E-TicaretGoogle Analytics

Google Analytics’te Geliştirilmiş 3 E-ticaret Metrikleri

Hesaplanan metrikler, ürünün performans algısını geliştirebilir. Hepimizin bildiği gibi, Google Analytics’te gelişmiş e-ticaret doğru bir şekilde uygulanırsa, analiz etmemiz için bize güçlü veriler sağlar ve iş kararlarını çok daha kolay ve akıllı hale getirir.

Sepetten Kaldırılma Oranı

Ürünü alışveriş sepetinden çıkarmak biraz daha fazla ilgiyi hak ediyor. Google Analytics’te ürün kaldırmalarıyla hesaplanan varsayılan bir oran metriği yoktur. Mutlak bir sayımız var, hadi hesaplayalım:

sepetten kaldırma oranı

Payda olarak ürün miktarı toplamlarını kullanıyorum çünkü kaldırma işleminin gerçekleşebilmesi için bir ekleme yapılması gerekiyor. Bu metriğin amacı sorunlu ürünleri bulmaktır. Ürünü alışveriş sepetinden çıkarmak, büyük bir olasılıkla bize daha yakından bakmayı hak eden bir sorun olabileceğini söyleyen güçlü bir kullanıcı etkileşimidir. Ne kadar yüksek, o kadar kötü.

Satın Alma oranı

Satın alınan ürün miktarını ve sepete eklenenleri karşılaştırarak, eklenen ürünlerin gerçekte ne kadarının satın alındığını öğrenebiliriz. Ne kadar yüksek, o kadar iyi. Sayı beklenenden küçükse, olası sorunu belirleyebiliriz.

satın alma oranı

Sepetten kaldırma oranıyla birleştirirsek, ürünün eklenip eklenmediğini ancak tamamlanmamış sepet nedeniyle satın alınmadığını veya çoğu durumda kullanıcılar tarafından kasıtlı olarak kaldırılıp kaldırılmadığını bileceğiz.

Kayıp Fırsat

Adından da bahsedildiği gibi, kayıp bir ürün fırsatı bulacağız. Aynı zamanda “Gelir potansiyeli” olarak da adlandırılabilir, ancak “kayıp” kelimesi ortaya çıktığında biraz daha dikkat çekicidir :). Metrik tanımı:

kayıp fırsat

Eklenen tüm ürünlerin miktarı satın alınmış olsaydı bize ne kadar daha fazla paramız olacağını gösteren parasal bir ölçüttür. Evet, bunun biraz korkutucu olacağını tahmin edebiliyorum, bu yüzden lütfen bağlam içinde düşünün!. Kullanıcıların alışveriş sepetine birden fazla ürün ekledikleri ve ardından ürünlerin çoğunu kaldırarak seçimlerini yaptıkları birçok web sitesi var. Bu durumda bu sayının biraz daha yüksek olması normaldir.

Ferhat Burak Maden

Selam! Ben Burak, E-Ticaret ve Dijital Pazarlamaya Gönül Vermiş İşini Aşk İle Yapan Aynı Zamanda Bildiklerimi Aktarmaktan Zevk Alan 🏆️SEO | PPC | SMM | Analytics | 🔥 E-Ticaret ve Dijital Pazarlama Danışmanıyım. Bana Sormak İstediğiniz Herhangi Bir Soru Varsa Lütfen Çekinmeden Yorumlar Bölümüne Yazın. En Kısa Sürede Sorunuzu Yanıtlayacağımdan Emin Olabilirsiniz. Şirketiniz İçin Danışmanlık Almak İstiyorsanız WhatsApp Butonuna Tıklayarak Yada İletişim Bölümünden Form Doldurarak İletişime Geçebilirsiniz. Görüşmek Üzere... 👋

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu