E-Ticaret

Başarıyı Artıran 9 E-ticaret Pazarlama Becerisi

Tıklama başına ödeme reklamcılığından, blog oluşturmaya ve arama motoru optimizasyonundan (SEO), analitiğe kadar e-ticaret pazarlaması geniş, çeşitli ve potansiyel olarak karmaşıktır. Amaç, kar getiren etkinlikleri, promosyonları ve taktikleri bulmaktır.

Hal böyle olunca bazen nereden başlanacağını bilememek yada çalışmalara başladıktan 3-4 ay sonra işlerin arasında kaybolma söz konusu olabiliyor. Böyle olduğunda hem mevcuttaki düzgün yaptığınız işleri yapamaz hale geliyorsunuz hem de başta belirlediğiniz rotadan sapmanız kaçınılmaz oluyor.

Bu nedenle E-Ticaret sahiplerinin yada yöneticilerinin başarıya ulaşması için bazı yetenekleri sahip olması çok önemli. Bunlardan En önemlisi E-ticarette veri analizi yapıp verileri doğru yorumlayamayan yöneticiler operasyona çok ciddi zararlar veriyorlar(Ben veri okumayı bilmiyorum diyen yönetici görmedim😂). Zamanında tam zamanlı olarak çalıştığım firmalarda, danışmanlık verdiğim firmalarda bu durumun gerçekleştiğine bir çok kez şahit oldum.

Bu nedenle 2 çalışan tipine önerim var;

1.si Eğer çalışansanız ve sizin üstünüzde yetkilendirilmiş kişiler varsa o kişilerin analizlere ne kadar hakim olduklarını sorgulayın. Eğer analizlere hakim değilse uzak durmanızda fayda var başınız çok ağrır. (Doğrudan gidip yöneticinize sen şunu şunu biliyor musun die sormayın sıkıntı olur sizin için. Bunun yöntemleri var.)

2.si Eğer yöneticisi iseniz yada işveren iseniz süreci yönetecek çalışanın verileri analiz edebilme yeteneğinin olduğundan emin olun. Her şeyden önce verileri doğru yorumlayabildiğinden emin olun. Yoksa sizi yanlış yönlendirerek şirketi zarar uğratması kaçınılmaz olur.

1. Yazma, İçerik Pazarlama

Yazma yeteneği, esasen, çevrimiçi iletişim kurma becerisidir. Her e-ticaret ürün açıklaması, her blog yazısı, her nasıl yapılır makalesi, her hakkımızda sayfası, her video senaryosu bir yazma eylemidir. İyi yapıldığında yazmak, e-ticaret pazarlamanızı geliştirmenize yardımcı olacaktır. Kötü yapılırsa kahkaha ve utanç getirir.

2. Veri Analizi, Analitik

Başarılı pazarlamacılar, pazarlama ve tanıtıma nasıl yatırım yapılacağı konusunda doğru kararlar vermek için gerçekleri ve istatistikleri inceler. Gerçekleri dikkate alma ve istatistiğin etkilerini anlama becerisine veri analizi denir. Modern e-ticaret pazarlaması için önemlidir.

Bir Kasım 2015 makalesinde Harvard Business Review üç gözlemlerini şöyle aktardı:

  • Bir ankete göre, şirketler önümüzdeki üç yıl içinde pazarlama analitiğine yatırımlarını yüzde 73 artırmayı planlıyor.
  • Veri analizi, müşteri edinme, pazarlama karması, müşteriyi elde tutma, sosyal medya, segmentasyon ve promosyon stratejisi dahil olmak üzere pazarlamanın birçok alanını etkiliyor.
  • Pazarlama organizasyonları, verileri işlemede olması gerektiği kadar etkili değildir.

Verileri daha etkili bir şekilde kullanabilen ve anlayabilen e-ticaret pazarlamacılarının başarılı olma olasılığı daha yüksektir.

3. Test ve Veri Toplama

Verileri yorumlama ve analiz etme ile yakından ilgili olan şey, şirketinizin pazarlama performansı hakkında gerçekleri ve istatistikleri toplama yeteneğidir.

Bu pazarlama becerisi, Google Analytics veya benzerini doğru bir şekilde kurma ve e-ticaret işiniz için belirli, anlamlı raporlarla optimize etme becerisini kapsar. Testin nasıl çalıştığını anlamayı ve Optimizely veya benzeri test platformlarını kullanmayı içerir. Satış verileri, e-posta raporları veya sipariş yönetimi gibi işletmenizin kullandığı her bir yazılım paketinden veri toplama becerisini de içerir.

Pazarlamanızın nasıl performans gösterdiğiyle ilgili iyi bilgiler toplayabilirseniz, bu bilgilere dayanarak daha iyi kararlar alma olasılığınız artar.

4. Tasarım

Grafik ve web sitesi tasarımı, çevrimiçi pazarlamanın temel öğeleridir. Bir reklamın, makalenin ve hatta bir ürün detay sayfasının görünüşü, pazarlama mesajının ve hatta ürünün nasıl algılandığını önemli ölçüde etkileyebilir. Sitenizin, reklamlarınızın ve marka malzemelerinizin nasıl göründüğü e-ticaret başarısı için önemlidir.

5. Geliştirme

Kod yazma yeteneği, pazarlamacılar için büyük bir avantaj olabilir. Bu yetenek, HTML ve CSS’yi anlamak kadar basit olabilir, böylece WordPress’te makale yayınlama konusunda daha iyi bir iş yapabilirsiniz. Veya kendi pazarlama araçlarınızı ve raporlarınızı geliştirme yeteneği olabilir.

Bazı tahminlere göre, tüm dijital pazarlama işlerinin yarısı en azından biraz teknik uzmanlık gerektiriyor. Durum budur, çünkü çevrimiçi olarak yapılanların çoğu, en azından bir kodlama anlayışı gerektirir.

Kod yazmayı öğrenin ve pazarlamanız üzerinde daha fazla kontrole sahip olacaksınız. Daha fazla kontrol ile başarı şansınız artar.

6. Reklam

E-ticaret reklamcılığı planlanmalı, oluşturulmalı, satın alınmalı, yürütülmeli ve ölçülmelidir. Arama motorlarında ve sosyal medya sitelerinde tıklama başına ödeme reklamları, görüntülü reklamcılık, yerel reklamcılık, mobil reklamcılık, video reklamları ve daha fazlası dahil olmak üzere birçok medya biçimi kullanılarak birçok kanalda yapılmalıdır.

Etkili e-ticaret pazarlamacısı, reklamın nasıl çalıştığını anlar ve mümkün olan en iyi yatırım getirisini elde etmeye çalışır.

Reklam yönetimi, öğrenmesi uzun ve ustalaşması daha da uzun sürebilen üst düzey bir pazarlama becerisidir. Ama çabaya değer. Reklam, satışları ve kârı artırabilir.

7. E-posta Pazarlama

Doğrudan Pazarlama Derneği’ni başka bir deyişle, bir e-posta adresi sizi çevrimiçi olarak tanımlayabilir. Bir dereceye kadar, dijital adınız ve e-posta pazarlaması, e-ticaret müşterilerine ulaşmanın en iyi yollarından biri olabilir. İşletmenizi bilen ve ürünlerinizle ilgilenen tüketicilerle doğrudan iletişim kurabilirsiniz.

Aslında, Dijital pazarlamacıların Doğrudan Pazarlama Derneği tarafından yapılan bir anket, birçok kişinin e-posta pazarlamanın aslında en etkili pazarlama aracı olduğuna inandığını ortaya çıkardı. E-posta yoluyla etkili bir şekilde pazarlama yapmayı öğrenmek, e-ticaret pazarlamanız için yaptığınız en iyi şey olabilir.

8. Pazarlama Otomasyonu

Pazarlama otomasyonu, pazarlama giderlerini azaltabilir, dönüşüm oranlarını artırabilir, ortalama sipariş değerini artırabilir ve hatta bazı durumlarda müşteri deneyimini iyileştirebilir.

Bir beceri olarak pazarlama otomasyonu, Marketo, Infusionsoft ve hatta MailChimp gibi bir otomasyon platformundaki süreçleri ve iş akışlarını yönetmekle ilgilidir. E-ticaret pazarlamanız için, işletmeniz için işe yarayan otomasyon araçlarını bulun ve bunlara hakim olun.

9. Arama Motoru Optimizasyonu

Arama motoru optimizasyonu, web tarayıcılarının web sayfalarınıza erişmesini ve dizine eklemesini kolaylaştırma işlemidir. Buradaki fikir şudur: Google, Bing ve diğer arama motorları sayfanızdakileri kolayca bulabilir ve kataloglayabilirse, sitenizi uygun sonuç sayfalarında daha kolay listeleyebilir.

SEO’nun amacı, arama motorlarını sahte içerik veya anahtar kelime doldurma ile kandırmak değil, arama motorlarının içeriğinizi bulmasına ve anlamasına yardımcı olmaktır. İyi yapıldığında SEO, sitenizin bulunmasını kolaylaştırmaya yardımcı olur ve bu da pazarlama başarısına yol açabilir.

Ferhat Burak Maden

Selam! Ben Burak, E-Ticaret ve Dijital Pazarlamaya Gönül Vermiş İşini Aşk İle Yapan Aynı Zamanda Bildiklerimi Aktarmaktan Zevk Alan 🏆️SEO | PPC | SMM | Analytics | 🔥 E-Ticaret ve Dijital Pazarlama Danışmanıyım. Bana Sormak İstediğiniz Herhangi Bir Soru Varsa Lütfen Çekinmeden Yorumlar Bölümüne Yazın. En Kısa Sürede Sorunuzu Yanıtlayacağımdan Emin Olabilirsiniz. Şirketiniz İçin Danışmanlık Almak İstiyorsanız WhatsApp Butonuna Tıklayarak Yada İletişim Bölümünden Form Doldurarak İletişime Geçebilirsiniz. Görüşmek Üzere... 👋

Benzer İçerikler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu