş yapmaya alışkın olmadığı pazarda olabilir. Bu nedenle yalnızca mobil cihazlarda araştırma yaparlar ve çoğunlukla masaüstü cihazlarda alışveriş yaparlar.

Ferhat Burak Maden

Selam! Ben Burak, E-Ticaret ve Dijital Pazarlamaya Gönül Vermiş İşini Aşk İle Yapan Aynı Zamanda Bildiklerimi Aktarmaktan Zevk Alan 🏆️SEO | PPC | SMM | Analytics | 🔥 E-Ticaret ve Dijital Pazarlama Danışmanıyım. Bana Sormak İstediğiniz Herhangi Bir Soru Varsa Lütfen Çekinmeden Yorumlar Bölümüne Yazın. En Kısa Sürede Sorunuzu Yanıtlayacağımdan Emin Olabilirsiniz. Şirketiniz İçin Danışmanlık Almak İstiyorsanız WhatsApp Butonuna Tıklayarak Yada İletişim Bölümünden Form Doldurarak İletişime Geçebilirsiniz. Görüşmek Üzere... 👋

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu