Tag Manager

Whatsapp Buton Tıklamalarını İzleme

Artık bir çok web sitesinde bu e-ticaret olsun, kurumsal veya danışman siteleri olsun ulaşabilirliği arttırmak için sitelerimizde whatsapp butonları koyuyoruz. Peki bu whatsapp butonları kaç kere tıklanıyor kaç görüşme oluyor hiç analiz ediyor musunuz?.

Yada şöyle sorayım örneğin sosyal medya reklam çalışmaları yapıyorsunuz ve sizin hedef kitleniz siteden doğrudan alışveriş yapmak yerine whatsapp dan sipariş vererek kapıda ödeme alışkanlığı olduğunu varsayalım. Reklam verimliliğin ölçmek için Facebook business ve Google Analytics verilerine baktığınızda satışların düşük reklamınızın verimsiz olduğunu düşünebilirsiniz.

Gerek reklam verimliliğini gerekse Whatsapp butonunun etkilşimini arttırmaya yönelik bu botunu izlemeye alırız. Ve daha çok nasıl etkili kullanabiliriz bunun çalışmalarını yaparız.

Öyleyse whatsapp butonu Tag Manager ile nasıl izlenir çalışmamıza geçelim. Öncelikle Tag Manager paneline gidip “Tetikleyici” ekleyerek işe koyuluyoruz. Karşımıza gelen Tetikleyici türlerinde Tıklama altında “Tüm Öğeler” tetikleyicisini seçiyoruz.

Whatsapp Buton Tıklamalarını İzleme

Buradaki önemli nokta takip etmek istediğimiz butonun “Click Classes” karşılığı denk gelen değeri bilmektir. Bunun için önizleme moduna geçerek web sitemize gidiyoruz. Değeri bulup “şunu içerir” karşısına denk gelen boş alana yazıyoruz.

tetikleyici

Click Classes karşılığına denk gelen değeri öğrendiğimize göre bu değeri boş alana ekleyip kaydediyoruz.

click classes

Tetikleyicimiz hazır olduğuna göre şimdi sırada etiket oluşturmak kalıyor. Bunun için çalışma alanında Etiket oluştura tıklayarak etiket oluşturma sayfamıza geçiyoruz. Her zamanki gibi Universal Analyics’i seçiyoruz ve izleme türünü “Etkinlik” olarak değiştiriyoruz.

whatsapp etiketi

Kategori: Buraya kendim daha sonra GA den analiz ettiğimde bu etkinliğin ne olduğunu bilmem için “Buton Tıklaması” olarak adlandırıyorum. Çünkü ileride bu başka butonları da izlemek istediğimde bu kategori altında toplanmaları için.

İşlem: “Page Path” seçiyorum çünkü bu butona hangi sayfada tıklanıyor öğrenmek istiyorum. Çünkü whatsapp butonlarımız siteye yapışık olduğundan her sayfada görünüyorlar. Bunu bilmek önemli çünkü whatsapp butonunun en çok tıklandığı sayfada bir problem olabilir.

Etiket: “Click Text” seçiyorum çünkü hangi butona tıklandığını ismi ile görmek istiyorum.

Etkileşim Dışı İsabet: Bunu Yanlış’dan Doğru’ya getiriyorum.

Son olarak Google Analtics Ayarlarını daha önce belirlediğim GA İzleme ID sini seçtikten sonra Tetikleyicimizi “Whatsapp Tıklama Tetikleyici” seçerek kaydediyoruz.

Etiket Yöneticisi sayfamızdayken önizleme modunu “Yenile” tıkladıktan sonra web sitemize gidip whatsapp butonuma tıklayarak etiketimizin doğru çalışıp çalışmadığını kontrol ediyoruz.

etiket kontrolü

Etiketimiz başarıyla etkinleşmiş. Ayrıca etiketin üzerinde tıklanabiliyor. Detayları öğrenmek isterseniz etiketin üzerinde tıklamanız yeterlidir. Şimdi Google Analytics’e gidip orada işler nasıl kontrol edelim.

gerçek zamanlı buton tıklaması

Gerçek zamanlı olarak da etkinlik menüsünden yapılan işlemi görebiliyoruz. Aynı zamanda Davranış > Etkinlikler > Genel Bakış dan etkinlikleri inceleyebilirsiniz.

ga etkinlik

Etkinlik işleminden hangi sayfalardan “Etkinlik Etiketi” menüsünden de etkinliğinizi izleyebilirsiniz.

Ferhat Burak Maden

Selam! Ben Burak, E-Ticaret ve Dijital Pazarlamaya Gönül Vermiş İşini Aşk İle Yapan Aynı Zamanda Bildiklerimi Aktarmaktan Zevk Alan 🏆️SEO | PPC | SMM | Analytics | 🔥 E-Ticaret ve Dijital Pazarlama Danışmanıyım. Bana Sormak İstediğiniz Herhangi Bir Soru Varsa Lütfen Çekinmeden Yorumlar Bölümüne Yazın. En Kısa Sürede Sorunuzu Yanıtlayacağımdan Emin Olabilirsiniz. Şirketiniz İçin Danışmanlık Almak İstiyorsanız WhatsApp Butonuna Tıklayarak Yada İletişim Bölümünden Form Doldurarak İletişime Geçebilirsiniz. Görüşmek Üzere... 👋

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu