SEO

SEO Çalışması Ne Kadar Sürer?

Herkesin en çok merak ettiği ve bana da en çok sorulan soru SEO Çalışması Ne Kadar Sürer: SEO çalışmalarının sonuç almasının ne kadar süreceğini üç şey etkiler. Sektörünüzdeki rekabet düzeyi, gelen bağlantıların ve içeriğin bunda nasıl bir rol oynadığını bilmekten geçiyor.

Bir SEO uzmanı olarak aldığım en yaygın sorulardan biri, “SEO ne kadar sürer?”

Aynı zamanda en sinir bozucu sorulardan biridir, çünkü müşteriler anlaşılır bir şekilde kesin bir cevap isterken, ilgili tüm değişkenler nedeniyle bir cevap vermenin hiçbir yolu yoktur. Bunun nedeni, kendi web sitenizin optimizasyonunda rol oynayan tüm değişkenlere ek olarak, aynı değişkenleri rakiplerinizin optimizasyon çabalarında da değerlendirmek zorundasınız.

Yapabileceğim en iyi tahmin, dört aydan bir yıla kadar bir aralık vermek olur. Bu aralık, SEO’nuzun ne kadar süreceğini belirleyen üç temel değişkene dayanmaktadır:

  • Rekabet
  • Gelen bağlantılar
  • İçerik

SEO Çalışması Ne Kadar Sürdüğü Konusunda Rekabetin Rolü

Somon aromalı kahvaltılık gevrek gibi bir şey satıyorsanız, muhtemelen herhangi bir rekabetle karşılaşmazsınız. Ancak, insanların satın alacağı ürün ve hizmetleri satan bizler, talebe göre değişen derecelerde rekabetle karşı karşıya kalacağız.

Örneğin, küçük bir yerel pazara hizmet veren bir tesisatçı yada butik bir firma, tüm Türkiye’ye hizmet veren bir e-ticaret firmasından daha az rekabetle karşı karşıya kalacak. Türkiye içinde satış yapan e-ticaret firması ise uluslararası şirketinden daha az rekabetle karşı karşıya kalacaktır.

Tahmin edebileceğiniz gibi, ne kadar çok rekabet eden web sayfasıyla karşılaşırsanız, arama sonuçlarının en üstüne çıkmanız o kadar uzun sürer. Bu, alt sayfaları geçmenin hem daha kolay hem de daha hızlı olduğu tutarlı bir model izlenir. Ancak arama sonuçlarında tırmandıkça, sonraki her adım genellikle önemli ölçüde daha fazla çaba ve zaman alacaktır.

Rekabetin genellikle gözden kaçan bir yönü, bir niş içindeki rekabet hacmi ile o niş içindeki en üst sıradaki web sayfalarının arkasındaki SEO uzmanlarının yetkinliği arasındaki korelasyondur. Bu yüzden rakiplerimizin SEO’sunu tüm yönleriyle değerlendirmemiz gerekiyor, ancak bugün nerede durduklarının ötesine bakmamız gerekiyor.

SEO Çalışmasının Ne Kadar Sürdüğü Konusunda Gelen Bağlantıların Rolü

Bağlantıların SEO‘da hala büyük bir rol oynadığı bir sır değil, ancak ne kadar sürdüğü üzerindeki etkileri birkaç derin faktöre bağlıdır.

Birincisi, web sitenize verilen backlink hacmidir. Genel olarak, daha fazla bağlantı, SEO başarısına daha hızlı ulaşmanıza yardımcı olur, ancak bu sadece bir sayı oyunu değildir. Genel olarak konuşursak, alakalı web sitelerinden daha az sayıda yüksek kaliteli bağlantı, sonuçlarınızda alakasız web sitelerinden gelen daha yüksek hacimli düşük kaliteli bağlantılardan çok daha büyük bir etkiye sahip olacaktır.

Bu çok önemlidir, çünkü yüksek kaliteli bağlantıların kazanılması genellikle daha zordur, bu nedenle rakiplerinizin kopyalanması daha zor olacaktır. Otomatik yöntemler kullanılarak oluşturulan bağlantıların aksine, daha uzun süre dayanma eğilimindedirler. Ancak, tarihsel olarak bağlantı kazanma hızınız da faktörler arasında olabilir. Çünkü genellikle ani bir artış, sıralamayı manipüle etmek için doğal olmayan bir girişimi gösterebilir.

Google’ın Web Yöneticisi Yönergeleri’ne uymayan yöntemler kullanıyorsanız ve manuel incelemeyi tetikleyen gelen bağlantıların sayısında ani bir artış varsa, bir ceza ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

SEO Çalışmasının Ne Kadar Sürdüğünü Konusunda İçeriğin Rolü

Web sitenizde yayınlanan içerik, sonuçları ne kadar çabuk gördüğünüzde de rol oynar ve bilmeniz gereken ilk şey, kalitenin çok önemli olduğudur. Freelancer’dan sipariş ettiğiniz 300 kelimelik yüzlerce makaleyi günlerce yayınlayarak Google’da sıralamanız söz konusu olduğunda yerinizden bile oynamayacaksınız.

Şimdi bunu, her yazınızın 4.000 kelimelik bir canavar olması gerektiği şeklinde yorumlamayın. Aslında, minimum ve hatta ideal uzunluk yoktur. İçeriğin bir ziyaretçinin sorununu çözecek kadar uzun olması yeterlidir. Yeni içeriği yavaş yavaş yayınlamanız gerektiğine dair bir efsane var; bu, aynı anda çok sayıda yeni içerik yayınlamanın Google’a doğal görünmeyebileceği ve dolayısıyla sıralamanıza zarar verebileceği teorisinden geliyor.

İnsanların bu efsaneye nasıl inandı bilinmez ama resmi olarak Google tarafından bu inanç çürütüldü. Hazır harika içeriğiniz varsa, SEO hizmeti açısından hemen yayınlamamak için hiçbir neden yoktur. Bunu ne kadar erken çıkarırsanız, sıralamanız üzerinde o kadar erken olumlu bir etkisi olacaktır.

Beklemek yalnızca SEO’nuzun daha uzun sürmesini sağlar. Bir web sayfasının sıralamasının yaşıyla ilişkili olduğunu belirtmekte fayda var. Başka bir deyişle, daha yeni sayfalar, eski sayfalar kadar iyi sıralanmama eğilimindedir, ancak bu, yaştan değil, diğer faktörlerden kaynaklanmaktadır.

Bu notta, iki nedenden dolayı dalgalanmalar halinde yayınlamak yerine tutarlı bir yayınlama programı sürdürmenizi öneririm:

  • Google’a web sitenize düzenli olarak yeni içeriğin eklendiğini gösterir ve bu da genellikle örümceklerini daha sık taramaya teşvik eder. Bu, SEO çabalarınızı hızlandırmanıza yardımcı olur.
  • Kullanıcıları web sitenize daha sık dönmeye teşvik eder, bu da Google’a olumlu kullanıcı deneyimi sinyalleri göndermeye yardımcı olabilir ve sonuç olarak SEO çalışmalarınızı hızlandırabilir.

Ancak, sadece içerik oluşturmak değil. İçeriği silmek, SEO’nuzun ne kadar sürdüğü konusunda da olumlu bir rol oynayabilir.

Sonuç olarak, kilit nokta, hedef kitlenizin ihtiyaçlarını çözen ve sürekli gelişen orijinal, kullanışlı içerik oluşturmaktır. Bunu yapmak için başka bir nedene ihtiyacınız varsa, daha yüksek kaliteli, uzun biçimli içerik, düşük kaliteli ve/veya daha kısa içeriğe kıyasla daha fazla bağlantı kazanma eğilimindedir.

Çalışmaya başlayana kadar SEO’nun ne kadar süreceğini tam olarak tahmin edemezsiniz. Ancak, seo danışmanı ile belirli değişkenlere dayalı olarak oldukça eğitimli bir tahminde bulunabilirsiniz. Ardından, zamanla, rakiplerinize karşı kendi nişinizde ne kadar süreceği konusunda daha iyi bir fikir edinebilirsiniz.

Ferhat Burak Maden

Selam! Ben Burak, E-Ticaret ve Dijital Pazarlamaya Gönül Vermiş İşini Aşk İle Yapan Aynı Zamanda Bildiklerimi Aktarmaktan Zevk Alan 🏆️SEO | PPC | SMM | Analytics | 🔥 E-Ticaret ve Dijital Pazarlama Danışmanıyım. Bana Sormak İstediğiniz Herhangi Bir Soru Varsa Lütfen Çekinmeden Yorumlar Bölümüne Yazın. En Kısa Sürede Sorunuzu Yanıtlayacağımdan Emin Olabilirsiniz. Şirketiniz İçin Danışmanlık Almak İstiyorsanız WhatsApp Butonuna Tıklayarak Yada İletişim Bölümünden Form Doldurarak İletişime Geçebilirsiniz. Görüşmek Üzere... 👋

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu