E-TicaretGoogle Analytics

E-ticaret Siteleri İçin Google Analytics Özel Uyarılar Oluşturun

Google Analytics, web sitenizde trafik artışı veya ani trafik düşüşü gibi önemli bir şey olduğunda e-posta ile Google Analytics özel uyarıları almanın bir yolunu sağlar. Google Analytics de özel uyarıların ayarlanması oldukça kolaydır. Peki Analytics’de özel uyarılar oluşturmak neden önemlidir bir örnek üzerinden açıklayayım.

E-ticaret sitenizin ayakkabı sattığını ve genellikle günde yaklaşık 50 ayakkabı sattığınızı varsayalım. Depoda o kadar meşguldünüz ki dün sadece dört ayakkabı sattınız satışlardaki düşüşü fark etmediniz. Özel uyarı oluşturduğunuz vakit sadece dört ayakkabı sattıktan sonra bir uyarı alırsınız. Nedeni, en popüler ayakkabı kategorinizden ödeme sayfasına giden bozuk bir bağlantı olabilir. Kırık bağlantıya anında müdahale ederek olası satış kayıplarınızın önüne geçebilirsiniz.

GA Özel Uyarılar Nasıl Ayarlanır?

Google Analytics’e giriş yapın ve Yönetici sekmesini seçin. Oradan, Görünüm Ayarları altında Özel Uyarıları seçin. Ardından, aşağıdaki adımlarla özel uyarınızı ayarlayın.

  1. Uyarınız için bir isim oluşturun. Bu, e-postanın konu satırıdır. Açıklayıcı olduğundan emin olun.
  2. Birden fazla görünümünüz varsa, uyarı gerektiren tüm görünümleri işaretleyebilirsiniz.
  3. Google’ın verilerinizi ne sıklıkla kontrol etmesini istediğinizi belirtir. Gün, hafta veya ayı seçin. Tercihim günlüktür.
  4. E-posta onay kutusunu işaretleyin ve uyarıyı almak istediğiniz tüm e-posta adreslerini girin.
  5. Yeşil açılır menü, uyarıyı filtrelemek veya bölümlere ayırmak için boyutların bir listesidir. Genel olarak, bu ayarı “Tüm trafik” ayarında bırakmanız yeterlidir.
  6. Mavi açılır menü, metriklerin bir listesidir: Neyi ölçmek istiyorsunuz? Ayrıca, uyarıyı tetiklemek için koşulu ve eşik değerini sağlayın.

Google Analytics Özel Uyarılarına 10 Örnek

“Trafik Almama” Özel Uyarı Oluşturma

Bu uyarı, tanımladığınız süre boyunca web sitenize hiç kimsenin ziyaret etmediğini bildirir. Bu uyarıyı alırsanız, tüm dikkatinizi verin ve harekete geçin. Web sitenizde Google Analytics veri koleksiyonunuzu bozan bir değişiklik oldu mu? Siteniz çevrimdışı mı? Bu, tüm web sitesi sahiplerinin ayarlaması gereken kritik bir uyarıdır.

trafik alamama özel uyarı oluşturma

“Trafik Düştü” Özel Uyarı Oluşturma

Bu uyarı, trafikte düşüş olduğunda ortaya çıkar. Trafiğiniz hafta içi ile hafta sonları arasında dalgalanıyorsa, önceki haftanın aynı günü ile karşılaştırma yapabilirsiniz. Bu uyarıyı sitenizin tamamındaki veya belirli sayfalardaki trafiği izlemek için ayarlayabilirsiniz. Örneğin, ödeme sayfanız genellikle günde 100 ziyaretçi alıyorsa, yalnızca o sayfayı izleyebilirsiniz.

trafikteki ani düşüş özel uyarı oluşturma

“Trafik Yükseldi” Özel Uyarı Oluşturma

Sitenizin ne zaman normalden daha fazla trafik aldığını bilmek güzel. Belki bir sosyal medya gönderisi sitenize yeni ziyaretçileri çekmiştir, yeni başlatılan bir e-posta kampanyası veya işinizle ilgili bir hikaye yayınlayan bir medya sitesi olabilir. Yada sitenize bot saldırısı olabilir. Bunları göz önünde bulundurmak önemlidir bu yüzden bu özel uyarı ayarlamanızı öneririm.

google analtics özel uyarılar trafik

“Etkinlik Düştü” Özel Uyarı Oluşturma

E-ticaret satıcıları, sitelerinin ödeme etkinliğini her zaman izlemelidir. Örneğin aşağıdaki uyarı, işlemlerin yüzde 30’dan fazla düşmesi durumunda tetiklenecektir.

etkinlik düşüş özel uyarı oluşturma

“Gelir Düştü” Özel Uyarı Oluşturma

Bu uyarıyı tetikleyecek ideal eşiği bulmak için birkaç rapor çalıştırın. Örneğin gelir, hafta sonları düşebilir bu nedenle, “karşılaştırma” değerini “önceki haftanın aynı günü” olarak ayarlamayı düşünün. Uyarılarınız çok sık tetikleniyorsa, eşiği ayarlayın. Uyarılar, gelirdeki düşüşe neyin sebep olduğunu söylemeyecek, ancak neler olduğunu analiz etmek için Google Analytics’e giriş yapmanızı isteyeceklerdir.

gelirdeki düşüş uyarı

“Sosyal Ortamdan Gelen Trafik Arttı” Özel Uyarı Oluşturma

Twitter, Facebook veya Instagram’da başarılı bir gönderiniz oldu mu? Hangi gönderilerin işe yarayıp hangilerinin yaramadığını bulmak, sosyal takipçilerinizin neyi tercih ettiği konusunda size daha iyi bir fikir verecektir.

sosyal medyadaki ani trafik artış özel uyarı

“Ortalama Sayfa Yükleme Süresi Aniden Arttı” Özel Uyarı Oluşturma

Sayfa yükleme süresi, göz önünde bulundurulması gereken önemli bir metriktir. Yükleme süresi artarsa ​​hemen çıkma oranında bir artış görebilirsiniz. Bu uyarıyı farklı cihaz türlerine (mobil, tablet, masaüstü) uygulayabilirsiniz. Ayrıca ülkeye göre segmentlere ayırabilirsiniz. ABD merkezli sunucuları olan ABD’deki satıcılar için, uluslararası trafik genellikle daha yüksek sayfa yükleme süreleri yaşar.

ortalama oturum süresindeki artış özel uyarı oluşturma

“Hemen Çıkma Oranındaki Artışlar” Özel Uyarı Oluşturma

Hemen çıkma oranı, sitenize aynı sayfadan sayfayla etkileşimde bulunmadan girip çıkan oturumların yüzdesidir. Bu, sitenize gelen, sayfaya yer işareti koyan ve tarayıcıyı kapatan bir ziyaretçiyi içerebilir. Hemen çıkma oranı sitenize ve işletmenize bağlı olarak farklılık gösterecektir.

hemen çıkma oranındaki artış özel uyarı

“Hedef Dönüşümler” Özel Uyarı Oluşturma 

Hedef dönüşümleriniz arttığında veya azaldığında uyarı alabilirsiniz. Hedef belirleme avantajından yararlanın ve her zaman hedefler hakkında uyarılar belirleyerek takip edin. Aşağıda, “Bize Ulaşın – Teşekkür Ederiz” dönüşüm oranı yüzde 30 düştüğünde potansiyel müşterileri izlemek için bir uyarı oluşturabilirsiniz.

hedef dönüşüm oranı düştü özel uyarı oluşturma

“Yeni Oturumların Yüzdesi” Özel Uyarı Oluşturma

Yeni ziyaretçi ve müşteri çekmek zordur ancak yeni müşterilerden gelen siparişleri izleyen bir uyarı oluşturabilirsiniz. Yeni müşterilerin ziyaret ettiği ürün sayfalarını takip edebilir ve onlara özel tekliflerle kişiselleştirilmiş e-postalar gönderebilirsiniz.

google analtics özel uyarılar

Google Analytics Uyarıları için Kullanılabilecek Diğer Araçlar

Yukarıdaki uyarılar iyi bir başlangıçtır. Google, özel uyarılar arayüzünden gerçek zamanlı uyarıları desteklemediğinden, Google Analytics Gerçek Zamanlı API ile entegre ederek gerçek zamanlı uyarılar da oluşturabilirsiniz. Aksi takdirde, gerçek zamanlı Google Analytics uyarıları için daha fazla esneklik sunan üç aracı burada bulabilirsiniz.

  • Metrics Watch, özel gerçek zamanlı uyarıları ayarlamak için iyi bir esneklik sunar. Bu araç, özel ölçümlerden bildirim almanıza bile izin verir. Ayrıca, segmentleri kullanarak – Cihaz Türü, AdWords, Kampanya Aracı – uyarılarınızın trafik türünü daraltabilirsiniz. Şirket, 14 günlük ücretsiz bir deneme sunuyor.
  • Opserv.io, gerçek zamanlı kullanıcı sayısına, sayfa görüntülemelerine ve olaylara göre bildirimde bulunabilir. Slack ile de entegre olabilirsiniz. Opserv.io ücretsiz ve ücretli planlar sunar.
  • GA.Today, Artık Slack ile bütünleşik çalışmaya başladı. SMS uyarılarını desteklemez ücretli planlar ve 7 günlük ücretsiz deneme sunar.

Ferhat Burak Maden

Selam! Ben Burak, E-Ticaret ve Dijital Pazarlamaya Gönül Vermiş İşini Aşk İle Yapan Aynı Zamanda Bildiklerimi Aktarmaktan Zevk Alan ?️SEO | PPC | SMM | Analytics | ? E-Ticaret ve Dijital Pazarlama Danışmanıyım. Bana Sormak İstediğiniz Herhangi Bir Soru Varsa Lütfen Çekinmeden Yorumlar Bölümüne Yazın. En Kısa Sürede Sorunuzu Yanıtlayacağımdan Emin Olabilirsiniz. Şirketiniz İçin Danışmanlık Almak İstiyorsanız WhatsApp Butonuna Tıklayarak Yada İletişim Bölümünden Form Doldurarak İletişime Geçebilirsiniz. Görüşmek Üzere... ?

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu